Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Srebrenica položila nizozemskou vládu

  22:32aktualizováno  22:32
Nizozemská vláda rezignovala kvůli svým vojákům. Důvodem je zpráva, kritizující vládu v Haagu za postoj k situaci v bosenské Srebrenici v roce 1995. Nizozemský kontingent sil OSN po pádu města do srbských rukou nezabránil zmasakrování tisíců bosenských Muslimů. Demise přišla nedlouho před parlamentními volbami, vypsanými na 15. května. Královna Beatrix vyzvala odstupujícího premiéra k vytvoření prozatimního kabinetu.

"Půjdu ke královně a složím do jejích rukou úřad všech ministrů," řekl premiér Wim Kok na tiskové konferenci, která následovala po krizové schůzi vlády věnované právě masakru ve Srebrenici.

Demise vlády levého středu, kterou Kok vede už druhé volební období od roku 1994, politický život Nizozemska příliš neovlivní. Na 15. května jsou totiž vypsány parlamentní volby.

Kok, který vede koalici levého středu a chystá se kvůli demisi svého koaličního kabinetu promluvit před parlamentem, oznámil, že ve volbách kandidovat nebude. Pod tíhou obvinění dokumentu a před definitivním rozhodnutím o odstoupení celé vlády dali najevo úmysl rezignovat dva ministři.

Glosa Martina Komárka: Amsterodam a Srebrenica

Královna požádala o prozatimní vládu
Nizozemská královna Beatrix pověřila premiéra vytvořením prozatimní vlády, která dovede zemi až k volbám. Očekává se, že tento kabinet povede nezbytnou rutinní agendu.

"Vzhledem ke krátké době, která zbývá do voleb, požádala královna ministry, aby udělali vše, co se domnívají, že bude nezbytné učinit v zájmu Nizozemí," uvedla v prohlášení kancelář královny Beatrix.

ANKETA

Připadá vám přehnané, že kvůli masakru v Srebrenici odstoupila celá nizozemská vláda?

Na zprávě pracoval ústav pět let
Podnět ke kolektivní demisi dala zpráva o Srebrenici, kterou zveřejnil Nizozemský ústav pro dokumentaci války. S dokumenty o masakru pracoval pět let, než 10. dubna předložil výsledky svého bádání nizozemské veřejnosti. "Humanitární důvody a politické ambice podnítily Nizozemsko, aby se bez rozmyslu vrhlo do mírové mise, která byla prakticky nerealizovatelná," píše se ve zprávě.

Dokument, nazvaný Srebrenica "bezpečná" zóna - Rekonstrukce, předpoklady, následky a analýzy pádu bezpečné zóny, popisuje dopodrobna na sedmi tisících stranách události, které vedly k masakru. Její autoři se současně snaží konkretizovat vinu a připomínají i příčiny, proč k této tragédii došlo.

Zpráva se stala okamžitě po zveřejnění terčem ostré kritiky nejen v Nizozemsku, ale i v Bosně - zejména proto, že autoři nešli dostatečně daleko při hledání odpovědnosti jak u nizozemských politiků, tak u vojáků.

Nizozemci masakru nezabránili
Srbské síly obsadily Srebrenici 11. července 1995. Poté bylo zabito a pohřešuje se přes sedm a půl tisíce muslimských mužů. Masakr ve Srebrenici je označován za nejhroznější zvěrstvo, k němuž došlo od konce druhé světové války na evropském kontinentu.

Nizozemský prapor dostal za úkol chránit enklávu kolem západobosenské Srebrenice, kterou OSN vyhlásila jako bezpečnou zónu. Přesto 11. července 1995 bosenskosrbké jednotky město obsadily a zmasakrovaly téměř osm tisíc muslimských mužů.

Konfliktu čelilo 200 vojáků
Autoři zprávy obvinili vládu, že poslala do válečné Bosny početně slabý a nedostatečně vyzbrojený kontingent, který čítal zhruba 200 mužů. "Byli vysláni na nemožnou misi," tvrdí dokument.

