Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hodina na úřadě stojí občana 150 korun, ušetří mu je nový základní registr

  15:31aktualizováno  15:31
Od 1. července by mělo skončit obíhání úřadů například při změně bydliště nebo při sňatku. Potřebné údaje si úředníci najdou sami. Sloužit jim k tomu bude základní registr, který bude k tomuto datu spuštěn. Úřady také spočítaly, kolik občané ušetří tím, že nebudou trávit čas ve frontách.
Díky registru mají zmizet fronty na úřadech. (ilustrační snímek)

Díky registru mají zmizet fronty na úřadech. (ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

"Neobíhá občan, ale data," charakterizoval nový systém náměstek ministra vnitra pro informační technologie Radek Šmerda.

Například při změně bydliště nově postačí zajít na jediné místo a nahlásit změnu. Tu úředník zanese do základního registru a údaj bude od té chvíle on-line k dispozici ostatním úřadům v celé republice. Podobné to bude například u sňatků, ale třeba i v případě registrace podnikatelů či vyřizování stavebního povolení.

Nahradí 10 tisíc různých registrů

Dosud v Česku funguje 10 tisíc nejrůznějších registrů, které mezi sebou většinou nekomunikují a často se údaje v nich zbytečně překrývají. Základní registr by je postupně měl nahradit.

V současné době je podle ministerstva vnitra připravena technologie, v registrech už je zanesena většina potřebných údajů a systém byl krátce i ve zkušebním provozu vyzkoušen. "V testovacím provozu bylo odhaleno na 400 tisíc chybných údajů," řekl Šmerda.

Ministerstvo přiznává, že na přípravu a zkoušení by si přálo více času. Nechtěli jsme ale termín posunout, ačkoli ještě na podzim loňského roku byl skluz nejméně roční," uvedl ministra vnitra Jan Kubice. Jedním z důvodů, proč start neodsouvat, byla například hrozba, že propadnou evropské dotace jak na samotný registr, tak na projekty, které na něj navazují.

Spouštěním přesto podle Šmerdy nenastane žádná revoluce. Úředníci totiž stále budou mít k dispozici původní data a budou v případě nouze pracovat takzvaně postaru.

Obtíže budou mít především ty z 6 201 obcí, které ještě nejsou na nový systém technicky připraveny. I ty ale budou moci nahlížet do registrů pomocí datových stránek a czechpointů. Odtud ale nepůjde data editovat.

Základní registr se skládá ze čtyř částí - registru obyvatel, registru osob, registru územní identifikace, adres a nemovitostí a základního registru agend orgánů veřejné moci a některých práv a povinností.

K datům budou mít přístup úřady podle toho, jakou zpracovávají agendu. "Bude mnohem přesněji vymezeno, který úředník má přístup k jakým údajům," vysvětlil Šmerda. Lidé navíc budou mít právo na informace o tom, kdo do jejich dat nahlížel a proč.

Registr za miliardy ušetří občanovi 150 korun za hodinu

Plánovaná cena za vlastní základní registr byla 2,9 miliardy korun. "Ještě není vše zcela uzavřeno, ale díky soutěžím na zakázky se nám cenu podaří snížit asi na 2,2 až 2,3 miliardy korun," řekl iDNES.cz Robert Ledvinka, vrchní ředitel Sekce pro eGoverment ministerstva vnitra.

Ministerstvo vnitra předpokládá, že díky systém uspoří lidé ročně téměř devět miliard korun. Spočítalo to tak, že ocenilo volný čas ekonomicky aktivních lidí částkou 152 korun na hodinu, u ekonomicky neaktivních je to 30 korun. Podle ministerstva ušetří lidé díky novému základnímu registru až 60 % času, který tráví na úřadech v současnosti.

Ušetří i stát. "Poprvé v historii budou k dispozici aktuální údaje o tom, jak kdo s daty ve veřejné správě pracuje, jak velký objem práce ten který úřad vykonává. Půjde vlastně o průběžný audit veřejné správy," řekl náměstek Šmerda. Díky tomu očekává, že by se mohlo ušetřit tam, kde úředníci mají jen málo práce.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Lidé se rozloučili s veteránem Mevaldem, Albrechticemi zazněla salva

Pohřeb Jaroslava Mevalda v Albrechticích v Jizerských horách.

Zhruba dvě stovky lidí se v kostele v Albrechticích v Jizerských horách rozloučily se zesnulým veteránem Jaroslavem...

Demokratický blok neodevzdá lístky při volbě předsedy Sněmovny

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyřicet osm poslanců ODS, lidovců, TOP 09 a hnutí STAN neodevzdá hlasovací lístky při volbě předsedy Sněmovny, kde je...

VIDEO: Lesníci propagují území, kde hospodaří příroda a ne člověk

Nový spot Lesů ČR navrhuje ponechání části lesů přírodním procesům

Lesy České republiky zveřejnily vzdělávací video, ve kterém popisují přínos bezzásahových území. Podle ekologů je to...Najdete na iDNES.cz