Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sražené se zdálo, že Janoušek jen uhýbá sanitce, zaznělo u výslechu

  15:41aktualizováno  15:41
Žena sražená Romanem Janouškem tvrdí, že se po střetu svého a podnikatelova vozu vůbec nebála, že by řidič odjel. Původně si jen myslela, že se vyhýbá projíždějící sanitce. Podrobnosti z výslechu jednapadesátileté cizinky se podařilo získat MF DNES.

Jednapadesátiletá Vietnamka, kterou srazil lobbista Roman Janoušek, odchází se svým advokátem Josefem Lžičařem z policejního výslechu. | foto:  David Neff, MAFRA

Je z nich patrné, že Vietnamka Janouška brání, přestože ji způsobil otřes mozku a několik zlomenin, včetně zlomeniny kotníků. Kvůli nim byla měsíc v nemocnici a stále chodí o berlích.

Jak žena líčí nehodu?

V pátek 23. března vyrazila dopoledne společně se švagrovou ze svého nedalekého bydliště do Prahy. Poblíž stanice metra Budějovická chtěla ve svém volvu přejet z levého pruhu do pravého. Než však stačila odbočit, do levé části jejího auta narazil jiný vůz. Janouškovo porsche.

Řidička vystoupila z auta, aby nehodu s lobbistou vyřešila. Očekávala, že škoda nebude vyšší než sto tisíc korun, a tak nepovažovala za nutné volat policii. Chtěla si jen vyměnit kontaktní údaje.

Jak nehodu lobbisty Janouška popsala její oběť ve výpovědi

Jak nehodu lobbisty Janouška popsala její oběť ve výpovědi

Vtom si ale všimla, že přijíždí sanitka. Zastavila se, aby měla volný průjezd. Fakt, že se Janoušek mezitím rozjel, ji prý neznervóznil - myslela si, že uhýbá právě blížící se záchrance. Když však sanitka projela, lobbistovo porsche nezabrzdilo a jelo dál.

Na nedalekém semaforu se však rozsvítila červená, a tak muselo zastavit. Žena auto podle svých slov dostihla, zleva jej oběhla a postavila se před něj. "Začala jsem rukama mlátit do kapoty. Chtěla jsem, aby řidič zacouval, vystoupil a začali jsme řešit nehodu," vypověděla podle informací MF DNES oběť.

Věřila, že její posunky šofér snáz pochopí. Lobbista podle ní však nijak nereagoval, i když ji patrně viděl. Auto "cukalo", jako by řidič střídavě šlapal na plyn a brzdu, dotýkalo se její holeně. Ona však prý neměla dojem, že by ji chtěl Janoušek srazit nebo že by měla raději utéct. "Necítila jsem se ohrožena," vypověděla.

Naštvaná žena si z Janouškova chování údajně - nelogicky - vyvodila, že s ní Janoušek začne jednat, a tak se začala vracet ke svému volvu. Udělala jen pár kroků. Ve chvíli, kdy přišla k pravému boku auta, se Janoušek rozjel. Porsche světlem narazilo do její nohy, vymrštilo tělo a zrcátkem srazilo hlavu. Žena spadla. A pak už toho moc neví, vzpomíná si jen na útržky a záblesky.

Zatímco lobbista rychle odjel, ona zůstala ležet na zemi. "Cítila jsem strašnou bolest hlavy," popisovala detektivům žena.

Oběť má při mírnější kvalifikaci šanci na více peněz

Janoušek už krátce po nehodě ženě nabídl, že jí újmu kompenzuje v penězích, poslal jí dva omluvné dopisy. O odškodnění nyní jednají právníci obou stran.

Zajímavé je, že pokud by policie případ překvalifikovala z úmyslu na nedbalost, bylo by to výhodné pro Janouška i jeho oběť. Lobbista by dostal nižší trest. A žena by měla větší prostor se s ním dohodnout na vyšším odškodnění. Pokud by šel Janoušek sedět natvrdo, zřejmě by neměl velkou motivaci jí dávat víc peněz, než by vyměřil soud.

Pro státní zástupkyni Jitku Rybenskou jde však jen o jedno ze svědectví, které ji nyní nepřesvědčilo, aby čin překvalifikovala. Důležitá bude rekonstrukce a posudky znalců (více zde).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Požár hotelu v Praze policie vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

Policie vyčíslila škodu, kterou způsobil sobotní požár v hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici. Případ...

Policie zadržela v zahraničí dva podezřelé z dvojnásobné vraždy na Písecku

Policie vyšetřuje na Písecku dvojnásobnou vraždu.

Dvě osoby jsou podezřelé z dvojnásobné brutální vraždy manželů, která se stala začátkem ledna v osadě Pazderny nedaleko...

Obžalovaný z útoků na 162 dívek netrpí deviací, shodují se znalci

Obžalovaný Jaroslav Pulpán v soudní síni.

Jaroslav Pulpán, který čelí obžalobě za rozsáhlé sexuální útoky na mladé dívky a školačky, netrpí žádnou duševní...

Najdete na iDNES.cz