Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Srbští fandové se porvali na Můstku s policií, několik jich bylo zraněno

  8:02aktualizováno  22:51
Zápas bělehradského klubu Crvena Zvezda a pražské Slavie policie označila za velmi rizikový. Potvrdila to bitka mezi srbskými fandy a policií na Můstku. Došlo k ní poté, co Srbové začali napadat turisty, a policie jim proto zahradila cestu. Sto padesát výtržníků bylo zadrženo.

"Poté, co fanoušci týmu z Bělehradu napadli nekolik turistů, policie jim zahradila cestu a vyzvala útočníky, aby zanechali svého jednání. Ti je ale napadli, " řekla iDNES.cz mluvčí mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Nakonec cizinecká a pražská policie prověřuje na 150 zadržených. Kolik z nich skončí v policejní cele, zatím není zřejmé.

Podle informací fotografa MF DNES, který byl na místě, příznivci Crvene Zvezdy rozbili několik výloh a zdemolovali jednu z restaurací. Její vybavení, stolky a židle, použili k útoku na policisty. Ti mezi ně naházeli dýmovnice se slzným plynem a násilníky zadrželi. Část z nich nechali ležet na zemi s rukama za zády a postupně je odvezli. Na místě byly i dva sanitní vozy, zdravotníci ošetřili zraněné.

"Odvezli jsme osm lidí s lehkým zraněním. Většinou šlo o pohmožděniny a tržné rány. Čtyři zranění skončili v nemocnici Na Františku, dva na Bulovce a dva na Karlově náměstí. Všichni jsou cizinci, žádného policistu jsme neodváželi a ani neošetřovali," řekla iDNES.cz mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Rozbitá je skleněná tabule u východu z metra, zcela zdemolovaná skončila i zahrádka restaurace U Provaznice. Převrácené stoly, rozbité sklenice, vysypané truhlíky s květinami. "Už zdálky byl slyšet křik. Přiběhl jich dav, brali vše, co jim přišlo pod ruku, a házeli to po policajtech," řekl provozní Václav. "Škoda je za několik desítek tisíc korun," uvedla manažerka Lucie.

čerstvé zprávy na mobil

Objednejte si aktuální zprávy iDNES.cz na mobil jako SMS a MMS. Pro klienty O2 do konce srpna zdarma.

Fanoušci k Můstku vyšli ze Staroměstského náměstí, kde se odpoledne sešli. Vykřikovali hesla podporující jejich tým. Několikrát z jejich řad vylétla světlice nebo zábavní pyrotechnika.

Podle prvních odhadů se po Praze měla pohybovat zhruba tisícovka Srbů, na Staroměstském náměstí se jich sešlo na tři sta. "Fanoušci srbského klubu se prezentují především pyrotechnikou, násilím a hrubým jednáním pod vlivem alkoholu," vylíčila mluvčí pražské policie Eva Miklíková.

InsertSingleAudio

Ve středu večer museli policisté vyjíždět do restaurace U Vejvodů v Jilské ulici, kde Srbové rušili noční klid. K žádnému konfliktu ale nedošlo.

Utkání začalo ve 20 hodin na stadionu ve Vršovicích. Každý, kdo si kupil lístek, musel předložit občanský průkaz nebo jeho kopii, ze kterých byly na vstupenku uváděny jméno, příjmení a datum narození. Na stadionu a v jeho bezprostředním okolí platil zákaz prodeje alkoholických nápojů.

Zadržení fanoušci Bělehradu na Můstku

Na zápas kromě policie dohlíželo i 220 pořadatelů. Pořadatelé navíc oddělovali fanoušky Slavie od Srbů. "Vstupenky do sektoru hostů se v Praze neprodávaly," uvedl mluvčí klubu Ondřej Zlámal.

Fanoušci CZ Bělehrad cestou na zápas do Prahy vykradli a posperejovali benzinku u Hustopečí na dálnici D2Srbové vyplenili dvě benzinky

Čtěte o včerejším řádění fanoušků CZ Bělehrad

Předvoj bělehradských fanoušků ukázal už včera, co někteří z nich dovedou. Na pumpě u Břeclavi vyrabovali obchod a odjeli. Policisté jejich autobus zastavili na dálnici a 29 fandům cizinecká policie zkrátila platnost víza do včerejší půlnoci, zápas tedy neuvidí.

Ještě večer pak policisté zastavili na Strahově druhý autobus fanoušků Crvene Zvezdy, kteří byli podezřelí z toho, že po poledni vyrabovali a postříkali sprejem další benzinovou stanici na dálnici D2 před Brnem.

Zásah policie proti srbským fanouškům na Můstku

Policie uvažuje o tom, že při odjezdu srbských fanoušků uzavře na čas ty čerpací stanice na dálnicích D1 a D2, kam se budou blížit autobusy s problematickými fandy.

"Je to jedna z variant, ale uvažuje se i o tom, že by fanoušci odjeli ve společné koloně doprovázené policisty, a pak by takové opatření nebylo třeba," řekl iDNES.cz mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb. - čtěte Policie se chystá i na zpáteční cestu srbských fanoušků, nenechá je zastavit

S rozdivočelými chuligány z Balkánu už má hlavní město svou zkušenost. Loni v říjnu řádili před utkáním se Spartou příznivci Dinama Záhřeb tak, že jeden turista skončil v nemocnici, na Staroměstském náměstí byly policejní manévry, a když se policisté pokusili Chorvaty chytit, odrazili je fanoušci házením lahví, dělobuchů a mlácením tyčemi. - čtěte VIDEO: Chorvatští rowdies se porvali s policií, stovku jich zadržela

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz