Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sprostý výsměch, nebo podařený klip? „Bába“ Mádla a Issové rozděluje Čechy

  18:23aktualizováno  18:23
Herci Jiří Mádl a Martha Issová rozpoutali klipem Petra Zelenky "Přemluv bábu a dědu, ať nevolí levici" bouřlivou diskusi o postavení seniorů v Česku. Je to vulgární a bezcitné, říkají v anketě MF DNES a iDNES.cz jedni. Více urážejí demagogické billboardy levice, oponují jim druzí.

Vojtěch Dyk Vojtěch Dyk, herec
V naší republice je zapotřebí udělat takový nadsazený klip. Jirka Mádl a Martha Issová mají hodně vzorů ve starých lidech, není to tak, že by neměli rádi staré lidi. Ale ta zvrhlost českých politiků a hlavně zvrhlost levice a ČSSD je donutily udělat takový klip.

43. MFFKV - party RWE - Zdeněk TroškaZdeněk Troška, režisér
Je to vulgární a bezcitné, navíc naivní, protože to způsobí opak, než byl záměr. Musím se smát, když o tématu dřívější doby mluví ti, kdo se narodili a vyrůstali po revoluci. Jenom hlupák může říct, že dřív bylo všechno zlé a teď je všechno dobré.

Jan Fischer, syn premiéra Fischera.Jan Fischer ml., syn premiéra, student
Klip spíš vnímám jako nevhodnou recesi. Jsem pravicově smýšlející člověk, ale nemyslím si, že všichni staří lidé jsou hloupí a neschopní se sami rozhodnout. Kdyby tam nebyly tak brutální narážky na staré lidi, tak bych se asi nasmál.

Yvonne PřenosilováYvonne Přenosilová, zpěvačka a moderátorka
Považuji to za typický případ, kdy se obsah rozchází s formou. Původní myšlenka se ztrácí v nešťastně zvolené prezentaci. Už to slovo "bába"! Já vím, že se stále ještě říká, že babičky buď nechodí k volbám, nebo volí komunisty, ale to už dávno není pravda.

Dnešní babička nepobíhá v loktuši se srpem v ruce, aby nasekala trávu králíkům. Může to přece být dáma, která se vyzná i v politice, je inteligentní a má svůj názor. Není přece tupá a nepotřebuje, aby jí někdo radil, jak se má rozhodnout a už vůbec ne tak nezdvořilým způsobem. Ostatně, týká se to i mojí věkové kategorie a já rozhodně nečekám, až mi poradí slečna a mladík, kteří by sami potřebovali poradit, jak se chovat.

Věra ČáslavskáVěra Čáslavská, někdejší sportovní gymnastka, olympijská rekordmanka
Nevidím v tom nic závadného. V klipu je naopak celkem dobře formulovaná představa, jak by to tu mohlo vypadat, pokud by zvítězili komunisti. Je pravda, že řada lidí hlavně na venkově, kde žiji i já sama, vzpomíná na pohodlí komunismu. Byla škola, byl pan doktor, co nebylo v práci přibité k pevnému povrchu, odneslo se domů. Nic se nestalo, protože z cizího krev neteče. A je toho ještě mnoho, co bych mohla jmenovat.

Z klipu bych nedělala záležitost. Je to projevení postoje a názoru a pokud vím, tak i komunisti nám teď říkají, že je svoboda projevu. Je dobré, že se mladí tímto způsobem zmátořili, protože současná politika je odsunula kdo ví kam. Je dobré, že mladí něco iniciují. Berme to tak, že se mladí názorově projevili. Nikoho tím neuráželi.

Dalibor Kučera, Brno
Osobně mi videoklip připadal docela vtipný a nic urážlivého jsem na něm nenašel. Oba protagonisté hovořili k věci a neřekli jedinou větu, která by se dala považovat za lež. Snaží se formou srozumitelného vysvětlování apelovat na to, že život pokračuje dál a každému z rodičů by mělo záležet na tom, v čem jeho děti budou vyrůstat.

Jelikož mi je 52 let, nemohu být snad osočen, že svým věkem nadržuji příslušné věkové skupině. Mě více urážejí demagogické billboardy levice, která se snaží nevědomé lidi podplácet nepodloženými sliby nebo strašit katastrofickými slogany. Tím ona dělá z lidí hlupáky, ne výše zmíněný videoklip.

Antonín Zeman
Nevím, jestli si vůbec můžu dovolit vyslovit svůj názor. Je mi totiž 50 let, a tudíž jsem asi potenciální nesvéprávný jedinec se selektivním myšlením. Přesto si dovolím tvrdit, že si dobře pamatuji, co je totalitní režim i v tom nedobrém.

Je to zastrašování, vydírání a nerespektování odlišného názoru. I když se snaží Mádl s Issovou ve svém klipu podat vše s humorem a nadsázkou, v podstatě dělají totéž a nevědomě tím podněcují k nenávisti určitou skupinu obyvatel vůči jiné. Asi proto, že nepoznali totalitní režim, nevšimli si, že nebezpečné praktiky může převzít i pravicová strana – například náhubkový zákon.

Eva Jelínková
Autoři klipu vycházeli ze skutečnosti, že mnoho starších lidí se nechá ovlivnit líbivými sliby: například důchody 15 tisíc, bezplatná špičková péče a podobně. Zní to hezky, ale tyto občany už nezajímá, že dluhy, které vzniknou, budou platit naše děti a vnuci. Myšlenka, že těm, kteří si dokázali vydělat peníze, to sebereme a rozdělíme se o ně, protože všichni máme stejný žaludek, je také líbivá. Nač se snažit.

To, že určitá část podnikatelů k penězům nepřišla čistě, neznamená, že všichni ti ostatní, pracovití a schopní, potřebují potrestat. Souhlasím s Ústavním soudem, že míra solidarity by měla být přiměřená. Nejsem ani milionářka, ani podnikatelka, jsem sama, beru důchod a je mi 78 let.

Rudolf Kadlec ml., Ústí nad Labem
Rozmazlení frackové, snažící se být "in" nejnovějším mobilem či nejdražší mikinou, nedovedou pochopit filozofii generace, jejíž příslušníci mnohdy pamatují válku i hlad a která nevnímá hmotný nadbytek jako úplnou samozřejmost. K "bábám" tedy míří jednoduchý vzkaz: Životní zkušenosti si napříště strčte za klobouk, však vás vnoučata poučí. A opovažte se kvůli slevě zabírat místo v autobuse!

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Najdete na iDNES.cz