Vojáci byli rozmístěni mezi dva znepřátelené tábory - bosenské Muslimy a bosenské Srby. "Byli odsouzení k nečinnosti, pokud se nechtěli stát terčem útoků, omezená byla i jejich možnost pohybu," konstatuje dokument.

Historik: Situaci podcenila vláda i OSN
Hans Blom, který stojí v čele haagského Úřadu pro válečnou dokumentaci, zdůraznil, že nizozemská vláda nebezpečí hromadných vražd ve Srebrenici naprosto podcenila. Podcenění situace přičetl i OSN.

Zpráva tvrdí, že Haag neprokázal v nejtíživějších okamžicích masakru dostatečnou politickou iniciativu, i s ohledem na špatnou komunikaci mezi vládou a nizozemskou vojenskou hierarchií. Podotýká také, že nizozemský generální štáb potlačil závažnost událostí, aby nepošpinil obraz armády.

Vraždilo se na rozkaz Mladiče?
Největší díl odpovědnosti za masakr padá podle Hanse Bloma na bosenskosrbského generála Ratka Mladiče, který nařídil evakuaci muslimských mužů z enklávy a později dohlížel na jejich zavraždění.

"Události nelze chápat jinak než jako akt pomsty, který se vymkl z rukou. Ačkoli k tomu došlo rychle a improvizovaně, rozsah vražd jasně naznačuje, že byly organizovány. Byla vyhledána místa, kde mělo dojít k popravám, byla zajištěna přeprava na tato místa a jednotky dostaly rozkaz provést popravy," upozornil Blom.

Ke Karadžičovi a Miloševičovi nitky nevedou
Podíl tehdejšího prezidenta bosenské Republiky srbské Radovana Karadžiče na masakru v Srebrenici není jasný. "Nic také nenasvědčuje, že by do této záležitosti byly zapojeny úřady v Bělehradě," konstatoval Hans Blum.

Zpráva tedy přímo nespojila někdejšího jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče s masakry ve Srebrenici. Hans Blom nicméně upozornil na Miloševičovy ambice zůstat u moci i přes rozpad Jugoslávie, který vedl v letech 1992 až 1995 i k bosenské válce.

Novináři se berou kopie zprávy o Srebrenici, zveřejněné Nizozemským ústavem pro dokumentaci války, která viní nizozemskou vládu z pochybení v případě masakru v Srebrenici v roce 1995. (10. dubna 2002)

Nizozemský premiér Wim Kok komentuje zprávu o Srebrenici, zveřejněnou Nizozemským ústavem pro dokumentaci války, která viní vládu z pochybení v případě masakru v Srebrenici v roce 1995. (10. dubna 2002)

Nizozemský premiér Wim Kok odjíždí od královny Beatrix poté, co ji předal demisi svého kabinetu. (16. dubna 2002)

Ženy protestují před nizozemskou ambasádou v Sarajevu poté, co byla Nizozemským ústavem pro dokumentaci války zveřejněna zpráva, která viní nizozemskou vládu z pochybení v případě masakru v Srebrenici v roce 1995. (11. dubna 2002)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Uber rok tajil, že mu ukradli data zákazníků. Hackerům zaplatil výkupné

Generální ředitel Uberu Dara Khosrowshahi (22. 11. 2017).

Hackeři loni v říjnu ukradli alternativní taxislužbě Uber data 50 milionů zákazníků a sedmi milionů řidičů. V úterý...

Zeman se setkal s Gorbačovem, dostal od něj knihu „Zůstávám optimistou“

Miloš Zeman se v Moskvě setkal s bývalým sovětským prezidentem Michailem...

Prezident Miloš Zeman, který je nyní na státní návštěvě v Rusku, se ve středu v Moskvě setkal s bývalým sovětským...

Libanonský premiér Harírí odložil rezignaci. Na žádost prezidenta

Příznivci Harírího v Bejrútu oslavují jeho stažení rezignace (22. listopadu...

Libanonský premiér Saad Harírí odložil svou rezignaci. V prohlášení přenášeném libanonskou televizí řekl, že ho...Najdete na iDNES.cz