Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Srba koupil nemovitosti za miliony

  0:01aktualizováno  0:01
Bývalý tajemník ministra zahraničí Jana Kavana Karel Srba v minulých letech nakoupil pozemky, postavil dům a rekonstruoval zpustlé zemědělské usedlosti za více než deset milionů korun. Ve funkcích státního úředníka nejprve na ministerstvu zdravotnictví, později na ministerstvu zahraničí - si na to Karel Srba, stále vyšetřovaný pro účast na pochybném pronájmu Českého domu v Moskvě, rozhodně vydělat nemohl.

Jeho poslední plat se pohyboval kolem čtyřiceti tisíc. Kde na investice do nemovitostí vzal?

"Já jsem to kupoval proto, že mi na to dala matka. Byly to její peníze," říká Karel Srba k tomu, že si pořídil a nákladně rekonstruoval dva statky ve Stochově poblíž Kladna.

Jenom za nákup pozemků a budov ve Stochově zaplatil podle kupních smluv, které má Mladá fronta DNES k dispozici, na dva miliony korun. Opravu bývalých zemědělských statků odhadují místní znalci minimálně na dalších deset milionů korun.

Srbova matka po celá léta pracuje jako úřednice v Kovošrotu. Jak vysvětluje, že s z ní stala milionářka? "Peníze jsem měla doma v krabici. Manžel, když ještě žil, vždycky přišel, dal mi obálku a říkal: To je na starý kolena," prohlásila nedávno Marie Srbová.

Námitku, že kdyby to byla pravda, tak peníze od manžela, který zemřel před sedmi lety, by museli už kvůli povinnému kolkování při rozdělení Československa dvakrát přinést do banky, kde je museli aspoň dočasně nechat na účtu, Srbová odbyla slovy: "O tohle se staral manžel, on byl ekonom."

Městečko Stochov leží na lukrativním místě, pár kilometrů od Kladna, do hlavního města je to autem slabá půlhodinka. Zdejší čtvrti Honice kromě kostela a rybníka vévodí renovovaný velkostatek obehnaný dvoumetrovou opukovou zdí. Komu to patří? "Tomu od Kavana, Srbovi," odpovídá jeden z místních.

O proslulém úředníkovi tu vědí snad všichni. Před dvěma lety dnešní luxusní usedlost vypadala jinak: rozpadající se, opuštěná stavení a zanedbané polnosti. Karel Srba v té době právě pracoval jako generální sekretář ministra zahraničí Jana Kavana.

I když bydlel v nově postaveném domku v Černém Volu, kde je zastupitelem za ČSSD, rozhodl se koupit další nemovitosti. "Nabízel jsem to k prodeji a pan Srba přišel, že to koupí," říká Václav Kohlík, který společně s Karlem Žaludem prodali jeden ze dvou statků. Srba jim za to v březnu 2000 zaplatil v hotovosti 800 tisíc korun.

Sousední statek, díky kterému vznikla ze dvou stavení obří farma, koupil až půl roku později. Manželé Fišerovi ho původně prodat nechtěli. "Statek ale vyhořel a když jsme si nechávali odhadnout, kolik by nás přišla oprava, zjistili jsme, že na to nemáme. Tak jsme ho museli prodat," uvedl Miloslav Fišer.

Požár vyšetřovala policie, ale kdo a proč ho založil, nezjistila. Jisté je jen to, že si kdosi udělal na půdě neobydleného domu ohníček. "Nebylo ale prokázáno, že oheň byl založen s úmyslem podpálit celý statek, a proto jsme případ odložili," konstatovala mluvčí policie Michaela Nováková.

Srba Fišerovým zaplatil 1,15 milionu korun hned 20. října 2000 při podpisu kupní smlouvy. V tu chvíli se Karel Srba podle záznamů v pozemkových knihách stal vlastníkem značného majetku: 11,5 hektaru orné půdy, 1,5 hektaru zahrad a tří budov, které mají včetně nádvoří 4,6 hektaru.

Na kolik peněz kompletní přestavba dvou zruinovaných statků přesně přišla, si žádný znalec netroufá odhadnout. "Musel bych to vidět vevnitř. Tak, jak to vypadá zvenku, to tipuju kolem patnácti milionů korun," uvedl znalec nemovitostí, který budovu viděl. Odhad nechtěl zveřejnit se svým jménem právě proto, že nemůže být přesný.

