Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Srba a noví páni

  19:55aktualizováno  19:55
Od tajných služeb jsme se nikdy ničeho dobrého, natož užitečného, nedočkali. Ani za starých pořádků, ani za posledních dvanáct let. Nanejvýš trapností a nechutných tahanic, přinejhorším pak nutkavého pocitu, že tajné služby k ničemu jinému nejsou než k rabování státního rozpočtu a že užitek přinášejí jen sobě. Zvláštní pravidlo: čím horší mají tajné služby pověst, tím jich máme víc.

Na programu je právě teď ostuda vojenské rozvědky. Minule, jakož i příště může to být kterákoliv druhá tajná služba. Vojenští rozvědčíci jsou podezřelí z machinací. V tajných fondech mají "bordel". Prý jezdí po světě bez důvodů. O neprofesionalitě a selhání mluví i jejich ministr. Kryli Srbu, nechtěli jej vyhodit. Ještě podivnější však je, že jej vůbec měli.

Srbu jako agenta cvičili už komunisté. Lustrační zákon zdárně překročil. Jak asi? Ministr to jistě ví. V čem záležela Srbova "elitnost"? Třikrát seskočil s komunistickým padákem na zádech, měl čtyři body ze znalosti kapitalistických armád a měl být vysazen za války v Německu. K válce nedošlo, mír trvá, Srba začal sloužit novým pánům, jsou-li však opravdu noví!

Dosadil prý agenty na různá velvyslanectví - tato informace spíš vzbuzuje dojem, že si kamarádi přihrávali teplá místečka. Nakonec skončil ve vazbě. Rozvědka za ním stála, patrně pro jeho odbornost - bůh ví, proč právě tuto odbornost rozvědka potřebuje. Kdykoliv narazíte na člověka pestré anamnézy, nakonec se dozvíte: pozor, to je muž tajné služby.

Civilní tajné služby jakous reformou prošly. Rozhodně se alespoň na oko zbavily tzv. "estébáků". Vojenská rozvědka zůstala ve stínu. Jestlipak agenta Srbu někdo přecvičil z boje proti kapitalismu na boj pro kapitalismus? Nebo se Srba přecvičil sám? Na co? Možná dodnes nikdo neví, k čemu vojenskou rozvědku máme. Vždyť ani s armádou si nevíme rady proč je a jaká má být.

Ale jedno víme: desítky nevinných agentů jsou Srbou ohroženy. Armáda je teď zachraňuje. Jak asi? Hřebíček do hlavičky trefil sám ministr. Nevylučuje, že někdo chce ochromit rozvědku. Využívá kauzy Srba k její likvidaci. Kdo? No asi ti kritici rozvědky. Nebo bin Ládin. Zlatá česká slova. Slyšíte je vždy, když je něco velmi v nepořádku.

Ale rozvědka se likviduje sama. Nikdo druhý její aféry nevymýšlí. Vždyť i ta ministrova úvaha o ochromení pobízí k otázce: před čím nás ochrání rozvědka, která neochrání ani sebe? Dokonce ani před tím prožluklým Srbou.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Babiš nese na Hrad demisi, druhý pokus má jistý. Čeká se na sjezd ČSSD

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Po 43 dnech v úřadu podává zimní menšinová vláda Andreje Babiše demisi. Šéf ANO ji dopoledne přinese na Hrad prezidentu...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Online gynekologická poradna na eMimino.cz
Online gynekologická poradna na eMimino.cz

V poradně gynekologa na vaše otázky odpovídá zkušený gynekolog MUDr. Jiří Škultéty.

Najdete na iDNES.cz