Srbsko se přiblížilo vstupu do Evropské unie. Ilustrační snímek

Srbsko se přiblížilo vstupu do Evropské unie. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Srbsko získalo status kandidáta členství v EU, Rumunsko své výtky stáhlo

  • 24
Evropští lídři se na čtvrtečním summitu v Bruselu rozhodli udělit Srbsku status kandidáta na členství v Evropské unii. Prostřednictvím sociální sítě Twitter o tom informoval unijní prezident. "Evropská rada dává Srbsku status kandidáta," napsal na Twitteru Herman Van Rompuy. Ten Unii povede až do roku 2014.

Rumunsko, které proti kandidátskému statusu Srbska mělo v minulých dnech výhrady, především kvůli otázkám ochrany národnostních menšin, své námitky nakonec stáhlo. Udělení statusu kandidáta je nezbytnou součástí dalšího přibližování bývalé jugoslávské republiky k Evropské unii.

Van Rompuy nadále unijním prezidentem

Herman Van Rompuy bude podle očekávání prezidentem Evropské unie až do listopadu 2014. O novém mandátu pro bývalého belgického premiéra na dva a půl roku rozhodli ve čtvrtek v Bruselu nejvyšší představitelé členských zemí EU.

Van Rompuy bude na základě čtvrtečního rozhodnutí šéfovat také vrcholným schůzkám eurozóny.

Nejde o překvapení, neboť Van Rompuy neměl žádného protikandidáta. Jeho dosavadní mandát v čele unie mu vyprší na jaře a šéfové států a vlád chtěli dopředu rozhodnout o jeho prodloužení.

Česká republika vstup Srbska do EU jednoznačně podporuje. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg už v pondělí řekl, že pro Balkán i pro EU je klíčové, aby se Srbsko co nejdříve členem Unie stalo.

Srbsko nyní čekají přístupová jednání, bez jejichž úspěšného dokončení žádný stát do unie nemůže vstoupit. V nich musí daná země ve více než třech desítkách různých oblastí od hospodářství po justici prokázat sladění svého právního řádu s unijními právními předpisy.

Překážku, kterou představovaly obavy Rumunů o osud jejich krajanské menšiny v Srbsku, se podařilo odstranit. Bukurešť s Bělehradem se dohodly, že srbská strana bude garantovat ochranu práv této menšiny.

Schengen zústává pro dva členy nadále uzavřený

Rumunsku a Bulharsku se naopak nepodařilo překonat odmítavý postoj Nizozemska. Zatím se jim tak stále neotevřely dveře ke vstupu do schengenského prostoru volného pohybu bez hraničních kontrol. Summit podle návrhů závěrů, které se budou schvalovat definitivně v pátek v druhý den summitu, vyzve ministry vnitra členských zemí, aby se touto otázkou zabývali v září.

Bukurešť spolu se Sofií o vstup do zóny volného pohybu dlouhodobě usiluje, ale kvůli odporu Nizozemska v "schengenu" stále nejsou. Řada zemí včetně Česka přitom zdůrazňuje, že Rumunsko už splnilo všechny podmínky, které jí EU dala.

K udělení kandidátského statusu Srbsku mělo v minulých dnech na jednáních ministrů zahraničí a evropských záležitostí výhrady vícero zemí, například i Litva či Polsko. Týkaly se mimo jiné různých srbských aktivit v mezinárodní politice, diplomaté je ale postupně vyřešili.

Status kandidátských zemí má například také Turecko, Island, Makedonie či Černá Hora.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video