Rok poté, co Karel Srba statky koupil a začala rekonstrukce, převedl vlastnická práva na svou matku. Stalo se tak v době, kdy policie oznámila, že Srba je podezřelý z poškození státu při pronájmu moskevského komplexu Český dům a chce jej obvinit.

21. září 2001 sepsal darovací smlouvu a převedl majetek ve Stochově na Marii Srbovou. Ta se ve smlouvě zavázala, že její syn má doživotní právo na statku bydlet.

"Já nemám ve Stochově žádné nemovitosti," tvrdí Srba. Říká, že peníze byly matky a její je teď tedy i statek. "Já jsem to kupoval proto, že mi na to dala matka. Proto jsem to na ni potom převedl zpátky. V podstatě tam teď dělám správce."

Marie Srbová pracovala léta jako kádrová pracovnice v Kovošrotu, dnes je sice v důchodu, ale v likvidované části státního podniku pracuje stále. MF DNES ji zastihla až po telefonátu se Srbou v jejím bytě v činžovním domě na pražském Žižkově.

Co budete provozovat na statku ve Stochově?
Chtěla bych zřejmě něco hotelového stylu. Ubytovnu, hotel, ještě to nemám rozmyšlené. A budeme tam bydlet.

Váš syn tam bude podnikat s vámi?
Pravděpodobně ano. On by to spravoval a já bych tam měla hlavní slovo.

Za nákup nemovitostí jste dali dva miliony, kolik stála rekonstrukce?
Z hlavy to nevím, ale nějakou korunu jsme do toho dali.

Nějakou korunu?
Tak já nevím, šest sedm milionů.

Z čeho jste takové peníze našetřila?
Od manžela jsem je měla.

Můžu se zeptat, co manžel dělá?
Už je mrtvý. Pracoval v zahraničním obchodě jako náměstek.

Takže po něm jste získala dejme tomu deset milionů korun?
No, tak by se to dalo říct. Já jsem ani pořádně nevěděla, kolik těch peněz je. Manžel vždycky přišel a dal mi peníze v obálce a říkal: to je na starý kolena. A já, abych řekla pravdu, jsem to ukládala do krabice.

Vy jste to měla doma v krabici? To jste se nebála, že vás vykradou?
Já jsem ani nepředpokládala, že tam bude tolik peněz.

Slova Marie Srbové o milionech v krabici však vzhledem k tomu, co se dělo s penězi po rozpadu Československa, nezní věrohodně. Začátkem roku 1993 si musel každý občan nechat okolkovat své federální peníze a následně je vyměnit za nové bankovky. Banky měnily čtyři tisíce na osobu, nad tento limit lidé museli peníze dočasně uložit na účet v bance.

Z výše uvedeného tedy vyplývají následující verze příběhu s miliony v krabici:
• Marie Srbová a její manžel našetřili deset milionů až po zavedení nové měny. Do Srbovy smrti na to měli dva roky. Karel Srba starší by tedy musel své ženě každý měsíc dávat obálku se čtyřmi sty jedenácti tisíci korunami.

• Našetřili před měnovou odlukou. V tom případě museli dvakrát do banky, nejdřív okolkovat, pak vyměnit. Marie Srbová však tvrdí, že až po manželově smrti spočítala, kolik má v krabici.

• Peníze mají zcela jiný původ.

Jisté je jen to, že Marie Srbová ani její syn (na ministerstvu zdravotnictví bral jako ředitel odboru maximálně 21 tisíc, jako Kavanův sekretář dvojnásobek) takovou sumu ze svých oficiálních příjmů ušetřit nemohli.

Karel Srba odešel ze státních služeb loni v létě, když vyšlo najevo jeho angažmá v kauze Český dům. Ministr Kavan jej přesto vyprovázel se slovy: "Pan Srba rezignuje proto, že způsobil svému ministrovi problém. Nikoli proto, že by porušil zákon. Zvedl laťku pro státní úředníky nezvykle vysoko."

Ze státního úředníka se tak stal soukromník, který podniká. Co přesně dělá, ale prozradit nechce: "Jsem na volné noze, podnikám, ale nerad bych to přibližoval." 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz