Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Srbové získali zpět strategickou vesnici

  18:43aktualizováno  18:43
Srbská policie znovu získala bez jediného výstřelu kontrolu nad strategicky významnou vesnicí Lučane na okraji pětikilometrové bezpečnostní zóny v jižním Srbsku. Jde o první zdejší vesnici, kterou srbská policie obsadila po ofenzívě albánských separatistů z minulého týdne.
Bezpečnostní zóna byla zřízena u administrativní hranice s Kosovem na základě loňské vojensko-technické dohody mezi Bělehradem a NATO. Nedávná ofenzíva ozbrojených albánských separatistů v této oblasti si vyžádala nejméně pět životů.

Minulý týden UÇPMB podnikla v Preševském údolí na jihovýchodě Srbska čtyřdenní ofenzívu, při níž byli zabiti tři srbští policisté. Vedení KFOR pak zprostředkovalo mezi jugoslávskými úřady a albánskými separatisty jednání, které v úterý vyvrcholilo uzavřením příměří na dobu neurčitou.
Když srbská policie, podpořená dvěma obrněnými vozidly a vyzbrojená automatickými zbraněmi, opatrně vstoupila do Lučane, nenarazila na ozbrojený odpor. Většina z asi 1000 Albánců, kteří ve vsi žili, ještě před jejich příchodem uprchla.

Postavení srbské policie a albánských povstalců, zřejmě příslušníků formace, jež se označuje jako Osvobozenecká armáda Preševa, Medvedje a Bujanovace (UÇPMB), se přiblížila; podle agentury AP vzdálenost mezi nimi teď činí asi 450 metrů.

Povstalce je prý možno sledovat na kopcích u Lučane. "Pokud budou střílet, miřte pečlivě. Neplýtvejte municí," radil v přítomnosti zpravodaje agentury AP starší policista svým mladším kolegům.

Vysoce postavený srbský policejní důstojník, který si přál zůstat v anonymitě, sdělil zpravodaji AP, že jeho síly nebudou pronikat hlouběji do nárazníkové zóny; plánují prý "permanentní přítomnost" v Lučane.

V oblasti jižního Srbska, kde se rozkládají okresy Preševo, Medvedje a Bujanovac, žije asi 80 tisíc Albánců. Militantní nacionalisté v jejich řadách požadují odtržení této oblastí od Srbska a její připojení ke Kosovu. Podle Bělehradu má UÇPMB asi 1000 příslušníků.
Srbská policie vyzývá Albánce k návratu
Srbská policie ujistila zbývající obyvatele, že se nemusejí obávat represálií a že mohou vyzvat své příbuzné, aby se vrátili. Mezi místními Albánci však přetrvávají obavy z dalších bojů.

Jugoslávské vedení tvrdí, že albánští ozbrojenci pronikají do bezpečnostní zóny z Kosova, a požaduje od mezinárodních mírových jednotek v Kosovu (KFOR), aby vpády albánských separatistů zastavily.

Lučane leží na hlavní silnici, která vede přes jihosrbskou bezpečnostní zónu do Kosova. Podle vojensko-technické dohody z loňského června je srbské policii v této zóně povolena p

Kamion byl zastaven u města Glogovac ve středokosovské oblasti Drenica, někdejší baště povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), která v letech 1998 až 1999 vedla boj proti jugoslávským ozbrojeným silám. UÇK byla sice v září 1999 demilitarizována, avšak je podezření, že její bývalí příslušníci udržují úzké vztahy s UÇPMB a že mnozí z nich dokonce teď v jejích řadách bojují.
ouze lehká výzbroj.

KFOR zabavila kamion se zbraněmi
Ve středu jednotky KFOR zabavily kamion naložený zbraněmi, které údajně byly pravděpodobně určeny pro albánské separatisty působící na jihovýchodě Srbska.

Mluvčí KFOR v kosovské metropoli Prištině major Peter Cameron sdělil, že v kamionu byly nalezeny uniformy s označením Osvobozenecké armády Preševa, Medvedje a Bujanovace (UÇPMB), asi tisíc nábojů do pěchotních zbraní, 20 protitankových min, 20 minometných nábojů a jedna pancéřovka.

Ve středu také vydal generální tajemník NATO George Robertson v Bruselu komuniké, v němž informuje, že velitel KFOR Carlo Cabigiosu se rozhodl posílit průzkumné operace i ostrahu podél hranice procházející údolím Preševo. Součástí strategie KFOR je také usnadnění přímých kontaktů mezi jugoslávskými Srby a Albánci v dané oblasti a také nastolení těsnějších kontaktů mezi místní srbskou policií a KFOR, a to v rámci společného výboru.

Srbští policisté zaujímají pozice ve strategicky významné vesnici Lučane na okraji pětikilometrové bezpečnostní zóny v jižním Srbsku. Jde o první zdejší vesnici, kterou srbská policie obsadila po ofenzívě albánských separatistů z minulého týdne. (Reuters 29.listopadu 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Útočník z Manhattanu se radikalizoval na internetu, živil se jako řidič

Akajíd Ulláh

Bangladéšan Akajíd Ulláh, který se v pondělí pokusil v autobusovém terminálu na Manhattanu spáchat teroristický útok,...

OBRAZEM: V Mexiko City se tísní miliony poutníků. Míří za Pannou Marií

K bazilice Panny Marie Guadalupské v mexické metropoli se vydaly miliony...

Na šest milionů lidí se sjelo do mexické metropole na tradiční pouť k bazilice Panny Marie Guadalupské. Informoval o...

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...Najdete na iDNES.cz