Znám svého otce jen z fotky. Masakr v Srebrenici rezonuje i po 25 letech

  11:08
Je to právě 25 let od dobytí enklávy Srebrenica srbskými jednotkami. Masakr přibližně osmi tisíc Bosňáků muslimského vyznání Mezinárodní soudní dvůr označil za genocidu. Někteří vysoce postavení političtí činitelé Republiky srbské, pod kterou Srebrenica spadá, ovšem odmítají genocidu uznat.

Lelje Avdicové bylo devět, když došlo k srebrenickému masakru. Několik členů její rodiny srbské jednotky zabily, ona přežila. I přesto se v roce 2011 do Srebrenici přestěhovala. Nastoupila do místní školky jako vychovatelka. Rodiče srbských dětí, ale podepsali petici, ve které byli proti tomu, aby jejich potomky vychovávala žena v hidžábu.

„Připomnělo mi to, jak jsem byla nucena odejít v roce 1995. Odehrálo se to skoro stejně,“ řekla Avdicová listu Balkan Insight . Chtěla z města odejít, nakonec se rozhodla zůstat. Cítí se v něm bezpečně, ačkoliv, stejně jako další bosenští muslimové, kteří se do města navrátili, si stěžuje na systematickou diskriminaci.

Bosenští muslimové (Bosňáci) se se znepokojením dívají na projevy srbského nacionalismu. Stěžují si, že někteří Srbové ze svých aut pouštěli nahlas četnické (četnici byli příslušníci srbských národních paravojenských sborů, pozn. red.) písně během lednových tradičních oslav pravoslavných vánoc.

Starosta Mladen Grujičič, první nebosenský starosta zvolený po válce, tvrdí, že k takovým událostem prostě v Srebrenice dochází. „Když starosta byl Bosňák, byly tu kolony aut s bosenskými vlajkami, písněmi a vyřváváním,“ prohlásil.

Grujičič patří mezi Srby, kteří odmítají označovat masakr v Srebrenici za genocidu. Vůdce bosenských Srbů a současná hlava bosenského státu Republika srbská Milorad Dodik obviňuje Západ a bosenské muslimy, že masakr zinscenovali, aby mohli démonizovat bosenské Srby.

Republika srbská je jednou ze tří entit, které díky Daytonské mírové dohodě z roku 1995 tvoří Bosnu a Hercegovinu. Kromě ní je to ještě Federace Bosny a Hercegoviny a společně spravovaný Distrikt Brčko.

Podle předsedy Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Carmela Agiuse vláda Republiky srbské cíleně vštěpuje srbským dětem svou vlastní verzi událostí a učí je popírat genocidu.  

Velké pobouření u potomků obětí masakru vzbudila nástěnná malba bývalého velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče. „Naneštěstí, v Srebrenice často vidíme plakáty a nástěnné malby věnované vrahům našich otců,“ sdělila pětadvacetiletá Dženana Salihovičová webu The Balkan Insider. Sama fotku svého otce zabitého srbskými jednotkami viděla až v roce 2000, pět let po jeho smrti.

Ani čtvrt století po vraždění ve Srebrenici se nepodařilo všechny oběti identifikovat. Na hřbitově na okraji Srebrenice v sobotu pohřbí dalších osm bosenských mužů a chlapců.

Co se ve Srebrenici stalo

Srbští vojáci pod vedením generála Ratka Mladiče začali útok na enklávu o rozloze 150 kilometrů čtverečních 6. července 1995 raketovým ostřelováním. Z obavy před leteckými útoky NATO Srbové postupovali pomalu. Nálety ale nepřišly a do srbských rukou navíc padlo 30 Nizozemců, kteří sloužili na předsunutých hlídkových postech. Krátce před pádem města letouny aliance nakonec zaútočily, další bombardování, které mohlo změnit situaci, bylo ale odvoláno poté, co Srbové pohrozili zabitím zajatých vojáků.

Srbské jednotky vstoupily do samotném města od jihu kolem čtvrté hodiny odpoledne 11. července 1995. Většina obyvatel Srebrenice, hlavně ženy a děti, se v té době soustředila u základny vojáků OSN ve vsi Potočari severně od města. Podle odhadů se zde tísnilo až 30 000 lidí, mezi nimiž byla jen asi tisícovka mužů. Právě z nich se o několik desítek hodin později staly první oběti vraždění. Podle svědků Srbové mnohé z nich na místě zastřelili, další odvezli.

Muži, vojáci i civilisté, doprovázení asi desítkou žen z významných srebrenických rodin, se pak kolem půlnoci na 12. července vydali na cestu přes hory do Tuzly. Ze zhruba 13 000 lidí se jich ale do cíle více než padesátikilometrového pochodu dostala jen třetina. Během cesty se kolona několikrát střetla se srbskými jednotkami. Část lidí zahynula, mnoho vyčerpaných uprchlíků ale Srbové zajali. A brzy zavraždili, a to - jak se později prokázalo - podle předem připraveného plánu.

Vídáme na ulici vrahy. Pozůstalým ze Srebrenice vadí viníci na svobodě

Za účast na masakru odsoudily soudy v Bosně, Srbsku i v Haagu desítky lidí. Až na 20 let skončili ve vězení členové srbské polovojenské jednotky Škorpioni, kteří byli postaveni před spravedlnost poté, co se záznam činu dostal v roce 2005 na obrazovky. Muži považovaní za hlavní strůjce genocidy - Ratko Mladić a někdejší bosenskosrbský prezident Radovan Karadžić (zatčen v roce 2008 v Bělehradě) - se dostali před Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

Loni v březnu Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (nástupce ICTY) vyměřil Karadžićovi i za Srebrenicí doživotí. Na definitivní verdikt čeká Mladić, v první instanci odsouzený též na doživotí. Někteří lidé, kteří jej blíže poznali, přitom tvrdí, že masakr nepřímo způsobila i sebevražda jeho dcery. Studentka medicíny Ana si vzala život v březnu 1994 otcovou pistolí, když se prý dozvěděla o jeho roli v etnických čistkách. A Mladić se po její smrti zatvrdil.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Agrofertu kontrolují kalhotky, zda tam zaměstnankyně nemají řízek, řekl Babiš

20. března 2024  17:05

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci popřel, že by v holdingu Agrofert byli...

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

Vítězný únor po ukrajinsku. Ruským rafineriím zatápí nový dalekonosný dron

28. března 2024  15:46

Premium Rusko kvůli ukrajinským úderům na rafinerie ztratilo až čtrnáct procent kapacit na zpracování ropy....

Podvodníci vymysleli nový systém jak vybrat cizí peníze, zjistili policisté

28. března 2024  15:42

Pražští kriminalisté odhalili nový způsob, jakým podvodníci dokážou vybrat z bankomatu cizí peníze,...

Osmnáctiletá řidička způsobila škodu téměř za milion, s autem skončila v plotě

28. března 2024  15:21

Začínající řidička zdemolovala na Jesenicku auto, ve kterém vezla tři kamarády. Policisté uvedli,...

Průšvih na Bulovce. Provedli potrat ženě při kontrole, spletli si ji s jinou

28. března 2024  14:12,  aktualizováno  15:13

V pražské Fakultní nemocnici na Bulovce v pondělí došlo k fatálnímu incidentu. Personál provedl...

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...