Správce souborů je nezbytným softwarovým vybavením

Správce souborů (anglicky file manager) je program, který lze nalézt v každém počítači. Pomáhá udržovat přehled o souborech na discích a nainstalovaných programech. Dávným předchůdcem všech současných správců souborů byl program Norton Commander programátora Petera Nortona. Český manažer souborů pod DOS,inspirovaný Nortonem, nesl název Manažer 602. Oba programy byly založeny na zobrazení obsahu vybraných adresářů ve dvou na sobě nezávislých panelech.
Postupem doby se ovládání programů podobných Norton Commanderu ustálilo a byl stanoven všeobecně platný standard příkazů pomocí specifických kláves. Uživateli jsou proto tyto typy souborových manažerů velmi vyhledávané, jejich ovládání je snadné a intuitivní a pořizovací náklady bývají často téměř nulové (programy jsou sharew are nebo freew are, drtivou většinu z nich lze získat prostřednictvím internetu). Plnohodnotným a v mnoha ohledech i dokonalejším nástupcem Norton Commanderu je FAR Manager (nejnovější verze 1.65). Jedná se o program v textovém modu, který se sice spouští ve Windows, ale v dosovském okně. Navzdory tomu je bez problémů ovladatelný myší, pro přesouvání či kopírování souborů zde funguje i systém drag and drop. FAR navíc umožňuje pracovat s komprimovanými archivy ZIP, ARJ a dalšími jako s normálními složkami, tzn. prohlížet je či měnit jejich obsah. O trochu větší komfort nabízí uživateli Windows Commander (nejnovější verze 4.51). Jak vyplývá z názvu, program funguje pod Windows a v mnoha ohledech urychluje práci. Součástí jeho kontrolního panelu jsou totiž i ikony spouštějící nové dokumenty v Poznámkovém bloku či programu Write, případně složku ovládacích panelů. Windows Commander překvapí i svou nabídkou jazykových mutací. Kromě verzí v hlavních světových jazycích je program k dispozici ve třech desítkách jazyků, mj. i v češtině a slovenštině. Samozřejmostí je práce s archivy jako složkami, přibývá zabudovaný FTP klient s jednoduchým ovládáním. Srovnatelné možnosti nabízí i Power Desk (nejnovější verze 4.0). Pro českého uživatele je z hlediska investic nejvýhodnější Servant Salamander (nejnovější verze 1.52, resp. 1.6 beta 5). Program je v češtině a není za něj nutné platit. Zatím neumožňuje FTP spojení se vzdálenými servery, autoři jej však slibují ve vyšší verzi. Součástí standardního programového vybavení Windows je rovněž manažer souborů zvaný Průzkumník. Jeho programové okno je rovněž rozděleno na dva panely, ty jsou však na sobě závislé. V levém se nachází adresářová struktura jednotlivých disků, v druhém obsah toho adresáře,který uživatel kliknutím myší v levém panelu označil. Pokud si chce uživatel zpříjemnit práci s Průzkumníkem, může si nainstalovat program Double Explorer. Ten umožňuje otevření dvou oken Průzkumníka a paralelní práci v každém z nich. Užitečnou pomůckou je rovněž utilita DiskBase (nejnovější verze 5). Program si vytvoří databázi určeného disku, kterou může kdykoli prohledat, a to i tehdy, není-li disk fyzicky přítomen. Usnadňuje to tak hledání souborů zálohovaných na externích médiích (CD-ROM, disketách apod.). Ke každému souboru lze navíc přidat popisku, v kterých je možné rovněž hledat.

Mnoho správců souborů nabízí možnost přenosu dat prostřednictvím FTP


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video