Srbův případ otevře Nejvyšší soud

  • 5
Případ plánované vraždy novinářky Sabiny Slonkové nekončí. Kauzu přebírá Nejvyšší soud. Nejvyšší státní zástupkyně totiž podala dovolání proti rozsudkům nad bývalým generálním sekretářem ministra zahraničí Karlem Srbou a trojicí jeho spoluobžalovaných.

"Nejvyšší státní zástupkyně podala dovolání ve prospěch i v neprospěch obviněných," vysvětlila mluvčí zastupitelství Alena Blažková.

Podle žalobkyně se pražský vrchní soud dostatečně nevypořádal s odvoláním krajského státního zástupce.

"Napadený rozsudek v rozporu se zákonem neobsahoval výroky, jimiž by bylo výslovně rozhodnuto o odvoláních státního zástupce podaných v neprospěch obviněných," uvedla Blažková.

Tím podle ní soud vystavil obviněné stavu právní nejistoty.

Vrchní soud loni v říjnu poslal za plánování vraždy novinářky Srbu na osm let do vězení. Jeho známou a spolupracovnici Evu Tomšovicovou odsoudil k šestiletému trestu za to, že se na popud Srby pokusila vraždu zařídit.

Vimperští podnikatelé Michal Novotný a Petr Volf, které na vraždu najala, odešli s šestiletým respektive čtyřletým trestem. Jiřímu Slavíkovi, který jim sehnal semtex, potvrdil vrchní soud podmínku a pokutu. - více zde

Přímý přenos z jednání pražského vrchního soudu chtěla vysílat Česká televize. Trval ale jen 30 minut. Pak ho soudce ukončil. - více zde

Srba chtěl podle obžaloby novinářce zabránit v tom, aby dále odhalovala  podezřelý způsob, jakým přišel k majetku, který zřejmě pochází z úplatků.

Trestů se dovolání přímo netýká
Vrchní státní zastupitelství v Praze navrhlo dovolání kvůli trestům pro Srbu, Tomšovicovou a Novotného. Nelíbilo se mu, že je soud uložil pod hranicí zákonné sazby za vraždu, která stanoví minimálně desetileté vězení.

Na otázku, zda nejvyšší žalobkyně návrh akceptovala a dovolala se také kvůli výši trestů, její mluvčí Alena Blažková uvedla: "Nepřímo se to týká i trestů." Kromě této trojice, podala nejvyšší státní zástupkyně dovolání také kvůli Volfovi.

Dovolávají se i obhájci
S dovoláním se na Nejvyšší soud obracejí i obhájci Srby a Tomšovicové, kterým se zase tresty zdají příliš přísné. "Mám za to, že trest by mohl být nižší," prohlásil již dříve advokát Tomšovicové Vladimír Jiřena.

Obhájce Srby Vít Široký již dovolání podal. "Myslím, že toto odsouzení je justiční omyl," komentoval verdikt vrchního soudu Široký.

Pokud neuspějí u Nejvyššího soudu, obrátí se na Ústavní soud, případně i Evropský soud pro lidská práva.

Srba svou vinu popírá. Jeho obhájci se snaží zpochybnit věrohodnost korunní svědkyně Tomšovicové. Ona, Volf a Novotný se v podstatě doznali. Tvrdili ale, že ve skutečnosti smrt Slonkové nechtěli. Na vraždu trojice najala vimperského recidivistu Karla Rziepela zvaného Citron. Rziepel ale vše oznámil policii.

Dovolání je jediným opravným prostředkem proti verdiktu vrchního soudu. Už ale nezkoumá výši trestu. V dovolání se dá napadnout jen nezákonný postup, pokud má jedna ze stran podezření, že se ho justice dopustila.

Srba a Tomšovicová patří do skupiny lidí, kteří jsou obviněni z korupce kvůli zakázkám na ministerstvu.

Kauza zasáhla i rozvědku
Kauza přípravy nájemné vraždy novinářky zasáhla nepřímo i vojenskou rozvědku, kde padaly hlavy na nejvyšších místech. Srba podle médií pro tajnou službu pracoval pod krycím jménem Salima. - více zde


ČTĚTE TAKÉ:
Články o kauze Slonková

,

Nejlepší videa na Revue