Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sraz oráčů zaplatí stát. Cena: 10 milionů

  0:01aktualizováno  0:01
Přijedou jich desítky z Ameriky, Evropy i Afriky. Vytáhnou pluhy, zorají pole a rozdají si medaile. Tak bude příští rok v Praze-Suchdole vypadat Mistrovství světa v orbě. Mělo se konat původně v Zimbabwe, to je však z politických důvodů odmítlo.

Soutěž oráčů přijde Česko na deset milionů korun - z rozpočtu ministerstva zemědělství. Ve středu výdaj schválila vláda.

Ministerstvo si od této akce slibuje zvýšení prestiže českého zemědělství. "Každé mistrovství světa znamená vývoj technologií. Pokrok je v soutěžení," říká jeho mluvčí Martin Severa. 

Podle stínového ministra zemědělství Jiřího Papeže (ODS) je sice mistrovství v orbě záslužná věc, ale mělo by se zaplatit ze sponzorských darů. "Vláda může podporovat mistrovství v orbě i jinak: prohlášeními, účastí, morálně. Není třeba, aby se na to vynakládaly peníze daňových poplatníků," míní Papež.

Že by se peníze daly využít účelněji, si myslí i soukromá farmářka Ilona Kuršová z Oldříše na Karlovarsku. "Nejsme proti takové akci, ale uvědomte si, jak je na tom české zemědělství. Počasí nám nepřeje a dotace dostaneme až koncem roku. Deset milionů mi přijde jako strašně moc peněz," řekla.

Ministr Jaroslav Palas tvrdí, že pouze plní slib svého předchůdce Jana Fencla. Ten však podle svých slov slíbil akci jen svou podporu. "Za financování odpovědný nejsem. Jsou to velké peníze, ale České republice se rozhodně vrátí. A to na propagaci a prezentaci," řekl Fencl.

Jasno má i Josef Kachník ze Společnosti pro orbu České republiky, který orá i ve volném čase a po mistrovstvích světa objel už celý svět. "Jsme první z postsocialistických zemí, které se něco podobného podařilo. Česká tradice orby sahá až k ruchadlu bratří Veverků," říká.

"Je to vždycky velký zemědělský svátek. Ve Francii jsem byl přítomen oráčské soutěži, kterou zahajoval Jacques Chirac.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz