Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spuštění Temelína už nic nezabrání

  8:05aktualizováno  8:05
První blok jaderné elektrárny Temelín bude spuštěn v nejbližších dnech, možná už o víkendu, a nic na tom nezmění ani vystupňované úsilí Rakouska.
Poslanci rakouského parlamentu, kteří ve středu spolu s českými kolegy a jadernými experty navštívili elektrárnu, se marně pokoušeli přesvědčit společnost ČEZ, aby zahájení první štěpné reakce odložila aspoň o půl roku. A naprázdno s největší pravděpodobností vyjde už páté zablokování česko-rakouských hranic, které rakouští odpůrci jaderné energetiky ohlásili na pátek.

"Pokračujeme, jak máme naplánováno," řekl mluvčí Temelína Milan Nebesář. Technici přitom v Temelíně zahájili poslední sérii testů, po nichž by už měla následovat aktivace paliva.

Také čeští poslanci upozornili, že společná schůzka nemůže termín spuštění ovlivnit, protože o tom podle zákona rozhodují pověřené úřady. "My můžeme pouze odstranit špunty v informačních kanálech," prohlásil předseda sněmovního výboru pro životní prostředí Miroslav Beneš.

Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, který o zahájení provozu rozhoduje, uvedla, že požadavek na půlroční odklad nebude patrně naplněn. "Povolení ke spuštění Temelína musí být vydáno ve chvíli, kdy jsou beze zbytku splněny legislativní požadavky. Znamená to, že musí být splněny všechny limity a všechna kritéria," řekla Drábová, podle níž do první řetězové reakce v prvním bloku zbývají spíše dny než týdny.

Neoficiální informace hovoří o tom, že Temelín by mohl být spuštěn už tento víkend, při "horší" variantě začátkem příštího týdne.

"Nedokážu říct, jestli to bude o víkendu, nebo za týden. Máme před sebou ještě hodně zkoušek a na jejich výsledku záleží, kdy požádáme Státní úřad pro jadernou bezpečnost o spuštění prvního bloku," řekl mluvčí Nebesář. Dodal, že dosavadní testy ze série posledních zkoušek dopadly dobře. Jen nepředvídatelná závada by tedy mohla způsobit, že by se spuštění prvního bloku výrazně oddálilo.

Rakušané: Temelín musí přezkoumat mezinárodní komise
Rakouští poslanci trvají na tom, aby elektrárnu Temelín předtím, než bude spuštěna, přezkoumala mezinárodní komise expertů. Po středečním setkání českých a rakouských poslanců v Temelíně to prohlásila místopředsedkyně výboru pro životní prostředí rakouského Spolkového sněmu Eva Glawischnigová. Šest měsíců by podle Rakušanů mělo trvat, než bude Temelín prověřen podle toho, jaký bude jeho vliv na životní prostředí.

"Jsme velmi zklamáni, že při příjezdu do Temelína jsme byli konfrontováni se skutečností, že první blok elektrárny dnes v 05:00 vstoupil do třetího režimu spouštění. Podle našeho názoru mohla česká strana Rakušanům vyjít vstříc," uvedla Glawischnigová.

Hranice bude v pátek nejspíš opět neprůjezdná
Velmi neurčitě se rakouští poslanci vyjádřili k další blokádě hranic, kterou rakouští odpůrci Temelína ohlásili na pátek; podle nich není v silách parlamentu tyto akce nevládních organizací ovlivnit. Blokáda všech česko-rakouských hraničních přechodů by se měla uskutečnit v pátek 6. října od šesté hodiny ranní až do 19 hodin, pokud se Česká republika nerozhodne odložit aktivaci prvního bloku Temelína o šest měsíců.

To nepřímo vyloučila šéfová Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. "Spuštění je spíše otázka dnů než týdnů," řekla doslova. Drábová to řekla novinářům před středečním setkáním českých a rakouských poslanců a expertů v Temelíně. Zdůraznila však, že jde o optimistický odhad předpokládající, že všechno půjde hladce.

První blok jaderné elektrárny Temelín ve středu vstoupil do režimu číslo tři - čtěte ZDE.

Rakouští odpůrci Temelína blokovali většinu českých přechodů už čtyřikrát, a to  2., 8., 15. a 22. září.

Z Temelína letí dvě stě balonků
Desítky jasně žlutých balonků se symbolem radioaktivity a nápisy "Stop Temelín!" vypustily ve středu u jaderné elektrárny Temelín členky ekologického sdružení Jihočeské matky. "Rakouským poslancům, kteří se  v Temelíně setkají s českými kolegy, chceme předat naše připomínky k Temelínu s jehož dostavbou a spuštěním nesouhlasíme," řekla představitelka sdružení Dana Kuchtová.

Jihočeské matky mají v úmyslu vypustit až do spuštění elektrárny každý den dvě stovky jasně žlutých balonků se symbolem radioaktivity a nápisy "Stop Temelín!". Podle Kuchtové tak chce jejich prostřednictvím sdružení zmapovat nejčastější směry větrů vanoucích od elektrárny. Na každém balonku je totiž připevněn kupon. Ten, kdo ho najde, vyplní a odešle, bude zařazen do slosování o věcné ceny.

Rakouská delegace dorazila o dvě hodiny později
V elektrárně se ve středu v 10 hodin měli sejít čeští poslanci s rakouskými kolegy. Ti však kvůli zdržení na hranicích do Temelína dorazili s dvouhodinovým zpožděním.

"Některé otázky jsou nám nejasné. V každém případě chceme vykonat zkoušku snášenlivosti elektrárny se životním prostředím," prohlásila vedoucí rakouské delegace, místopředsedkyně výboru pro životní prostředí a ekologická mluvčí strany Zelených Eva Glawischnigová.

Miroslav Beneš (ODS), člen sněmovního výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí řekl, že cílem setkání není zabránit uvedení elektrárny do provozu, ale spíše prolomení informačních bariér. Beneš je členem čtyřčlenné delegace českých poslanců, kterou vede místopředseda sněmovny František Brožík (ČSSD).

Poslance v Temelíně přivítal ředitel elektrárny František Hezoučký. Informoval je, že v noci na středu proběhla zátěžová zkouška ventilů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz