Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Somálci by rádi fotbal, stadion v Mogadišu však už 20 let hostí vojáky

  12:08aktualizováno  12:08
Somálská fotbalová federace požádala jednotky Africké unie, zda by mohly uvolnit fotbalový stadion v Mogadišu. Sportovní stánek je v podstatě konstantně obsazen vojenskými oddíly už od začátku občanské války v roce 1991, ač se zde za tu dobu vystřídali různí ozbrojení nájemníci.

Fotbalový stadion v Mogadišu slouží svému účelu jen výjimečně. Už dvacet let na něm sídlí různé vojenské jednotky. | foto: Profimedia.cz

Původní hlavní město a centrum Somálska, přístavní město Mogadišo, až donedávna okupovaly militantní jednotky z extremistického hnutí al-Šabáb. To jakýkoli sport včetně fotbalu zakazovalo. Po jejich vyhnání z metropole země v srpnu 2011 se na něm pro změnu usídlily jednotky Africké unie. Právě ty měly na osvobození města největší podíl.

Město se sice dodnes potýká s občasnými útoky, jeho obyvatelé však už začali s rekonstrukcí polorozpadlých budov. Zástupce Somálské fotbalové federace (SFF) už proto spolu s úředníky ministerstva sportu navštívili fotbalový stadion, aby projednali jeho budoucnost. Jak uvádí web britské BBC, po schůzce formálně požádali, aby se stánek vrátil svému původnímu využití.

I přes vojáky se hrálo

Delegace zhodnotila jeho stav, poškození a diskutovala průběh stažení vojenských jednotek. Navrhla už i první výhled, kdy by se na něm mohl opět hrát nějaký fotbalový zápas.

Analytici však pro návrat stadionu k jeho prvotnímu účelu příliš nejsou. Pro armádu je totiž důležitým bodem, odkud kontroluje severní část města. Nedá se proto předpokládat, že by se ho nyní chtěla jen tak vzdát.

Zajímavostí je, že i přes přítomnost vojenských jednotek se zde čas od času nějaký ten zápas přeci jen hrál. Samotný stadion byl v průběhu sedmdesátých let postaven Číňany jako tehdy impozantní sportovní komplex.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Najdete na iDNES.cz