Železná klenba je jednou z vrstev izraelské protiraketové obrany. Jejím cílem je zachycení střel o dosahu do přibližně 70 kilometrů. Právě takové rakety nyní Hamas do Izraele střílí.

Železná klenba je jednou z vrstev izraelské protiraketové obrany. Jejím cílem je zachycení střel o dosahu do přibližně 70 kilometrů. Právě takové rakety nyní Hamas do Izraele střílí. | foto: AP

Úsvit proti Železné klenbě. Izrael a Hamas válčí na nové úrovni

  • 368
Raketové útoky palestinského hnutí Hamas na Izrael v dosud nebývalé míře prověřují Železnou klenbu - protiraketový deštník, který v posledních letech židovský stát buduje. Většinu střel štít zachytil, některé ale prošly. Hamas také nasazuje rakety, které ještě před několika lety ještě vůbec neměl.

Více než dvacet let uběhlo od doby, kdy raketové útoky dosáhly k obchodnímu centru Izraele Tel Avivu. Tehdy, v únoru 1991, to byly irácké střely Scud a obyvatelé trnuli, zda nenesou Saddámovy chemické či biologické zbraně.

Nyní k hustě obydlené aglomeraci dosáhly střely Fadžr-5 z Gazy. Útok byl pečlivě připravován, Hamas dokonce vypustil zprávu o zasažení Tel Avivu v předstihu několika hodin. Jako by hnutí, počítané řadou evropských zemí mezi teroristické organizace, chtělo lidem v izraelských městech vzkázat: Do teď jste byli v bezpečí, ale to je pryč!

Rakety Hamasu

  • Střela má účinný dosah do 75 km, což v Izraeli znamená ohrožení celé země od Tel Avivu na jih.
  • Údajně existuje i dvoustupňová verze s dosahem 190 km, její odpalování je ale výrazně složitější.
  • Hamas je vybaven i jednoduššími střelami Kásam a Grad s menším dosahem i účinností. Na ničení střel Fadžr-5 se proto Izraelci zaměřili přednostně.

Co vlastně dolétlo k Tel Avivu? Fadžr-5 je poměrně nová střela, vyvinutá Íránem v 90. letech z původně čínské technologie. Šest a půl metru dlouhá a téměř tunová raketa nese 175 kg těžkou hlavici. "Úsvit", jak se jmenuje v jazyce farsí, se standardně odpaluje z šestikolové platformy se čtyřmi hydraulickými vzpěrami, o které se nosič zapře pro zvýšení přesnosti. Jak konkrétně ji v improvizovaných podmínkách v Gaze odpalují Palestinci, není zřejmé.

V roce 2006 rakety prošly jak modernizací v Íránu, tak nasazením ve Druhé libanonské válce, kterou Izrael se šíitským hnutím Hizballáh svedl v červenci a srpnu. Alespoň to tvrdí izraelští pyrotechnici, kteří zbytky střel nazývaných Hizballáhem Chajbar-1 označili za pozůstatky íránských fadžrů.

Vznik Železné klenby podnítily Saddámovy rakety

Železná klenba tvoří jednu z vrstev protiraketové obrany, kterou židovský stát v posledních letech buduje. Výrazným impulzem k tomu byla palba iráckých scudů před více než dvaceti lety. O vývoji Železné klenby rozhodl Izrael v únoru 2007 v reakci na zkušenosti ze Druhé libanonské války a o čtyři roky později letech začal baterie systému rozmisťovat.

Protiraketovou jednotku tvoří radar, který detekuje odpálení střel a počítá jejich trajektorii, řídicí středisko počítající místo dopadu (a rozhodující, zda je třeba vystřelit protiraketu) a odpalovací jednotka. Každá baterie Železné klenby vyjde na 50 milionů dolarů (asi miliardu korun) a ochrání území 150 km čtverečních.

Křest ohněm prodělala Železná klenba letos v březnu, kdy na území Izraele v krátkém sledu dopadlo 177 palestinských raket. Systém se pokusil zničit 71 raket, u 56 z nich se mu to údajně podařilo.

Současné nasazení je nicméně intenzivnější než kdy jindy - zasáhla už na 150 raket mířících k obydleným místům a dosáhla 85% úspěšnosti, tvrdí Izraelci.

Některé střely přesto prošly - například raketa ve dvacetitisícovém Kirjat Malachi zabila tři lidi ve věku 24, 26 a 49 let a těžce zranila kojence. Palestinci totiž po rozmístění baterií Železné klenby upravili taktiku: snaží se střílet v salvách a překonat tak obranné možnosti systému. Více také pálí na nechráněná města.

Železná klenba má zatím rozmístěné jen čtyři baterie, které chrání nejohroženější místa jižního Izraele - zejména Ašdod, Aškelon, Beerševu a jejich blízké okolí. Podle některých odhadů je pro dobrou ochranu Izraele na všech frontách, tedy včetně severu země, potřeba až dvacet baterií. Během soboty chtějí Izraelci uvést do provozu pátý systém, který měl být původně nasazen až za dva měsíce.

Konflikt mezi Izraelem a Hamasem sílí

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue