Vady řeči se nejlépe odstraňují v dětství, ale jde to kdykoli. Ilustrační foto

Vady řeči se nejlépe odstraňují v dětství, ale jde to kdykoli. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Správnou výslovnost lze cvičit celý život

  • 3
Vada řeči patří mezi první dojmy, které uděláte na druhého při setkání s cizím člověkem. Pokud jste v dětství péči o správnou výslovnost zanedbali a vaše řeč je i v dospělosti plná ráčkování, špatné výslovnosti hlásky "ř" či sykavek, nemusíte rezignovat na změnu.

Obecně rozšířené mínění, že naučit se správně mluvit má šanci jen malé dítě, logopedové vyvracejí.

"Je ale pravda, že v dětském věku jsou pro to nejlepší předpoklady," připouští předsedkyně Asociace klinických logopedů Marcela Michaličková. Zdůrazňuje však, že příležitost má i dospělý. "U něj to pak už závisí na jeho motivaci a vůli," dodává.

Pokud dospělý člověk se svou vadou řeči chce skutečně bojovat, má velkou naději se přinejmenším zlepšit. Musí však pravidelně a soustředěně trénovat.

Zlepšení po pár návštěvách
Svou logopedku si nedávno našel i třiadvacetiletý student Petr z Prahy, který má problémy zejména se špatnou výslovností hlásky "r".

"V dětství jsem tenhle problém zanedbal," říká. Rodiče jej sice vodili k logopedovi, Petr však tenkrát neměl nejmenší snahu, aby se naučil vyslovovat správně. "Vůbec jsem to tehdy nevnímal jako problém," přiznává.

Až v dospělosti si uvědomil, že kamkoliv přijde, vada řeči je jednou z prvních věcí, které si lidé všimnou. "I mně samotnému jsou špatně vyslovující lidé méně sympatičtí," připouští.

Během několika návštěv u logopedky Hany Tůmové, kterou mu doporučili známí, se naučil technicky správně vyslovovat "r". Teď ho ještě čeká těžký úkol zapojit nový způsob výslovnosti do běžné mluvy.

Netrénujte bez dohledu ¨
Na rozdíl od některých jiných řečových vad, které mají často svůj původ v narušeném psychickém vývoji, nesprávná výslovnost hlásek je spíše záležitostí špatné techniky.

Při tréninku se musíte naučit rozkmitat špičku jazyka tak, aby hlásky "r" a "ř" vznikaly na ní, nikoliv kdesi hluboko v hrdle. Přestože se na knižním trhu i na internetu dají nalézt různé příručky a pracovní listy pro nácvik správné výslovnosti, logopedové varují před neodbornými pokusy o nápravu řeči.

Ty mohou uškodit, pokud se bez dohledu přecvičíte z jedné špatné techniky na jinou, stejně nesprávnou. Proto je vždy třeba vyhledat služby logopeda. Pokud vás do jeho ordinace pošle praktický lékař, zaplatí vám péči pojišťovna.

Ze svého si budete muset platit logopeda v případě, že jej vyhledáte sami nebo podle doporučení známých. Taková investice se však vyplatí. Různí odborníci používají různé metody a právě dobrá zkušenost lidí, kteří se v jejich péči naučili správně mluvit, může být rozhodující.

Soukromý logoped si účtuje obvykle kolem stovky za jedno třičtvrtěhodinové sezení. Pokud si ho chcete pozvat domů, zaplatíte o polovinu víc plus cestovné podle počtu kilometrů.

Děti se učí snáze
Logopedové sice připouštějí, že techniku správné výslovnosti se může naučit i dospělý člověk, varují však před tím, aby se tento poznatek stal výmluvou pro rodiče malých dětí.

"Řečová centra v našem mozku snadno přijímají a zafixovávají výslovnost zhruba do začátku školní docházky," uvádí soukromá logopedka Ilona Hulínová-Mihalcová ze středočeského Mšena.

"Mezi čtvrtým a sedmým rokem je tedy velice důležité, aby rodiče sledovali vývoj řeči dítěte a v případě jakékoliv pochybnosti se obrátili na odborníky," upozorňuje.

Radu mohou rodiče hledat u učitelek v mateřských školách, u dětských lékařů nebo v pedagogickopsychologických poradnách.

Počet případů špatné výslovnosti roste
Hulínová-Mihalcová si všímá toho, že špatných návyků výslovnosti v poslední době přibývá. "Vývoji řeči dětí velmi škodí uspěchaná a přetechnizovaná společnost," míní.

"Rodiče dětem málo čtou, zpívají, říkají básničky. Chodí se málo do divadel, v televizi účinkují rychle a špatně mluvící moderátoři a vysílají se zrychlené kreslené pohádky. Děti hrají počítačové hry, všude je přemíra hluku - to všechno se pak odráží na špatné výslovnosti."

Logopedka proto vyzývá rodiče, aby se snažili dbát o správnou výslovnost svých dětí, dokud to ještě jde lehce.

Cvičit desetkrát denně
Ať už jde o děti, nebo dospělé, nemůžete si myslet, že výslovnost za vás napraví logoped během sezení. Největší práce vás totiž čeká doma. Odborník vás učí, jak trénovat, a pravidelně dohlíží na to, zda postupujete správně. Děti obvykle logopeda navštěvují jednou týdně, dospělí ve větších intervalech.

I dítě, které se správné výslovnosti učí snadněji než dospělý, je třeba správně motivovat, aby se samo snažilo vadu řeči porazit. K tomu slouží nejrůznější pomůcky, které poskytne nebo doporučí odborník. Je to například oblíbené logopedické pexeso či obrázkové knížky.

Dospělí cvičí na rozsáhlejších textech, ve kterých se problematická hláska často opakuje. I pro ně se však hodí verše a říkanky, které pomáhají začlenit pracně naučenou hlásku do rytmu řeči.

Je třeba trénovat co nejčastěji, aby se nová výslovnost snadněji zafixovala. Lépe je trénovat desetkrát denně po dvou minutách, než každý den hodinu v celku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video