Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Správce Kosova Sören Petersen odchází

  10:23aktualizováno  11:23
Správce jihosrbské provincie Kosovo Sören Jessen-Petersen oznámil, že koncem měsíce odejde z funkce. V čele Mise OSN (UNMIK) byl téměř dva roky. Jako důvod podle agentury AFP uvedl, že se chce vrátit k rodině do Spojených států.

Vojáci mírových sil v Kosovu. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Jeho rozhodnutí přichází v době, kdy se s mírnými prodlevami ve Vídni konají rozhovory mezi OSN, kosovskými Albánci a Srby o osudu Kosova.

Albánci požadují úplnou samostatnost, ale mezinárodní společenství na tento požadavek odmítá přistoupit, dokud nebude zaručena bezpečnost srbské menšiny. Její členové se totiž často stávají terčem etnicky motivovaných útoků ze strany albánských extrémistů.

Kosovští Albánci, kteří tvoří přes 90 procent obyvatelstva, chtějí dosáhnout nezávislosti provincie. Srbové, kterých zůstalo v Kosovu po válce jen několik tisíc, si přejí zůstat součástí Srbska a Černé Hory.

Rozhodnutí o odchodu z funkce oznámil Petersen také několik dní po kritice hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Carly Del Ponteové, která mu vytkla nedostatečnou spolupráci UNMIK s tribunálem. Jessen-Petersen na to namítl, že haagský tribunál nedávno označil spolupráci jeho mise s tribunálem za "odpovědnou".

"Jsem si samozřejmě vědom, že odcházím v době, která je pro budoucnost Kosova klíčová. Věřím ale, že politický proces vedoucí k rozhodnutí o statusu provincie je dobře rozběhnutý," řekl podle agentury AFP dánský diplomat.

"Osud Kosova je jasný a provincie směřuje k demokratické, mnohonárodnostní společnosti a je v dobrých rukou," citovala z Petersenova dopisu jeho zaměstnancům agentura AP.

Jessen-Petersen se stal pátým šéfem UNMIK v srpnu 2004, když jeho předchůdce Fin Harri Holkeri odstoupil ze zdravotních důvodů. Holkeri byl silně kritizován kvůli protisrbským násilnostem v březnu 2004, při nichž zahynulo 19 lidí a více než 900 jich bylo zraněno. Kosovští Albánci tehdy napadli srbskou menšinu a vypalovali kostely i domy. Při nepokojích museli zasáhnout vojáci mírových sil NATO.

Odchodu Jessena-Petersena předcházela vlna protisrbských násilností na severu provincie a srážky mezi policií a albánskými demonstranty, kteří žádali odchod OSN a zastavení jednání s Bělehradem.

Naposledy koncem května dav kosovských Albánců zaútočil na západě země na konvoj OSN, který přepravoval srbské obhájce. - více zde

"Často se mě ptají, zda jsem poslední vysoký představitel generálního tajemníka OSN v Kosovu. Mohu říci, že jsem otevřel poslední kapitolu UNMIK, a jsem si jist, že můj nástupce ji uzavře," řekl Jessen-Petersen.

Ten nedávno naznačil, že mise OSN v Kosovu (UNMIK) již zahájila přípravy k opuštění této jihosrbské provincie ještě před uzavřením dohody o jejím budoucím statusu.     

Politoložka Věra Stýskalíková, která se zabývá balkánskou otázkou, připomíná, že Petersen v oblasti působí už deset let. Před kosovskou misí působil v Sarajevu a poté i v Makedonii.

"Deset let na Balkáně je deset let. Možná jde skutečně o jeho jakési vyhoření. Možná nechce mít nic společného se současným jednáním o samostatnosti Kosova, albánského Kosova, ale to je spekulace," uvedla Stýskalíková.

Autoři: , natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...Najdete na iDNES.cz