Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice si mohou zachránit lůžka, pokud zlevní péči

  13:54aktualizováno  16:17
Úspory v nemocnicích nemusí zrušit plánovaných šest tisíc lůžek. Vyplynulo to z jednání správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Lůžka se nebudou rušit tam, kde nemocnice dokážou ušetřit na péči.
Počet lůžek bude záviset na tom, jak moc nemocnice umějí ušetřit. Ilustrační foto

Počet lůžek bude záviset na tom, jak moc nemocnice umějí ušetřit. Ilustrační foto | foto: Petr Janeček, MAFRA

"Z pohledu zřizovatele není důležité, kolik postelí bude zrušeno, protože toto nerozhoduje o nákladovosti péče. Naším úkolem je shodnout se v jednodenní chirurgii a lůžkovém fondu, na výkonech, které je možno výrazným způsobem zlevnit," uvedl místopředseda správní rady a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Už nyní mají lékaři k dispozici seznam výkonů, které lze dělat v režimu jednodenní chirurgie. To znamená, že pacient, který jde například ráno na zákrok, může už odpoledne odejít, aniž by musel strávit byť jednu noc na nemocničním lůžku.

Všeobecná zdravotní pojišťovna má podle Běhounka k 28. lednu uzavřeny smlouvy s 93 procenty poskytovatelů akutní péče a s 90 procenty poskytovatelů následné či hospicové péče.

Jednání s dalšími zařízeními budou pokračovat. "U těch odborností, u kterých nedošlo k dohodě, jsme uzavřeli smlouvy na 18 měsíců a vytvořili jsme si tím dodatečný prostor k tomu, abychom dál jednali se zřizovateli těchto zdravotnických zařízení," řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. "Nerezignovali jsme tím na restrukturalizaci zdravotní péče, nevnímáme ji však jen jako rušení lůžek," dodal.

Pojišťovny smlouvy s nemocnicemi vypověděly předloni. Uzavřít měly nové s tím, že musí ušetřit. Začalo se proto mluvit o tom, že musí zmizet až deset tisíc lůžek akutní péče. Loni v říjnu při sepisování dohody mezi pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví toto číslo bylo sníženo na šest tisíc lůžek.

"Nevím, zda nakonec bude šest tisíc lůžek zrušeno, ale vím, že musí být dosaženo vyrovnané bilance systému," podotkl Kabátek. V nemocnicích při uzavírání smluv podle ředitele VZP ubylo dosud zhruba 2 600 postelí.

VZP: Buď bude IZIP náš, nebo ukončíme veškerou spolupráci

Správní rada pojišťovny také Kabátka pověřila, aby jednal se zástupci společnosti IZIP. Tedy firmou, která pro VZP vytvořila projekt elektronických zdravotních knížek. Ten se však nepodařilo v praxi plně prosadit. Z vůle ministerstva zdravotnictví od něj VZP ustoupila a později s IZIP podepsala novou smlouvu kvůli provozování portálu pojišťovny. VZP si zároveň platí opět i za knížky, IZIP je pro ni však už nerozvíjí, jen je v podstatě udržuje.

Pojišťovna se chce s firmou, jejíž 51 procent akcií vlastní, dohodnout buď na prodeji zbylého 49 procentního podílu, nebo na úplném ukončení spolupráce.

V prvním případě by se firma IZIP stala dceřinou společností VZP, v druhém případě by si pojišťovna nejspíše našla ve výběrovém řízení jinou firmu, která by jí zajistila chod portálu. Předchozí vedení totiž deklarovalo, že pojišťovna není schopna si tuto službu zajistit sama.

"Vyzvat zástupce společnosti k jednání za účasti právníků jsem připraven okamžitě po pondělním zasedání správní rady VZP," uvedl Kabátek s tím, že musí najít řešení, které bude pro pojišťovnu akceptovatelné a výhodné. Kterou variantu VZP zvolí, by mělo být podle něj jasné nejpozději do dvou měsíců.

Kolik by obě varianty pojišťovnu stály, Kabátek neprozradil. Zřejmě kvůli taktizování před budoucím vyjednáváním. "V nadsázce ale říkám, že bych byl rád, kdybychom zbylé akcie dostali za symbolickou jednu korunu," řekl iDNES.cz ředitel pojišťovny.

Podle informací iDNES.cz IZIP pojišťovně navrhl čtyři varianty řešení. Od těch v pondělí představených se však liší.

"Společnost IZIP se nikdy jednání s VZP nevyhýbala a je připravena jednat i v tomto případě. Počkáme, jaké konkrétní návrhy na majetkové vypořádání VZP předloží, jak chce například řešit otázku dalšího provozování portálu VZP či se vyrovnat s existencí patentu číslo 297879 Způsob shromažďování, evidence a zpřístupnění informací o zdravotní péči a jejich výsledcích a jeho použití. Teprve poté je možné se k návrhům VZP kvalifikovaně vyjádřit," reagovala na krok VZP mluvčí firmy IZIP Martina Klapalová.

Firma IZIP si principy elektronické knížky nechala patentovat v roce 2002. Díky tomu je jedinou firmou, jež může poskytovat elektronické služby na jí používané bázi.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Stát slíbil, že přidá. Na karlovarské Císařské lázně pošle 250 milionů

Karlovarské Císařské lázně.

O 150 milionů více než se dosud předpokládalo by měl dát stát na opravu Císařských lázní. Karlovarský kraj, kterému...

V Bílém domě jsem žádné obtěžování nezažila, řekla k aféře Hašková Coolidge

Eliška Hašková Coolidge v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Spojenými státy zmítají v posledním měsíci skandály celebrit i politiků, nařčených ze sexuálního násilí či obtěžování....

Boje o Hrad se může zúčastnit devět lidí, nejvíc chyb v petici měl Zeman

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

Ministerstvo vnitra v pátek ráno potvrdilo, že se prezidentských voleb může zúčasnit devět kandidátů. Při kontrole...Najdete na iDNES.cz