Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Správce Lipna poslal příbuzným masu vody

  20:45aktualizováno  20:45
Správce lipenské přehrady Zdeněk Zídek do konce života nezapomene na to, jak v úterý ráno z prvního vodního díla na Vltavě pustil po proudu obrovskou masu vody. Kdyby zaváhal, mohl by živel hráz prolomit.

"Byl to hrozný pocit, který už bych nechtěl nikdy zažít," říká hrázný. "V hlavě mi běželo, co to může udělat s Českým Krumlovem, ale představit jsem si to nedovedl. Takové množství vody je mimo všechny myslitelné rozměry."

Do Lipna nateklo proti předpokládané katastrofální povodni o 53 milionů krychlových metrů vody více, za své vzaly i všechny propočty maximálních průtoků.

"Horečně jsme počítali, co si ještě můžeme dovolit, a dokonce jsme šli sedm centimetrů nad povolenou hranici, což umožnilo snížit průtok do Krumlova o jednu třetinu. Dál už jsme nemohli, protože nikdo nevěděl, kdy bude kulminace a zda horní část sypané hráze, kam voda nikdy nedosáhla, je schopná zatížení unést," vzpomíná hrázný.

Rozsáhlá fotogalerie

Všechny články o záplavách najdete zde.

Pokud by voda sypanou hráz přelila, na rozdíl od betonové by povolila, a přes 300 milionů metrů krychlových vody by smetlo vše, co by stálo v cestě.

Zídek si zprvu myslel, že Lipno velkou vodu zvládne stejně jako minulý týden. Tehdy pozdrželi správci nádrže povodňovou vlnu a hladinu Vltavy vzedmuly pouze její přítoky pod přehradou. I tak řada měst a obcí zažila stoletou vodu.

Za vše mohou potoky, říká správce
O pár dnů později zradily správce malé potoky přitékající do nádrže. Vltava byla na přítoku na snesitelné hranici, ale voda rapidně stoupala. "Když jsme zjistili, že to dělají potoky, přidala se Vltava. Pak už se blížila katastrofa, do Lipna přitékalo každou hodinu 1,5 milionu kubíků vody. Přitom stačilo, aby se oblačnost posunula o pár kilometrů, a vše mohlo dopadnout jinak," řekl hrázný.

Rodina si vodu předávala jako tichou poštu
Vodu si po toku posílala celá rodina Zídků. Bratr lipenského hrázného má stejnou funkci na nádrži Hněvkovice-Kořensko, jejich otec spravuje Orlík.

"Nejvíc to ale odnesl strýc, který šéfuje dolnímu toku Labe," říká Zídek. Celá rodina také byla ve spojení a informovala se o situaci na řece. 

Správce chválí stavbaře za to, že celou vltavskou kaskádu postavili dobře a všechny hráze přehrad vydržely. Lipno podle něj svůj úkol splnilo.

"Nečekejme od Lipna zázraky, umí jen to, k čemu bylo postaveno. Situaci pod nádrží jednoznačně zlepšilo, bez něj by dnes území vypadala jinak," říká.

Odmítá i hlasy, že měl vodu pustit jindy a postupovat jinak. "Dělal jsem přesně to, co jsem dělat musel," tvrdí.

Autoři:


Témata: Labe, Lipno, povodně, Vltava

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Najdete na iDNES.cz