Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sraz skinů v Jihlavě se obešel bez incidentů

  20:17aktualizováno  20:17
- Demonstrace přívrženců ultrapravicové Národní aliance, v Jihlavě proti členství v NATO, plánovanému vstupu do Evropské unie a proti zvýhodňování národnostních menšin se obešla bez incidentů. A to přesto, že na skiny na hlavním Masarykově náměstí čekalo asi padesát anarchistů. Kordon policistů oddělil obě skupiny od sebe.

"Jsme rádi, že jsem schopni perfektní organizace a nezavdali jsme policii příčinu k zásahu," uvedl organizátor demonstrace Michal Podolák. Policie však nevylučuje, že se některými výroky ultrapravicových extrémistů bude zabývat. "Je možné, že některé výroky byly rasistické," uvedl policjení mluvčí.

Anarachisti a skini na sebe hodinu pokřikovali různá hesla a nadávky. Skini se krátce před půl pátou dali na odchod z náměstí. Anarchisté na ně skandovali "Táhněte domů", holohlavci odpovídali "My jsme doma" a "Oi na ROI"!

Skini ve svých projevech na ozvučeném náměstí několikrát podpořili vůdce Národní aliance Vladimíra Skoupého, který je ve vazbě a je obviněn za propagaci fašismu. "Je tradicí v tomto státě, že se z vězení chodí na Hrad," prohlásil jeden ze řečníků, který se odmítl představit a řekl jen že je František z Ostravy. Uvedl také, že by černoši neměli být přijímáni školy, protože pak zabírají místa bílým.

Další pak zaútočil na Romy. "Jsem desetkrát víc Čech, než ti, co sem v desátém století přivandrovali a dodnes mají tmavší barvu pleti než my," řekl přívrženec Národní aliance z Karlových Var Jakub Sojka.

Své dostalo i NATO. "Vy vážně myslíte, že kdyby nás kdokoli vojensky napadl, že by nás členství v NATO ochránilo? Pak je mi vás upřímně líto," halekal organizátor demonstrace Michal Podolák z Národní aliance.

Pochod městem
Při pochodu městem nesli skini v čele průvodu českou vlajku a transparenty s hesly Nic než národ, Dost bylo Havla a Zvítězíme!

Už dopoledne proti akci Národní aliance protestovali anarchisté. Jen na krátkou chvíli zavlála na jedné ze soch u morového sloupu černočervená vlajka ANTIFA, kterou zde krátce po půl dvanácté vyvěsili členové této organizace, což sklidilo bouřlivý potlesk. Za osm minut přišli za organizátory protestu strážníci jihlavské městské policie a požádali je o stažení vlajky. "Je to historická památka a myslíme si, že není vhodné ji takto zneužívat," řekl jeden ze strážníků. Organizátoři jim vyšli vstříc a bez řečí vlajku sundali.

Na nepovolené akci anarchistů proti povolené demonstraci Národní aliance se prozatím nepřímo podílí také místní Romové. "Jsme s anarchisty. Pokud se skinům postaví, tak mi taky. Nechceme, aby se říkalo, že jsme dostali strach a utekli jsme," řekl jeden z místních romů Josef Berky.

Na vlakovém nádraží se již začínají scházet členové Národní aliance k plánovanému pochodu Jihlavou. Většina asi ze čtyřiceti lidí sedí v restauraci a posilňuje se pivem. Anarchisté plánují přehradit Národní alianci trasu plánovaného pochodu a pasivním odporem jim zabránit ve svstupu na náměstí. Vzhledem k jejich počtu se to však zdá nereálné.

Národní aliance ignoruje zrušení
Ultrapravicové sdružení Národní aliance ignoruje rozhodnutí bývalého ministra vnitra Václava Grulicha, který alianci před odchodem z funkce rozpustil.

Grulich zrušil Národní alianci 31. března. Opatření má vstoupit v platnost do třiceti dnů, tedy do konce dubna.

Mezi příznivce Národní aliance patří především radikální skinheadi. Chtějí protestovat  proti vstupu o Evropské unie a členství v NATO, ale i proti údajnému zvýhodňování cizinců.

V pohotovosti proto budou desítky policistů z Jihlavy i posily z okolí, aby případným střetům mezi oběma skupinami zabránily. Jihlavský policejní ředitel Josef Vrána prohlásil, že policisté proti jakémukoli porušování zákonů tvrdě zasáhnou. Demonstranty budou sledovat už ve vlacích a na nádraží.

Přívrženci Národní aliance pochodují ulicemi Jihlavy (22. dubna 2000)

Přívrženci Národní aliance pochodují za asistence policie ulicemi Jihlavy (22. dubna 2000)

Demonstrující přívrženci Národní aliance křičí hesla na své anarchistické odpůrce na Masarykově náměstí v Jihlavě (22. dubna 2000)

Policisté se připravují na demonstraci skinů z Národní aliance v Jihlavě (22. dubna 2000)

Policisté oddělují anarchisty a Romy od skinheadské Národní aliance na demonstraci v Jihlavě (22. dubna 2000)

Romové pokřikují a gestikulují na demonstrující přívržence Národní aliance v Jihlavě (22. dubna 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Začátek týdne bude větrný a teplý, ochlazovat se opět začne od středy

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz