Srílanský voják pomáhá civilistům do bezpečí

Srílanský voják pomáhá civilistům do bezpečí | foto: Profimedia.cz

Srílanská armáda zastavila těžkou palbu po tamilských Tygrech

Srí Lanka nařídila zastavit vojenské operace proti tamilským Tygrům na severu ostrova. Vojáci už nebudou používat těžké zbraně a soustředí se na záchranu civilistů, oznámila vláda. Rozhodnutí přišlo po předchozím zesílení ofenzivy ze strany vládních jednotek, kdy vojáci stříleli po rebelech "ze všech stran".

"Vláda Srí Lanky rozhodla, že bojové operace dospěly k závěru. Naše bezpečnostní jednotky dostaly rozkaz, aby přestaly používat těžké zbraně, bojová letadla a vzdušné zbraně, které mohou způsobit civilní oběti," uvedly úřady v prohlášení. Vojáci se teď prý budou soustředit na záchranu civilních obyvatel.

Armáda v posledním týdnu zatlačila rebely na samý severovýchodní cíp ostrova. Britský server BBC o víkendu napsal, že separatisté ovládají už jen území o velikosti dvanácti čtverečních kilometrů.

Těžké boje ale ohrozily život 50 tisíc civilistů a podle OSN hrozí humanitární katastrofa. Dětský fond UNICEF poslal na pomoc ohroženým obyvatelům padesát tun pomoci. Podle fondu je tamní situace hrozivá a lidem, kteří museli kvůli bojům opustit domovy, chybí jídlo, voda i základní léky. - o bojích na Srí Lance si přečtěte zde

Tamilští Tygři, tedy povstalci z organizace Tygři osvobození tamilského Ílámu, v neděli vyhlásili jednostranné příměří s odůvodněním, že chtějí zabránit zhoršení humanitární situace. Vládní jednotky to ale označily za vtip. Separatisté podle nich musejí bezvýhradně kapitulovat.

Dnes vojáci ofenzivu nejprve ještě zesílili. "Armáda spustila střelbu ze všech bodů na severu, západě a jihu," uvedli separatisté na svých webových stránkách TamilNet s tím, že střelba těžkými zbraněmi pokračovala i po ukončení vojenských operací.

Ministerstvo spravedlnosti prohlásilo, že cílem je definitivní rozdrcení odporu. Vojáci prý zachytili zprávu z tamilských vysílaček, že 12 rebelů bylo zabito a 27 zraněno. Následovalo rozhodnutí o zastavení těžké palby.

V oblasti bojů je vysoký činitel OSN

O osud civilistů se obává i mezinárodní společenství. Vysoký činitel OSN John Holmes se dnes sešel se srílanským ministrem zahraničí a vyjádřil znepokojení nad osudem 50 tisíc civilistů v oblasti bojů.

Poté odletěl do vesnice jižně od bojové oblasti, aby se podíval na tábory pro uprchlíky, které jsou čím dál tím víc přeplněné. "Musím se přesvědčit o tom, co znamená ukončení bojů v praxi," uvedl Holmes pro televizní stanici OSN.

Ve středu má na Srí Lanku přiletět britský ministr zahraničí David Miliband, aby se spolu se svým francouzským a švédským protějškem pokusili jako prostředníci o vyjednávání v konfliktu. Předchozí britské pokusy o zprostředkování při vyjednávání Srí Lanka odmítla.

situace na srí lance

Kořeny etnického konfliktu na Srí Lance sahají do 40. let, kdy zemi opustila koloniální britská správa. Od té doby si tamilská menšina (20 %) žijící zejména na pobřeží severní části Srí Lanky stěžuje na nerovnoprávnost a útlak ze strany sinhálské většiny. V roce 1972 vzniklo militantní hnutí Tamilských tygrů, které se časem stalo neoficiální správou tamilského území a zároveň jednou z nejobávanějších světových teroristických organizací.
Roku 1983 konflikt nabyl podoby občanské války. Oficiálně stál od té doby život 70 tisíc lidí. Okolo 800 tisíc jich ze Srí Lanky emigrovalo. Přerušovaně vládne příměří. To poslední sinhálská vláda kvůli údajnému porušování ze strany Tygrů ukončila v lednu 2008. Od podzimu 2008 postupně obsazuje tamilské území. Boje podle OSN bezprostředně ohrožovaly až čtvrt milionu civilistů. Amnesty international viní srílanskou armádu, že se nesnaží zabránit civilním obětem a likviduje novináře.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video