Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spuštění Temelína se ještě může zkomplikovat

  20:12aktualizováno  20:12
Do první štěpné reakce v prvním bloku Temelína sice zbývají jen dny, spuštění elektrárny na plný výkon se ale ještě může výrazně oddálit. Ministerstvo životního prostředí i odpůrci Temelína totiž požadují, aby projektové změny v elektrárně, které nastaly po přechodu ze sovětského systému na americký, byly posouzeny podle jejich vlivu na životní prostředí. A pokud se při posuzování objeví závažné problémy, jsou ekologická hnutí ochotna jít až k soudu, aby elektrárna nemohla být spuštěna, než budou nedostatky odstraněny.

Jihočeské matky jsou ochotny jít k soudu
"Pokud se objeví nedostatky a stavební úřad je v kolaudačním řízení nezohlední, nejprve se proti tomu odvoláme a pokud nám nevyhoví, bude samozřejmě následovat žaloba," řekla Monika Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky.

Ministerstvo průmyslu, které chce spustit Temelín co nejdříve, pokládá postup ministerstva životního prostředí, ekologických organizací i zahraničních odpůrců, kteří na posouzení trvají, za snahu spuštění Temelína za každou cenu blokovat. Tvrdí, že posouzení není nutné.

"Jaderná elektrárna Temelín byla posouzena z hlediska vlivů na životní prostředí v roce 1986," napsal ministr Miroslav Grégr premiérovi Miloši Zemanovi v dopise, v němž si stěžoval na postup úřadu Miloše Kužvarta.

Ten má ale silný argument: Vrchní soud v únoru 1999 uznal žalobu Jihočeských matek a nařídil, aby projektové změny v jedné ze staveb pomocného provozu byly podle zákona o vlivu na životní prostředí posouzeny.

"Trvám na dodržování zákonů," prohlásil Kužvart po pondělní schůzce s Grégrem a Zemanem.

Kužvartův úřad tvrdí, že bez posouzení změn není možné Temelín spustit. "Bez posouzení nemůže ČEZ uvést první blok do zkušebního natož komerčního provozu," tvrdí Kužvartův poradce Dalibor Stráský.

Je ale vůbec pravděpodobné, aby se v Temelíně objevil nějaký problém, když ČEZ jako investor stavby tvrdí, že elektrárna je po přechodu na americký model modernější a bezpečnější?

Rozhodnou následující měsíce
Rozhodne se v následujících čtyřech až šesti měsících, kdy by se projektové změny měly posoudit. ČEZ je přesvědčen o tom, že nic nehrozí a že Temelín uvede do komerčního provozu podle plánu příští rok. "Nevím o ničem, co by se mohlo objevit," tvrdí mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

"Jestli se něco může objevit? To netuším. Nejproblematičtější záležitostí ale bude automatický systém řízení," soudí Kužvartův poradce Stráský.

"Dokumentaci k projektovým změnám jsme ještě neměli v ruce. Až po prostudování budeme budeme schopny říct, jestli jsme tam něco našly," říká Monika Wittingerová z Jihočeských matek.

Dodala, že organizaci se už teď nezamlouvá, že u budovy pomocného provozu, o jejíž posouzení rozhodl soud, nebyly zhodnoceny všechny projektové změny. "V budově se přitom bude skladovat radioaktivní odpad, avšak nikoli paliva, ale například vyřazená čidla," tvrdí Wittingerová, podle níž hodnocení opomíjí mimo monitorování zdravotního stavu obyvatel.

ČEZ však tvrdí, že ministerstvu životního prostředí předal dokumentaci ke všem projektovým změnám od roku 1992, kdy zákon o posuzování vlivu na životní prostředí platí. "To, že jsme ministerstvu předali tyto dokumenty je naše dobrá vůle. Vrchní soud totiž rozhodl jenom o jediném případu, takže neexistuje žádný právní důvod, proč prověřovat všechny změny," tvrdí mluvčí Temelína Nebesář. "Dokumentaci jsme předali proto, abychom ukázali, že změny nemají žádný dopad na životní prostředí."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz