Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sprejeři jako rozpočtová kapitola

  19:17aktualizováno  19:17
Brno, Mikulov - Boj se sprejery hned tak nevyhrajeme, předpokládají radní v Brně. Ti totiž ve čtvrtek schválili návrh vyčlenit opět po roce peníze na opravy zdí, které padly či ještě letos padnou za oběť vandalům s barvami. Především v centru města by měly poničené domy dostat nové, omývatelné fasády. "Posuzovali jsme dvě varianty, které se od sebe liší penězi vynaloženými na likvidaci pomalovaných fasád," přiblížil první náměstek brněnského primátora Rostislav Slavotínek.

První varianta počítá s necelými třemi miliony korun, další s deseti miliony. "Zastupitelům jsme doporučili schválit tu první, částka by tak měla být stejná jako v minulém roce. Peníze jsou určeny jak na opravu městských budov, tak domů v soukromém vlastnictví. Jejich majitelé samozřejmě nedostanou peníze na ruku, ale zaplatíme jim náklady například na barvy," řekl tajemník magistrátu Pavel Loutocký.

 

Peníze vyčleněné letos
ve vybraných městech na likvidaci škod po sprejerech

Praha: 20 milionů korun
Brno: 2,7 nebo 10 milionů
Zlín: asi 350 tisíc
Mikulov: 150 tisíc


Částka necelých tří milionů korun není například ve srovnání s Prahou velká. V Praze mají totiž letos na likvidaci škod po sprejerech vyhrazeno dvacet milionů.
V Brně je nejhorší situace v centru a v městských částech Královo Pole a Židenice. "Máme samozřejmě už vytypované budovy a podle toho jsme stanovili také výši částky, kterou chceme na likvidaci graffiti dát," řekl náměstek Slavotínek.

V některých dalších městech nebo i městských částech na jihu a východě Moravy jako prevenci připravují sprejerům speciální plochy. Například zlínská radnice určila na největším sídlišti Jižní Svahy pět míst, kde se může beztrestně malovat. Tyto lokality jsou nejčastěji před základními školami. Plochu pro sprejery nachystalo také vedení radnice v Žabovřeskách. "Je diskutabilní, zda takové plochy budou sprejeři využívat. Většinu z nich totiž přitahuje ten pocit nebezpečí a bez toho pro ně nemá cenu kreslit někde na předem určených plochách," uvažuje Loutocký.

To potvrzují samotní sprejeři. "Je to svobodné vyjádření a umělecké dílo a nejde ho nějak omezovat. Na druhou stranu je ale třeba přiznat, že domy často ničí ti, kteří nemají se sprejerstvím nic společného," uvedl v jedné z internetových diskusí sprejer s přezdívkou Tomy.

Vedení brněnského magistrátu proto více věří v rozvoj kamerového systému v centru města. "Zaplatili jsme například přenosnou kameru, která sleduje exponovaná místa a může sprejery zachytit," řekl náměstek Slavotínek.
Problémy se sprejery mají také například v Mikulově, kde na fasádách domů ve městě způsobí ročně škodu asi za půl milionu korun. "Je to nikdy nekončící boj. Spořitelna byla tak pomalovaná, že teď dělají celou fasádu novou. Nedá se spravit jen malá část. Přitom dnes přijde fasáda na velké peníze," konstatoval mikulovský místostarosta Vojtěch Příbramský. Město se snaží bránit. "Systém kamer monitoruje určitá místa, nové fasády se už teď natírají do určité výšky antigrafittovým nátěrem. Taková fasáda se dá potom lehčeji obnovovat," uvedl Příbramský.

Mikulov prvním rokem vyčlenil sto padesát tisíc korun z rozpočtu na opravy poničených domů. "Poté, co občané předloží doklad, a po zhodnocení škody naším pracovníkem, budeme proplácet náklady na materiál. Bude to nenávratný příspěvek na nátěry pomalovaných dveří, fasád, oken."

Ve městě se ovšem objevil další nešvar. "Vrypem, diamantem kreslí na skla výloh a poškozují je. Jsou to grázlové, protože ani sklo není laciná, ale dosti drahá záležitost," dodal Příbramský.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...Najdete na iDNES.cz