Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Srebrenický kat je v Haagu

  23:36aktualizováno  23:36
Mezinárodní síly v Bosně SFOR zatkly muže obviňovaného z podílu na vyvraždění několika tisíc lidí v Srebrenici, největším evropském masakru od konce druhé světové války. Bosenský Srb Dragan Obrenovič byl zadržen poblíž východobosenského města Zvornik, které leží těsně u hranic Srbska. Poté byl neprodleně letecky převezen do Haagu, kde stane v nejbližších několika dnech před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii ICTY.

Srebrenica byla v době bosenské války takzvanou bezpečnou zónou pod ochranou OSN. Ani to ji však neuchránilo před ofenzivou srbských sil, které v červenci 1995 po jejím dobytí pozabíjely na 7500 Muslimů a Chorvatů. Ostatní muslimské obyvatelstvo odtud vyhnaly.

Plukovník Obrenovič je podle oficiálního prohlášení SFOR na tajném seznamu osob obžalovaných z válečných zločinů, které byly v Bosně spáchány od července do listopadu 1995, kdy velel jednotkám ve Zvorniku.

Srebrenica: největší masakr od války
Srebrenický masakr se stal největším krveprolitím války na Balkáně a také noční můrou západních jednotek, které mu nedokázaly zabránit.

Obrenovič byl podle vyšetřovatelů jedním z velitelů, který se účastnil masových vražd civilistů. "Srebrenica představuje jednu z nejtemnějších kapitol nedávné tragédie v Bosně," uvedl ve svém prohlášení Bílý dům, který zatčení uvítal.

"Tato barbarská operace byla provedena pod velením Radovana Karadžiče a generála Ratka Mladiče, které Spojené státy také obžalovaly a kteří by měli být postaveni před haagskou justici."

Podrobnosti zatčení provázejí nejasnosti
Bosenskosrbská televize oznámila, že ho ve Zvorniku zadrželi tři muži a jedna žena v civilních šatech, kteří se k němu nenápadně přiblížili vozem Škoda. Bělehradské rádio B-92 vysílalo rozhovor s jeho manželkou Bojanou, podle níž byl zatčen na zahradě před domem jejího otce.

"Před vstupem zastavila auta, tři muži a žena v civilních šatech z nich vystoupili a zavolali na něj. Bez podezření k nim přistoupil. Pak na něj muži vytáhli zbraně a dostali ho do auta," řekla.

Generální tajemník NATO George Robertson potvrdil, že Obrenovičovo zatčení řídily síly SFOR, Bílý dům sdělil, že operace se zúčastnili američtí vojáci. Podle Robertsona je Obrenovič obžalován "z vyhlazení tisíců bosenských Muslimů, ze spoluúčasti na genocidě, z porušení zákona, ze zločinů proti lidskosti a hrubého pošlapání ženevských úmluv včetně vraždění, mučení a rasového a náboženského pronásledování".

Robertson uvedl, že povinností NATO je zatknout osoby obžalované z válečných zločinů. Dodal, že "s každým zločincem, který bude vydán do Haagu, má Balkán blíže k trvalému míru".

Mluvčí Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Florence Hartmannová uvítala Obrenovičovo zatčení. "Věříme, že to v příštích týdnech povede k zatčení dalších osob. Před spravedlností stále ještě prchá asi deset bosenských Srbů." Podle Bílého domu je Obrenovičovo zatčení "podstatným krokem ke konsolidaci míru a k upevnění vlády zákona v Bosně".

"Dragan Obrenovič se účastnil na kriminálním plánu, jehož cílem bylo zadržet, popravit a pohřbít více než 5000 muslimských mužů a chlapců ze Srebrenice," stojí v jeho obžalobě. K haagskému soudu už byl předveden jiný bosenský velitel, generál Radislav Krstič, který se údajně také podílel na zvěrstvech ve Srebrenici a byl zatčen v prosinci 1998.

Krstič odmítá, že vydal k masakru pokyn, žalobci však proti němu minulý týden použili klíčový důkaz, záznam odposlechnutého telefonického rozhovoru, ve kterém Krstič řekl právě Obrenovičovi, aby je "všechny pozabíjel, jednoho po druhém".

Obrenovič je ve vazbě
Nizozemský rozhlas a televize sdělily, že Obrenovič je teď ve vazební cele v soudu OSN pro válečné zločiny. V příštích dnech by měl vypovídat před soudci. Již po zatčení byl přímo v Bosně dvakrát vyslechnut týmem vyšetřovatelů, o obsahu výpovědí není ovšem nic známo. Jeho obhájce opakuje, že je nevinen a že by se k soudu dostavil dobrovolně, pokud by byl o to požádán.

Na vojákovu podporu se konala demonstrace
V neděli se na jeho podporu konalo protestní shromáždění, na němž demonstranti požadovali jeho propuštění. "Dragan byl čestný důstojník, který se účastnil bojů muže proti muži," řekl Duško Vukotič, jeden z demonstrantů, který spolu s Obrenovičem bojoval. "Pokud by ho požádali, určitě by se nechal vyslechnout dobrovolně," řekl.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...

Erdogan vyzval mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za hlavní město Palestiny

Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na summitu islámských zemí vyzval světové mocnosti, aby uznaly...

V rakouské továrně na škrob unikl chlor, čtyřicet lidí bylo zraněno

Hasiči budou ve čtvrtek dopoledne na nádraží ve Volarech nacvičovat, jak si

Při úniku chloru v továrně na výrobu škrobu v severorakouské obci Aschach an der Donau bylo ve středu zraněno na...

Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort  CRDI...
Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort CRDI...

r.v. 2017, naj. 20 386 km, diesel, 1. majitel
288 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz