Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Srba dostal u soudu osm let

  22:36aktualizováno  22:36
České Budějovice - Krajský soud v Českých Budějovicích rozhodl, že Karel Srba loni plánoval vraždu redaktorky MF DNES Sabiny Slonkové, a poslal bývalého tajemníka ministra zahraničí Jana Kavana na osm let do vězení. Spolu se Srbou byli odsouzeni i ostatní účastníci spiknutí.
Karel Srba při rozsudku

Karel Srba při rozsudku - Vrchní soud uzavřel kauzu Srba. Nikomu z pětice obžalovaných výši trestu nezměnil. Karlu Srbovi zůstalo za objednání vraždy novinářky Sabiny Slonkové 8 let. Srba vyslechl verdikt bez pohnutí. (30. října 2003) | foto: ČTK

Srbova známá a spolupracovnice Eva Tomšovicová, u níž si Srba podle soudu vraždu objednal, dostala šest let, stejně jako vimperský podnikatel Michal Novotný. O dva roky nižší trest si odnesl Novotného komplic Petr Volf.

"Museli jsme si položit otázku, co všechno je člověk ochoten udělat pro peníze," zahájil své dvouhodinové odůvodnění rozsudku předseda senátu Slavomír Cirhan. Právě peníze a majetek - hlavně ten Srbův - byly totiž podle soudce Cirhana hlavní hnací silou celého vražedného plánu.

Sabina Slonková v několika článcích popisovala rozsáhlý Srbův majetek v hodnotě desítek milionů korun. Srba, tvrdí soud, měl obavy, že o svá luxusní sídla a miliony korun v hotovosti přijde, protože se ukáže, že na ně nikdy nemohl vydělat legálně.

Soud Srbovy majetkové poměry detailně zkoumal. I kdyby byla pravdivá Srbova obhajoba, že mu jeho otec, úředník podniku zahraničního obchodu, zanechal milion dolarů v "krabici" (a soud prohlásil, že této verzi nevěří), zůstává podle soudce Cirhana stále nejasný původ dvanácti milionů ze Srbova majetku.

Jednu možnost, jak mohl státní úředník a nepříliš úspěšný podnikatel Srba, který za posledních třináct let oficiálně vydělal dva a půl milionu korun, ke svému majetku přijít, soudce Cirhan uvedl: "Získal je jako úplatky za zmanipulovaná výběrová řízení na ministerstvu zahraničí. Nic jiného nepřichází v úvahu."

Exministr Kavan, který Srbu kdysi na ministerstvo přivedl a vybavil ho mimořádnými pravomocemi, nechtěl včerejší verdikt komentovat. "Proces není uzavřen, bude ještě pokračovat," řekl Kavan agentuře ČTK.

Případ teď míří k vrchnímu soudu, Srba se totiž na místě odvolal. Bývalý Kavanův tajemník sledoval odůvodnění s kamennou tváří, jen občas nesouhlasně zakroutil hlavou. "Padesátá léta se vracejí," vykřikl Srba, když ho eskorta odváděla od soudu.

Spokojen byl naopak žalobce Barnabáš Liška, byť pro Srbu žádal vyšší trest, třináct let kriminálu. "Je to důležitý signál pro další osoby, které si myslí, že jim v této zemi bude procházet cokoli," prohlásil Liška. Zda se odvolá i on, nechtěl včera prozradit. 

Soudce přesvědčila svědkyně i další důkazy
Karla Srbu usvědčila z přípravy vraždy Sabiny Slonkové jeho známá Eva Tomšovicová a řada nepřímých důkazů. Obhajoba se však ještě nevzdává.

Celý plán do sebe zapadal. Kdyby jej na poslední chvíli nezhatil jeho poslední článek, najatý vrah Karel "Citron" Rziepel, novinářka Sabina Slonková by zřejmě byla téměř už rok mrtvá. Soud rozhodl, že za celým spiknutím stál Karel Srba, vysoký státní úředník s podezřele vysokým majetkem, o němž Slonková psala.

Jaké důkazy soud přesvědčily? Že se vražda opravdu chystala a že se tak stalo na přání Karla Srby, řekla Srbova známá Eva Tomšovicová při svém prvním výslechu po zatčení loni v červenci. O pár týdnů později při dalším výslechu už byla opatrnější: slovo vražda prý nikdy nepadlo, mluvilo se maximálně o "likvidaci" nebo "odstranění", aniž mělo být jasné, co se tím myslí.

Jenže podle soudce Cirhana to už byla účelová obhajoba, jíž se chtěla Tomšovicová vyhnout hrozícímu vysokému trestu. "Namítala, že se slovo vražda dostalo do protokolu nedopatřením, ale ten posudek podepsala, stejně jako dva obhájci dalších obviněných," prohlásil Cirhan. "Nedovedu si představit, že by podepsali něco, co nebylo v pořádku."

Na zpochybnění Tomšovicové vsadili i Srbovi obhájci. Obstarali dokonce "konkurenční" znalecký posudek o duševním zdraví ženy. Ten první konstatoval, že Tomšovicová dobře ví, co říká, ten druhý však tvrdil, že Tomšovicová trpí bájnou lhavostí.

Soudce Cirhan označil tento posudek za nepřesvědčivý. Znalci v něm totiž uváděli i fakta, která v té době vůbec nemohli vědět, protože ještě neměli přístup do spisu. "Je posudek objektivním, nebo něčím jiným?" nechal se slyšet Cirhan.

Zjevně rozčilený obhájce Srby Miroslav Kříženecký v BBC Cirhana obvinil, že "měl v případu od začátku jasno" a obžaloba pro něj byla "příkazem k odsouzení". Obhajoba teď chce, aby duševní zdraví Tomšovicové přezkoumali noví znalci.

Averze mezi Kříženeckým a Cirhanem byla během procesu zjevná: soudce tvrdě kritizoval advokáta za jeho výroky, které prý "slýcháváme od opilců, a ne od vysokoškolsky vzdělaného člověka".

Výpověď Tomšovicové by však jako klíčový důkaz sama o sobě neobstála. Podle soudce Cirhana existuje i řada nepřímých důkazů. Například fakt, že Srba měl u sebe rodná čísla a adresy Slonkové i členů její rodiny a také archiv článků, které o něm novinářka psala.

"Je pravda, že si lidé, o nichž se píše v novinách, ty články vystřihují," řekl soudce Cirhan. "Méně obvyklé je, že si lidé z novin vystřihují i fotky novinářů, natož pak tři fotky stejného druhu, který měl u sebe i Rziepel."

Přímou spojnicí mezi Srbou a Rziepelem, kteří se nikdy neviděli, má pak být podle Cirhana shodná chyba v adrese bytu novinářky, která se našla u Rziepela i v diářích Srby a Tomšovicové. "Tato chyba propojuje Rziepela se Srbou," uvedl Cirhan.

Všechny důkazy i posudky teď bude soud hodnotit ještě jednou, Srba se totiž odvolal a případ míří k Vrchnímu soudu v Praze. "Kdyby soud vycházel z důkazů, které byly předloženy, musel by být můj klient zproštěn," prohlásil po rozsudku další Srbův obhájce, Vít Široký.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz