Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Srpek měsíce mění život muslimů

  15:53aktualizováno  15:53
Ramadán je časem sebezapření a zápasu s vlastní slabostí. Západ slunce vrací život do normálu - půst se přeruší a noc je plná radostí. Devátý měsíc islámského lunárního kalendáře, který letos připadá na období mezi 6. listopadem a 5. prosincem, je pro miliardu věřících nejdůležitějším obdobím v roce. Srpek nového měsíce sice ohlašuje místo dělových salv a světel na minaretu rádio nebo televize, ale porušení tradic se podle islámského práva šaría stále velmi přísně trestá.
Šejk Ahmed al-Khodari čte z Koránu

Šejk Ahmed al-Khodari čte spolu se studenty z Koránu. V al-Hussejnově mešitě tak tráví první den posvátného měsíce ramadánu. (6. listopadu 2002) | foto: Ali JarekjiReuters

Mezi východem a západem slunce by si věřící měli odřeknout jídlo, pití a pohlavní styk. Nesmějí ani kouřit. Vyvarovat by se měli svárů, pomluv a neslušných řečí. Den patří rozjímání, dobrým skutkům a modlitbě. Třicetidenní půst zavedl prorok Muhammad. "Buďte bohabojní," vzkázal věřícím.

Skutečný život propuká až po západu slunce. Půst ustává, rodina a přátelé se scházejí u stolu. První muslimové přerušovali půst jen skromným pokrmem, sestávajícím z misky mléka a datlí. Dnes se k večeři podává polévka, hlavní chod a speciální sladký dezert s kávou.

Moderní doba proměnila svátek ve společenskou událost, při níž se konzumuje ohromné množství jídla a pití. Prorok radil věřícím, aby zaplnili žaludek jídlem jen z jedné třetiny, z druhé pitím a poslední třetinu aby ponechali volnou.

Výraz ramadán má stejný kořen jako slovo "spálit", což odkazuje na symbolické očištění od hříchů. Od zrození islámu před více než 1400 lety to je čas askeze, modliteb a střídmosti. Věřící čtou z Koránu, velké vážnosti se těší ti, kdo ho odříkávají nazpaměť. K běžným modlitbám přibývají další, lidé vyslovují svá zbožná předsevzetí.

Přísná pravidla se nevztahují na všechny. Ohled berou na staré a nemocné lidi, těhotné a kojící ženy, malé děti a lidi na cestách. V současnosti platí hodně výjimek, ale porušení pravidel se tvrdě trestá.
 
Postit se nemusejí ani vojáci, v minulosti se během ramadánu vedly četné války. Američané nepřerušili loni v listopadu bojové akce v Afghánistánu, stejně tak probíhala v prosinci 1998 americko-britská operace Pouštní liška.

Moderní islámská publicistika vyzdvihuje půst jako cvičení vůle a projev solidarity s chudými. Ve většině islámských zemí platí pro méně zbožné spoluobčany, jinověrce a cizince, že by v době půstu neměli pohoršovat na veřejnosti. Jíst, pít a kouřit je rozumnější v ústraní.

Oslavy se liší stát od státu
Iráčané prožijí postní měsíc pod hrozbou války. Většina obyčejných lidí je kvůli sankcím odkázána na příděly potravin. "Ramadán je pro nás utrpení. Musíme si mnoho odepřít," říká bagdádská žena, matka pěti dětí. Manžel vydělává v přepočtu 1200 korun.
 
"Letošní ramadán bude ještě chmurnější než ty předchozí. Každý rok doufáme, že už to bude lepší. Ale není," konstatuje vdova Nida Šamránová. Žije v prázdných místnostech, protože veškeré zařízení prodala, aby měla na jídlo. Íráčané si o svátečních sladkostech mohou nechat zdát.

V nejlidnatější muslimské zemi Indonésii provázejí letošní ramadán mimořádná bezpečnostní opatření. Při atentátu na Bali zahynulo v říjnu na 190 lidí. Úřady dnes například uzavřely všechny restaurace.
 
V Saúdské Arábii se klade důraz na solidaritu. Loni vybraly charitativní organizace během postního měsíce na 230 milionů dolarů. Tentokrát dala vláda jasně najevo, že neposkytne území pro eventuální válku proti Iráku. Vyzvala také k solidaritě s Palestinci.

Korunní princ Abdalláh prohlásil, že kampaň Západu je namířena proti muslimům na celém světě. Na pocitu křivdy v islámském světě nic nezměnil ani úterní projev prezidenta Bushe. U příležitosti ramadánu pozdravil všechny muslimy a islám označil za mírumilovnou víru.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANALÝZA: Dny hněvu? Zatím ani náhodou, Palestinci jsou apatičtí

Palestinci se bouří proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat...

Měla to být třetí intifáda, ale kdyby takhle vypadaly ty dvě předchozí, všichni by dávno zapomněli, že vůbec byly....

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...

OBRAZEM: V Mexiko City se tísní miliony poutníků. Míří za Pannou Marií

K bazilice Panny Marie Guadalupské v mexické metropoli se vydaly miliony...

Na šest milionů lidí se sjelo do mexické metropole na tradiční pouť k bazilice Panny Marie Guadalupské. Informoval o...Najdete na iDNES.cz