Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Srážky ustaly, hladiny řek klesají

  12:25aktualizováno  12:25
Vysočina - Na Vysočině řeky na několika místech dosáhly povodňového stavu. Po deštích, trvajících od čtvrtečního večera, se nejvíce rozvodnila řeka Doubrava na Havlíčkobrodsku, kde byl v sobotu ráno u obce Bílek vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. Prvního, nejnižšího stupně, dosáhly v noci z pátku na sobotu řeky Jihlava u Ptáčova na Třebíčsku a Sázava na Havlíčkobrodsku. Hydrometeorologové očekávají, že by hladiny řek měly už jen klesat, protože na Vysočině dopoledne ustaly srážky.

Na řece Doubravě u Bílku hasiči varovali obyvatele. "Zasahujeme tam průběžně, přejíždí se z místa na místo, dělají se opatření jako odstraňování aut nebo vyvádění zvěře," řekl operační důstojník Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina. Hasiči zatím kvůli povodním na území kraje nikde přímo nezasahovali. Pouze čerpali vodu z několika zatopených sklepů a uvolňovali ucpané propusti.

Aktuální stav: Sobota - 11.00
Řeka Sázava: Zruč 2. stupeň, průtok 87 kubických metrů za vteřinu, Havlíčkův Brod 1. stupeň.

Povodňové stupně

První

Bdělost

Druhý

Pohotovost

Třetí

Ohrožení

Sobota - stav v 10 hodin

Zruč - vyhlášen 2. stupeň povodňové aktivity, stav 262 centimetrů, průtok 87 metrů kubických za vteřinu. Jihlava 127 cm ve Dvorcích, 249 cm v Ptáčově, průtok 41,5 kub. metrů/vteřinu

Sobota - stav v 8 hodin
Ve Zruči chybí pět centimetrů do 2. stupně, na řece Jihlavě je vyhlášen 1. stupeň i ve Dvorcích. Ve Velkém Meziříčí je mírně zvýšena hladina řeky Balinky, ale rychle opadá. Řeka Oslava je bez problémů.

Noc z pátka na sobotu
Jihlava kulminuje ve čtyři hodiny ráno, a to stavem 256 centimetrů. Ve 3 hodiny byl vyhlášen 1. stupeň i na řece Sázavě, a to v Havlíčkově Brodě. Na Doubravce byl vyhlášen druhý stupeň, voda k ránu mírně klesá. Nejvíce napršelo za 24 hodin (stav k ránu) v Brtnici, a to 85 milimetrů na metr čtvereční.

Pátek - stav ve 20 hodin
Na řece Jihlavě byl vyhlášen 1. stupeň povodňové aktivity.

Pátek - stav v 18 hodin
Vytrvalé odpolední deště a situace na východě země zvedly hladiny řek i v regionu. Podle vedoucího jihlavského závodu Povodí Moravy se dalo očekávat, že bude nutné v některých úsecích řeky Jihlavy vyhlásit 1. stupeň povodňové aktivity.

Do 18. hodiny bylo naměřena hladina řeky Jihlavy v Třebíči 58 centimetrů, v Jihlavě 67 centimetrů a v Brtnici 79 centimetrů. V 18.15 byla situace následující: Dvorce průtok 14,7 metrů kubických za vteřinu, Třebíč 24,2 metrů kubických za vteřinu.

Podle vedoucího jihlavského závodu Povodí Moravy Václava Klementa není vyloučen v pozdějších nočních hodinách ani 2. stupeň.

Pátek - stav v 15 hodin
Na Vysočině zatím spadlo průměrně 64 milimetrů srážek. Meteorologové odhadují, že by v odpoledních a nočních hodinách mohly napršet další desítky milimetrů vody na metr čtvereční.

Na Pelhřimovsku vytrvalý déšť posledních hodin zatím žádné problémy nezpůsobil. "Dosud jsme nikde zasahovat nemuseli, ale v každém případě jsme připraveni. Pokud v noci přestane podle předpovědi pršet, komplikace neočekáváme," uvedl operační důstojník pelhřimovských hasičů Karel Slunéčko. Déšť nikterak zásadně nezvedl ani hladiny toků na Havlíčkobrodsku. "Pro vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity je potřeba, aby Sázava u obce Pohledští Dvořáci dosáhla do výše sto třiceti centimetrů. Podle posledních informací byla na padesáti devíti centimetrech," hlásil operační důstojník havlíčkobrodského hasičského záchranného sboru Kamil Bárta.

Pátek - stav ve 12 hodin
Podle přehledu z měřících stanic, který na svých internetových stránkách uvádí Povodí Moravy, byly i přes vydatné srážky hladiny všech řek v poledne hluboko pod prvním stupněm povodňové aktivity. Hydrometeorologové přesto zůstávají v pohotovosti, na odpoledne a noc jsou totiž hlášeny další intenzivní srážky, které by mohly výrazně zvednout hladiny řek.

Kolem poledne dosahovaly hladiny většiny řek na Vysočině jedné třetiny až jedné poloviny prvního stupně povodňové aktivity - například řeka Jihlava ve Dvorcích dosáhla výšky 66 centimetrů, 1. stupeň povodňové aktivity je přitom v tomto místě vyhlašován při výšce hladiny 120 centimetrů.

Co se týče průtoku vody, například ve Dvorcích je pro 1. stupeň povodňové aktivity potřeba průtok 14,24 metrů krychlových za vteřinu. Stav z 15.25 přitom byl 7,58 metrů krychlových za vteřinu. V Ptáčově by muselo řekou protékat 31,5 metrů krychlových za vteřinu, stav z 15.25 byl 14,68 metrů krychlových za vteřinu. Tento průtok je sice trojnásobný oproti běžnému stavu, stále však dosahuje jedné třetiny až jedné poloviny 1. povodňového stupně.

Pátek - dopoledne
V ranních hodinách a dopoledne vydatně pršelo v oblasti jihozápadní a západní Moravy – na území okresů Jindřichův Hradec, Jihlava, Třebíč. Od rána bylo zaznamenáno v této oblasti až  44 mm  srážek. V tocích se tento déšť zatím neprojevuje, ale odezvu lze očekávat do večerních hodin, odhaduje se, že by se mohly vyskytovat I. až II. stupně povodňové aktivity, na menších tocích i III. stupně povodňové aktivity. Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu se předpokládá, že deště budou ustávat během sobotního dopoledne.

Podívejte se na stavy a průtoky řek Povodí Moravy

Na internetových stránkách Povodí v České republice, které provozuje Ministerstvo zemědělství ČR, lze najít podrobné informace o stavu řek povodí Moravy, Odry, Ohře, Vltavy a Labe z několika desítek měřících míst. Ty dodávají údaje jak o výšce hladiny, tak i o průtoku vody. Webové stránky také informují o tom, při jakých hladinách jsou na konkrétních řekách vyhlášeny stupně pohotovosti.

Rozvodněná řeka doubrava v Bílku u Chotěboře.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...Najdete na iDNES.cz