Zcela zaplněné Václavské náměstí večer sledovalo Koncert ’68 – největší hity roku 1968. Koncert, který pořádal Český rozhlas spolu s pražským magistrátem, připomněl atmosféru přelomového roku. Zahájila ho několikaminutová projekce se vzpomínkami pamětníků na srpnové událostí z řad známých osobností. Na to, jak prožíval invazi, zavzpomínal například politik Petr Pithart nebo scénárista Zdeněk Svěrák.
Během večera postupně vystoupili Marta Kubišová, Marta Jandová, Aneta Langerová, Lucie Bílá, Tereza Černochová, Jana Kirschner, Vojta Dyk, Matěj Ruppert, Xindl X, Honza Křížek, La Putyka, Petr Malásek a Symfonický orchestr Českého rozhlasu.
Na koncertu zazněly výhradně písně z 60. let, ale v nové úpravě. Diváci tak slyšeli nové aranže písní Lady Carneval, Bratříčku, zavírej vrátka, Želva nebo Klaunova zpověď.
Koncert byl součástí pietních akcí k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, které se konaly po celý den na různých místech Česka.
Online reportáž |
V 11 hodin začala pietní akce u Českého rozhlasu, kterou provázely protesty části příchozích. Lidé stojící před budovou Českého rozhlasu nejprve při příchodu premiéra Andreje Babiše pískali a křičeli „Táhni domů!“. Také drželi transparenty s nápisy jako třeba „Babiš je lhář“ a české vlajky.
Hanba! volali lidé na Babiše při pietní vzpomínce na výročí srpna 1968 |
Pracovníci rozhlasu vyzývali lidi, aby uvolnili prostor pro pietu. Lidé reagovali skandováním „Bureš ven“ a pískáním. Místo nechtěli uvolnit. Skandovali „Až odejde Bureš“. Po četných výzvách pak před Českým rozhlasem vytvořili uličku. Před budovou byla na rozdíl od předchozích let uzavřena doprava.
Pískot přítomných provázel i projev předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Klidnější bylo publikum při slovech jeho předřečníka Milana Štěcha (ČSSD). Organizátoři vyzývali, aby lidé respektovali důstojnost piety. V 11:35 se slova za burácení okolního davu ujal slova premiér Babiš.
Právě v Praze je nejvíce vzpomínkových akcí. V 11:45 začalo na Václavském náměstí čtení jmen lidí, které stál příjezd sovětských vojsk život. Následovat bude až do večera série koncertů a projevů osobností. Na Kampě se bude od 19:00 konat shromáždění, které vyvrcholí ve 20:00 zapálením svíček za oběti u památníku obětem komunismu na Újezdě.
Před Muzeem hlavního města Prahy na Florenci se v úterý otevře venkovní výstava s názvem Srpen 1968, která potrvá až do 2. prosince. Výstavu budou tvořit fotografie či plakáty, které připomenou tehdejší události.
Startuje Tankocaching. Hledejte kešky na místech spojených s okupací 1968 |
V galerii Czech Photo Centre bude k vidění výstava fotografií Oldřicha Škáchy Okupace 1968, soubor fotografií ze sbírky Knihovny Václava Havla, která je spolupořadatelem výstavy.
Český rozhlas dále nabídne předpremiéru filmu Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka a krátký film o událostech roku 1968 z pohledu pěti režisérů ze zemí Varšavské smlouvy s názvem Okupace 68.
V Brně na Jakubském náměstí začal v 15 hodin happening. Zazněly projevy, protestsongy, připravená je také výstava o okupaci a promítání dokumentů v bývalé budově České televize. V 19 hodin začala mše za oběti okupace v kostele svatého Jakuba.
Dále v Brně připomene události roku 1968 například videomapping, který pořádá Masarykova univerzita na Moravském náměstí. Přibližně sedmiminutová projekce poběží až do čtvrtka vždy od 22 hodin do jedné hodiny ranní. V letním kině v Dominikánské ulici se zase bude vysílat dokument Brno 1968: Trosečníci z Kojálu o zapomenutém hrdinství pracovníků Československé televize. Začátek je plánován na devět hodin večer, vstupné je zdarma.
V Pardubicích připomíná výročí invaze pět institucí. Věnují se mu výstavy Regionálních muzeí v Litomyšli a Vysokém Mýtě a v Krajské knihovně. Regionální muzeum v Chrudimi mapuje vzpomínky přímých účastníků, Východočeské muzeum v Pardubicích zveřejňuje na sociální síti sbírkové předměty se vztahem k roku 1968.
V Liberci uctili lidé památku obětí na shromáždění u památníku na náměstí Dr. E. Beneše. Odpoledne na vzpomínkovou akci navázalo promítání autentických záběrů a koncert písní Karla Kryla.
V Plzni začal hlavní program k výročí ve 14 hodin na náměstí Míru, kde organizátoři z Českého rozhlasu připomenou hlavně boje o rozhlas a uctí památku ochránců. Před budovu bude přistaven tank.
Vzpomínat se bude i v České Třebové od 19 hodin v Malé scéně. Večer bude složený z promítání dokumentů, vyprávění pamětníků o dění v České Třebové v den okupace a diskuze o tom, co naší společnosti okupace zanechala.
Symbolicky 21. srpna má také v kinech premiéru film Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka, který popisuje poslední měsíce života studenta, který se roku 1969 upálil na protest proti sovětské invazi do Československa.
Lidé ale vzpomínají například také na Twitteru - pod hashtagem #můj_osmašedesátý sdílí svoje vzpomínky, které se vztahují k 21. srpnu 1968.