Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spravedlnost? Jen pro někoho

  0:01aktualizováno  0:01
Bývalého vyšetřovatele komunistické tajné policie Vladimíra Zavadilíka z obávaného oddělení StB v Uherském Hradišti poslal sice soud v únoru bezpodmínečně do vězení, ale jeho bývalí kolegové se smějí. Vypadá to, že spravedlnost postupuje obráceně: ze tří obžalovaných měl soud právě u Zavadilíka největší pochybnosti o jeho vině. Navíc se bývalý vyšetřovatel (jako jediný) svým obětem omluvil.

A paradoxně dopadl nejhůř: byl opakovaně odsouzen a nyní bojuje už jen o odklad nástupu trestu vězení ze zdravotních důvodů. Udělal však hloupost. Přišel k soudu.

Jeho bývalý kolega Alois Grebeníček je na tom lépe, dokázal úspěšně čelit soudním obsílkám. Ale úplně nejlépe si zatím stojí jejich nadřízený, Ludvík Hlavačka. Právě ten, který rozjel v Hradišti brutální výslechy elektrickým proudem a po odchodu do Prahy jako šéf pohraničníků nařídil zřídit na železné oponě elektrické zátarasy, na nichž zemřely desítky lidí. Soudní řízení není ani plánováno a nikdo ho příliš neuhání.

"Dosavadní postup je zákonný, a jestli je spravedlivý nebo ne, to může každý vnímat jinak," říká jihomoravský krajský státní zástupce Petr Coufal. Za podstatné však považuje, že jednání neskončilo. "Věřím, že i další spolupachatelé nakonec dostanou spravedlivý trest," říká.

Jenže jiní dávají pochybnosti ohledně tuzemské spravedlnosti přece jen trochu najevo. "Obecně řečeno, můj dojem je, že jsou více stíháni pěšáci než plukovníci. Chtělo by to ale vzít spisy, jít do archivů a teprve potom vyslovit přesný závěr," řekl soudce Ústavního soudu Vojen Güttler.

Všichni bývalí vyšetřovatelé působili v Uherském Hradišti společně a společně byli obžalováni. "Přípravné řízení prokázalo spolupachatelství všech tří osob," řekl náměstek ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Pavel Bret.

Jenže přípravné řízení skončilo už před pěti lety. Od té doby byl Zavadilík odsouzen celkem třikrát, Hlavačka a Grebeníček se omluvili ze zdravotních důvodů a k soudu dosud nepřišli. "Řeknu vám to na rovinu: Za Zavadilíkem nikdo nestojí, jako stojí syn za Grebeníčkem. A u Hlavačky asi hraje roli postavení. Vždyť to byl generál! Určitě má takové vazby, že nikdo z nás je nenaruší. Nemáme šanci," netají bezmoc Petr Vymyslický, bývalý Grebeníčkův vězeň a současný předseda pobočky Konfederace politických vězňů v Hodoníně.

Vymyslický nevěří, že soudci dokážou rozhodovat nezávisle. "Dělám vše, aby i ostatní byli souzeni," tvrdí však soudkyně Radomíra Veselá z Uherského Hradiště. Uvedla, že průběžně dostává posudky o zdravotním stavu obou dalších obžalovaných.

Grebeníček, Zavadilík a jejich nadřízený Hlavačka působili po únoru 1948 v Uherském Hradišti, bili a mučili vězně elektrickým proudem. Zavadilíkovi je dnes jedenaosmdesát, Grebeníček je o rok mladší a Hlavačka, který to později dotáhl na generálmajora pohraničního vojska, má jedenadevadesát.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz