Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Srbsko navrhlo vlastní plán na autonomii Kosova

  18:00aktualizováno  18:00
Srbský premiér Vojislav Koštunica přišel s vlastní představou o uspořádání země. Kosovu nabídl téměř naprostou nezávislost na Bělehradu. Zároveň vyzval etnické kosovské Albánce, aby nabídku široké autonomie přijali a upustili od požadavku na oficiální odtržení provincie.

Srbský premiér Vojislav Koštunica přišel s alternativou k návrhu zmocněnce OSN. | foto: Reuters

Srbský premiér Vojislav Koštunica označil svou představu o budoucnosti Kosova za "autonomii pod dohledem", která by byla alternativou "nezávislosti pod mezinárodním dohledem". Tu ve svém plánu budoucího statusu Kosova nastínil zmocněnec OSN Martti Ahtisaari. - více zde

V obou případech by zahraniční civilisté a vojenští činitelé po léta dohlíželi na Kosovo ve snaze zajistit v této srbské provincii pod správou OSN mír a demokracii.

"Autonomie pod dohledem je skutečným kompromisem, eliminujícím jakýkoliv extrémní výsledek," praví se v Koštunicově prohlášení, narážejícím na doposud neústupný postoj Srbů odmítajících vzdát se Kosova, které považují za historickou kolébku své kultury a státnosti, a etnických Albánců, tvořících 90 procent dvoumilionové kosovské populace.

"(Kosovští) Albánci budou moci vzít svou budoucnost do vlastních rukou a hájit své zájmy, zatímco Srbsko by si zachovalo suverenitu a územní celistvost," upřesnil Koštunica svou nabídku, aniž uvedl další podrobnosti.

Sdělil ale, že specifika předložil k posouzení velvyslancům Rady bezpečnosti OSN, kteří tam v uplynulých dnech pobývali na pozorovatelské misi s cílem seznámit se přímo na místě s poměry.

Srbové nechtějí měnit hranice
Srbští oficiální činitelé opakovaně kritizovali Ahtisaariho plán jako porušení zásad OSN, protože otevírá cestu k oficiální změně hranic, která by Srbsko připravila o 15 procent území.

"Srbsko je připraveno udělat významný krok při hledání dobrého, udržitelného řešení pro Kosovo," dodal Koštunica.

Etničtí Albánci se ale nehodlají spokojit s ničím menším, než je plná nezávislost.

Válku v Kosovu mezi Srby a albánskými povstalci v letech 1998-1999 ukončily nálety sil NATO, které donutily Bělehrad skončit tažení a stáhnout své jednotky z provincie. Od roku 1999 se Kosovo nalézá pod správou OSN. Tu má nahradit obdobná mise Evropské unie, jež bude monitorovat a regulovat další vývoj provincie.

Podle Koštunicovy vlády by jakékoliv řešení pro Kosovo muselo umožnit návrat 200 tisíc Srbů, kteří v obavě z albánské pomsty po válce z provincie uprchli. Zhruba sto tisíc jich tam zůstalo, z toho polovina v izolovaných, zbídačelých enklávách pod ochranou vojáků.

"Mise Rady bezpečnosti se mohla na vlastní oči přesvědčit, jaká situace v provincii skutečně panuje," podotkl Koštunica. Apeloval také na Radu bezpečnosti OSN, aby uvážila jeho a nikoli Ahtisaariho plán jako základ pro dosažení dohody.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...

OBRAZEM: V Mexiko City se tísní miliony poutníků. Míří za Pannou Marií

K bazilice Panny Marie Guadalupské v mexické metropoli se vydaly miliony...

Na šest milionů lidí se sjelo do mexické metropole na tradiční pouť k bazilice Panny Marie Guadalupské. Informoval o...

Čína se připravuje na kolaps KLDR, chystá tábory pro korejské běžence

Hraniční přechod mezi KLDR a Čínou ve městě Rason

Čínská vláda se chystá na humanitární krizi v souvislosti s případným konfliktem na Korejském poloostrově. U hranic...Najdete na iDNES.cz