Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Válečné hry Východu a Západu. Ruská cvičení jsou neporovnatelně větší

  16:27aktualizováno  16:27
Vojenských manévrů od loňské ruské anexe Krymu přibylo. Spojenci z NATO v reakci na ruskou politiku sice cvičí a trénují prakticky neustále, co do počtu nasazených sil se ale nemohou s válečnými hrami Ruska vůbec poměřovat.

Manévry ruské armády - ilustrační snímek | foto: Reuters

Jednoduše řešeno, ve velikosti či robustnosti vojenských cvičení mezi NATO a partnery na jedné straně a Ruskem na straně druhé je propastný rozdíl. 

A není to záležitost jen posledního roku, kdy se vztahy mezi Ruskem a Západem kvůli anexi Krymu a chování vůči Ukrajině dostaly na bod mrazu.

Vyplývá to ze srovnání nejdůležitějších vojenských cvičení „obou stran“ za roky 2013 a 2014, které provedli analytici ze Scowcroftova centra pro mezinárodní bezpečnost.

Srovnání ukazuje, že zatímco Rusko za tu dobu uskutečnilo hned šest mamutích cvičení, do kterých se pokaždé zapojilo od 65 do 160 tisíc vojáků, největšími cvičeními NATO jako celku byly dvě prověrky Sil rychlé reakce.

Do prvního cvičení „Noble Ledger“ v září v Norsku se účastnilo zhruba 6 500 vojáků. Do druhého „Steadfast Jazz“ v listopadu 2013 v Polsku a Pobaltí pak na 6 tisíc vojáků a z toho pouze polovina reálně na cvičišti.

A ani vlastní manévry jednotlivých států Aliance, ke kterým byli přizváni někteří spojenci, jsou co do počtu nasazených osob na míle vzdáleny těm ruským. Za největší nadnárodní cvičení v roce 2014 lze označit norské „Cold Response“ (16 tisíc vojáků), americké „Bold Aligator“ (14 tisíc) a polské „Anakonda“ (13 tisíc) stejně jako tradiční britské manévry „Joint Warrior“ (13 tisíc).

Manévry odráží odlišné koncepty

První větší manévry pro 25 tisíc vojáků začalo NATO připravovat až v reakci na ruské vojenské aktivity posledních měsíců na letošní podzim. Uskuteční se současně ve Španělsku, Portugalsku a Itálii. Podobně robustní manévry pak Aliance chystá na rok 2018. Jako hostitelská země se nabízí Norsko.

I tato cvičení jsou však v porovnání s ruskými manévry jako například „Zapad 2013“ jen pouhými trpaslíky. Rusko totiž tehdy na své západní hranici testovalo nasaditelnost 90 tisíc vojáků. Podobně i čtyři roky předtím, kdy manévry „Zapad 2009“ končily simulací jaderného útoku na Polsko.

Nejdůležitější vojenská cvičení NATO jako celku, jednotlivých zemí Aliance a...

Nejdůležitější vojenská cvičení NATO jako celku, jednotlivých zemí Aliance a Ruska v letech 2013 a 2014. Srovnávány jsou počty nasazených sil.

„Je to klasická ruská sázka na mohutnost a kvantitu, stejně jako v minulosti. Hodně lidí, hodně techniky. Od základů odlišný koncept než mezi spojenci. Je však nutné dodat, že ruský demonstrativní způsob je také nepoměrně dražší,“ konstatuje bezpečnostní expert Jiří Šedivý, který dříve působil jako náčelník generálního štábu české armády.

Argumenty ruských provládních médií i kritiků Západu, že NATO cvičí nebezpečně blízko u ruských hranic, jsou podle něj liché. Protože nepoměrně velká cvičení Rusko provádí právě v bezprostřední blízkosti členských států Aliance. „Je to takové přetahování a demonstrace, že každý hájí své území,“ tvrdí Šedivý.

„Rychlost, s jakou Rusko zmobilizuje síly pro svá vojenská cvičení, může být ještě více znepokojující než jejich velikost,“ soudí autoři srovnání Ian Brzezinski a Nicholas Varangis.

Znepokojující jsou pak podle nich především lokální cvičení přímo v bezprostředním sousedství členských států NATO, které nesou prvky zastrašování. Jako příklad uvádějí ruské manévry z počátku loňského prosince, kdy Moskva neohlášeně vyzkoušela v Kaliningradské oblasti, tedy své exklávě vklíněné mezi Polskem a Litvou, na 9 tisíc vojáků, 55 lodí, 250 tanků a obrněnců.

„Tím, že dokázala tak rychle mobilizovat v Kaliningradu, Moskva jen potvrdila obavy z potenciálu Ruska pro zahájení náhlého útoku pro zisk nějakého území. Takovým rychlým útokem by to bylo možné dřív, než by se NATO se svým rozhodovacím procesem shodlo na tom, co se událo a jak reagovat,“ míní Brzezinski s Varangisem.

Upozorňují rovněž na zajímavou časovou shodu mamutího ruského cvičení a loňskou anexí Krymu, což by podle nich mohlo svědčit o plánu Moskvy využívat cvičení k maskování skutečných operací. Rusko v únoru a březnu 2014 nasadilo 150 tisíc vojáků do simulovaného protiteroristického cvičení. Mnoho jednotek během těchto manévrů bylo rozmístěno podél ukrajinské hranice.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...

Armáda dostala první dodávku nových balistických vest, bude jich 5 500

Nové balistické vesty pro armádu

Armádní zabezpečovací centrum v Brně dostalo dodávku prvních nových balistických vest. Do konce roku 2020 má český...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...Najdete na iDNES.cz