Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Srbové se obávají, že je svět obviní z rozpoutání první světové války

  16:10aktualizováno  16:10
Každý ví, že první světová válka začala po atentátu srbského nacionalisty Gavrilo Principa na následníka rakousko-uherského trůnu arcivévodu Františka Ferdinanda. Srbsko se obává, že by mohlo při vzpomínkových akcích ke 100. výročí války být obviněno z vyvolání konfliktu. Bělehrad se chce bránit.

Sarajevský atentát na arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este na dobové ilustraci. | foto: Profimedia.cz

Desítky milionů mrtvých, válečná katastrofa, kterou svět do té doby nepoznal. A to všechno kvůli mladíkovi jménem Gavrilo Princip. Ten několika výstřely 28. června 1914 zavraždil v Sarajevu následníka rakousko uherského trůnu Františka Ferdinanda a jeho manželku Žofii Chotkovou.

Gavrilo Princip však nebyl osamoceným střelcem. Byl součástí spiknutí srbské nacionalistické organizace Černá ruka, v jejím čele stál náčelník srbské armádní rozvědky Dragutin Dimitrijevič.

Srbská vláda odmítla hlavy spiknutí vydat rakouským soudním orgánům, na což Rakousko-Uhersko reagovalo vyhlášením války Srbsku.

To vyvolalo dominový efekt, který uvrhl většinu světa do čtyři roky trvající  "Velké války". Spiklence v čele s Dimitrijevičem Srbové na konci války odsoudili a popravili sami. Sám Princip zemřel v roce 1918 v Terezíně, kde v těžkých podmínkách vykonával vzhledem ke svému mládí maximální trest 20 let vězení. 

Srby nelze obvinit z rozpoutání války, tvrdí premiér

Srbové se nyní obávají, aby nebyli označeni za viníka první světové války. Na konci června roku 2014 se v Sarajevu koná mezinárodní historická konference za účasti stovky vědců z 24 zemí.  Na ní se mimo jiné bude hodnotit to, do jaké míry vražda rakousko-uherského arcivévody způsobila začátek krvavého konfliktu.

Srbové se na konferenci chtějí postavit pohledu některých západních historiků, podle nichž to byli právě srbští nacionalisté a jejich organizace Černá ruka, kdo válku rozpoutal. "Srbsko nedovolí tuto revizi historie, která by srbský národ obvinila z rozpoutání války," řekl podle internetového portálu In Sebia srbský premiér Ivica Dačic.

Jeho postoj podporuje i většina srbských historiků. "Významní světoví historici i historici srbští jsou toho názoru, že na základě vědeckých důkazů je třeba konstatovat, že sarajevský atentát byla jen jiskra, která byla zneužita pro politické účely a že válka byla připravena už předtím," říká historička Suzana Rajičová z Filozofické fakulty Bělehradské univerzity. "Sarajevský atentát nemůže být označen za hlavní příčinu tohoto světového konfliktu, který civilizace do té doby nepoznala," dodala.

Válečné zločiny nepáchali jen Srbové

Boj o pohled na první světovou válku má své důvody i v nedávné historii. Srbsko a Srbové jsou považováni za hlavní viníky série válek v bývalé Jugoslávii po roce 1991, během nichž se Bělehrad pod vedením Slobodana Miloševiče snažil po rozpadu jugoslávské federace přičlenit k Srbsku území s výraznými srbskými menšinami.

Snaha o zvětšení Srbska na tomto etnickém principu však skončila nezdarem, hlavně díky zásahu Západu, který takovýto scénář nepřipustil. V roce 1998 pak Srbsko přišlo i o Kosovo, srbské historické území, na kterém však většinu obyvatel dnes tvoří kosovští Albánci.

Mnoho srbských politických a vojenských představitelů bylo postaveno před mezinárodní soud v Haagu a odsouzeno za válečné zločiny. Sám Miloševič se však rozsudku nedočkal a zemřel před koncem svého procesu. Vedle Srbů si však rozsudky za válečné zločiny vyslechli i Chorvati, bosenští Muslimové i kosovští Albánci.

Po celém světě se budou letos konat velké vzpomínkové akce k začátku první světové války. Jejich centrem bude především Německo, Francie a Velká Británie.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Najdete na iDNES.cz