Díky registru mají zmizet fronty na úřadech. (ilustrační snímek)

Díky registru mají zmizet fronty na úřadech. (ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Hodina na úřadě stojí občana 150 korun, ušetří mu je nový základní registr

  • 107
Od 1. července by mělo skončit obíhání úřadů například při změně bydliště nebo při sňatku. Potřebné údaje si úředníci najdou sami. Sloužit jim k tomu bude základní registr, který bude k tomuto datu spuštěn. Úřady také spočítaly, kolik občané ušetří tím, že nebudou trávit čas ve frontách.

"Neobíhá občan, ale data," charakterizoval nový systém náměstek ministra vnitra pro informační technologie Radek Šmerda.

Například při změně bydliště nově postačí zajít na jediné místo a nahlásit změnu. Tu úředník zanese do základního registru a údaj bude od té chvíle on-line k dispozici ostatním úřadům v celé republice. Podobné to bude například u sňatků, ale třeba i v případě registrace podnikatelů či vyřizování stavebního povolení.

Nahradí 10 tisíc různých registrů

Dosud v Česku funguje 10 tisíc nejrůznějších registrů, které mezi sebou většinou nekomunikují a často se údaje v nich zbytečně překrývají. Základní registr by je postupně měl nahradit.

V současné době je podle ministerstva vnitra připravena technologie, v registrech už je zanesena většina potřebných údajů a systém byl krátce i ve zkušebním provozu vyzkoušen. "V testovacím provozu bylo odhaleno na 400 tisíc chybných údajů," řekl Šmerda.

Ministerstvo přiznává, že na přípravu a zkoušení by si přálo více času. Nechtěli jsme ale termín posunout, ačkoli ještě na podzim loňského roku byl skluz nejméně roční," uvedl ministra vnitra Jan Kubice. Jedním z důvodů, proč start neodsouvat, byla například hrozba, že propadnou evropské dotace jak na samotný registr, tak na projekty, které na něj navazují.

Spouštěním přesto podle Šmerdy nenastane žádná revoluce. Úředníci totiž stále budou mít k dispozici původní data a budou v případě nouze pracovat takzvaně postaru.

Obtíže budou mít především ty z 6 201 obcí, které ještě nejsou na nový systém technicky připraveny. I ty ale budou moci nahlížet do registrů pomocí datových stránek a czechpointů. Odtud ale nepůjde data editovat.

Základní registr se skládá ze čtyř částí - registru obyvatel, registru osob, registru územní identifikace, adres a nemovitostí a základního registru agend orgánů veřejné moci a některých práv a povinností.

K datům budou mít přístup úřady podle toho, jakou zpracovávají agendu. "Bude mnohem přesněji vymezeno, který úředník má přístup k jakým údajům," vysvětlil Šmerda. Lidé navíc budou mít právo na informace o tom, kdo do jejich dat nahlížel a proč.

Registr za miliardy ušetří občanovi 150 korun za hodinu

Plánovaná cena za vlastní základní registr byla 2,9 miliardy korun. "Ještě není vše zcela uzavřeno, ale díky soutěžím na zakázky se nám cenu podaří snížit asi na 2,2 až 2,3 miliardy korun," řekl iDNES.cz Robert Ledvinka, vrchní ředitel Sekce pro eGoverment ministerstva vnitra.

Ministerstvo vnitra předpokládá, že díky systém uspoří lidé ročně téměř devět miliard korun. Spočítalo to tak, že ocenilo volný čas ekonomicky aktivních lidí částkou 152 korun na hodinu, u ekonomicky neaktivních je to 30 korun. Podle ministerstva ušetří lidé díky novému základnímu registru až 60 % času, který tráví na úřadech v současnosti.

Ušetří i stát. "Poprvé v historii budou k dispozici aktuální údaje o tom, jak kdo s daty ve veřejné správě pracuje, jak velký objem práce ten který úřad vykonává. Půjde vlastně o průběžný audit veřejné správy," řekl náměstek Šmerda. Díky tomu očekává, že by se mohlo ušetřit tam, kde úředníci mají jen málo práce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video