Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Srbský mafián stanul před soudem

  0:01aktualizováno  0:01
"Neměl jsem čas na přípravu," prohlásil lakonicky Milorad Lukovič. Tím začal a zároveň i rychle skončil první den soudu s mužem, jenž podle všeho nechal zastřelit srbského premiéra Zorana Djindjiče. Není to obyčejný soud. Probíhá za betonovými zdmi.

A svědci sedí za neprůstřelným sklem. V místních médiích se mu přezdívá "Proces století".

Jestli bude srbský mafián č. 1 zvaný "Legija" usvědčen, srbská justice složí zkoušku z dospělosti.

Legija v pondělí stanul na lavici obžalovaných a - jak napsala agentura AP - zcela vyrovnaně a bez jakýchkoli emocí požádal o 45denní odklad na přípravu obhajoby.

Soud mu vyhověl a poskytl mu 30 dní. Fotoaparáty cvakaly jako o závod a na místech pro obecenstvo seděla skupina mladých lidí v tričkách s portrétem Djindjiče.

Média jsou celá žhavá, ale srbská justice si evidentně dává s maturitou na čas. Vrah premiéra - Zvezdan Jovanovič - se již přiznal (pravda, později zase všechno popřel) a s dvaceti komplici je souzen již od Vánoc. Jakýkoli krok vpřed však okamžitě zablokují obhájci obžalovaných. Ne několik obhájců, nýbrž hned celé týmy právníků, osm desítek nejzkušenějších advokátů v zemi.

Slobodan Milivojevič, jenž zastupuje Legiju, minulý týden přišel s fantastickým prohlášením: Jeho mandant se po celou dobu skrýval ve vlastní vile a jednal tak na popud dvou vysoce postavených policejních důstojníků.

Zmínění důstojníci prý Legijovi doručili tento vzkaz: "Něco tu páchne." Legija je nevinen, a bude-li to považovat za potřebné, odhalí jména policejních důstojníků před soudem.

To bylo pro soudce celkem překvapující zjištění. Dosud se mělo za to, že Lukovič se skrývá někde v Bosně či Bulharsku. Skutečnost, že se sám přihlásil na policii, by mohla znamenat dvě věci: 1) že v Srbsku již skutečně začíná být těsno i pro nejprominentnější mafiány, jak tvrdí vláda, či 2) že premiér Vojislav Koštunica uzavřel s Legijou jakýsi výhodný kontrakt, jak naznačuje opozice.

Obžaloba tvrdí, že Legija nechal zavraždit nejen Djindjiče, ale i bývalého prezidenta Ivana Stamboliče. Kdyby současný ministr zahraničí formálního soustátí Srbska a Černé Hory Vuk Draškovič neměl devět životů, zřejmě by padl za oběť Lukovičovi i on.

Jenže Legija také řadě dnešních politiků pomohl k moci. Jak tvrdí dokumentární seriál BBC "Pád Miloševiče", vrah a jeho oběť Djindjič se tajně sešli jedné říjnové noci v roce 2000, v tmavém džípu v ulici Admirála Geprata č. 14. "Uvnitř seděl chlapík jakoby vystřižený z filmu se Sylvesterem Stallonem," cituje expremiéra dokument, který byl vysílán před rokem.

Djindjič se ho nervózně optal, jestli "červené barety" dostaly rozkaz střílet do demonstrantů. "Udělám to, co mi říká svědomí," odpověděl prý Legija. Možná jen díky tomu nedošlo ke krveprolití, když vzaly davy lidí útokem sídlo vlády a na prezidentský stolec byl dosazen Koštunica. Tedy politik, jenž proslul svým odporem k Haagu. Legija je zase idolem hnutí válečných veteránů, kteří si dali jméno "Zastavte Haag".

Mnozí veteráni volili v posledních volbách strany, které ustavily Koštunicu premiérem. Když už nic jiného, Koštunicovi musí alespoň záležet na tom, aby si Legija moc hlasitě nestěžoval na podmínky ve vězení. Proto ty dramatické titulky v tisku: "Začal proces století."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dánové obžalovali vynálezce. Novinářku buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánská prokuratura v úterý obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji...

EU přitvrzuje jednání s Londýnem, volný pohyb chce i dva roky po brexitu

Donald Tusk během projevu v Evropském parlamentu (16. ledna 2017)

Brusel bude podle informací serveru Politico prosazovat, aby byla zachována stávající práva občanů EU žijících ve Velké...

Aztéky vyhubila salmonela zavlečená z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Najdete na iDNES.cz