Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Srazit vládu v době předsednictví byla chyba, myslí si většina Čechů

  18:48aktualizováno  26. března 8:15
Pád vlády v době českého předsednictví v EU byla chyba, myslí si téměř sedm Čechů z deseti. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro MF DNES. O tom, že Topolánkův kabinet měl dostat nedůvěru právě teď, je přesvědčena jen čtvrtina lidí. Neznamená to ale, že by vláda měla tak drtivou podporu.
Téměř polovina Čechů chce co nejdřív předčasné volby

Téměř polovina Čechů chce co nejdřív předčasné volby | foto: Jan Karásek, MAFRA

Její pád obecně vadí necelé polovině Čechů. Jen se to rozhodně nemělo stát právě teď, vyplývá jednoznačně z průzkumu.

"Očekávali jsme, že u pádu vlády budou odpovědi tak půl na půl. Takové je v Česku rozložení sil. Ale když jsme se začali ptát na souvislosti, tedy předsednictví či ekonomickou krizi, odpovědi se začaly lišit," říká Přemysl Čech z agentury Median. Víc než polovina respondentů odpověděla, že pád vlády ztíží boj s ekonomickou krizí.

Průzkum pro MF DNES po pádu vlády
Téměř 47 procent Čechů si nemyslí, že je dobře, že Topolánkova vláda padla (graf vlevo). Průzkum navíc ukázal, že pád Topolánkovy vlády si přáli častěji muži (45,5 %) než ženy (40,2 %). Spokojeni jsou také spíše lidé s nižšími příjmy. Třetina lidí si o "odpadlících" myslí, že zradili z vlastního přesvědčení. Pro "odpadlíky" mají největší pochopení starší lidé, ukázal dále průzkum. V kategorii nad 55 let je za rozumné lidi označila třetina. V nižších kategoriích jen pětina.

Pro opoziční ČSSD nejsou příliš povzbudivé ani odpovědi na otázku, kdo by měl být jmenován příštím premiérem. Jiřího Paroubka si vybral jen jeden respondent z deseti. Pro samotného Topolánka, který by sestavoval v tomto volebním období už třetí vládu, se vyslovilo 17 procent lidí.

Průzkum pro MF DNES po pádu vlády
Novým premiérem by měl být podle veřejnosti nestraník typu Jana Švejnara, podle průzkumu boduje nejčastěji v nejstarší věkové skupině (41,7 %). Nejmenší podporu má u mladých lidí (23,6 %). Pro 60 procent Čechů je nepřípustné, aby nová vláda byla závislá na hlasech komunistů. Průzkum dále ukázal, že v případě vládního angažmá komunistů je velký rozdíl mezi muži a ženami. Podpora KSČM vládě je nepřípustná pro 52,2 % mužů a pro 67,5 % žen.

Lidé jsou také přesvědčeni, že po úterním pádu vlády by měly následovat co nejrychleji předčasné volby. Myslí si to téměř polovina Čechů. Více než čtvrtině by se zamlouvalo, kdyby Topolánkův kabinet vládl v demisi až do příštího léta. Úřednická vláda u lidí propadla.

Vládu nepolitiků, kterou Češi v dřívějších průzkumech spíše vítali, by si dnes vybralo jen 13,3 procenta lidí. Co nejrychlejší předčasné volby naopak preferuje 45,1 procenta Čechů.

Jen minimální podporu má případná dohoda mezi dvěma nejsilnějšími stranami ODS a ČSSD. Z možných variant si ji vybralo jen 5,4 procenta lidí.

Průzkum pro MF DNES po pádu vlády
Více než polovina lidí se obává, že pád vlády ztíží boj s ekonomickou krizí. Podle průzkumu si to myslí především lidé mladší 35 let (62 %). Ve věkové skupině nad 55 let naopak převažují spíše ti, kdo se zhoršení neobávají. Více než 45 procent Čechů by si nyní přálo předčasné volby. Průzkum dále ukázal, že nejčastěji je chtějí Pražané a Středočeši (53,6 %); nejmenší podporu mají naopak na Moravě.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz