Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spory o majetek se možná o roky zkrátí

  0:01aktualizováno  0:01
Martin Dzurjo z Ústí nad Labem podal loni v září žádost o rozvod. Dodnes jej soud, který o rozvodech rozhoduje, nepozval ani k prvnímu jednání. Přestože se Dzurjo s manželkou dohodl na rozdělení majetku i na péči o děti.

"V klidu jsme se dohodli, jak to se společným majetkem vyřešíme. Čekali jsme proto, že rozvod díky tomu soud rychle vyřídí. Čekáme ale už přes rok a nic se neděje," řekl Dzurjo.

V Česku jsou tisíce podobných případů. Jen v Chomutově čeká na vyřízení víc než deset tisíc občanskoprávních sporů. Některé u zdejšího soudu leží několik let.

"Na rozvod se zde čeká bohužel až čtyři roky," připouští předseda soudu Petr Macháček. Změnu by mohl přinést návrh Soudcovské unie zastupující část českých soudců.

Unie hodlá prosadit, aby některé civilní spory - kromě jiného i rozvody, které by však stejně musel nakonec potvrdit soud řešili takzvaní mediátoři.

"Vybrané případy by mediátoři dostali před vlastním jednáním u soudu a pokusili by se neshody vyřešit mimosoudní cestou," řekl Jaromír Jirsa, prezident Soudcovské unie.

"Kdyby se to nepodařilo, tak by alespoň spor předjednali a soudce by tak měl usnadněnou práci," dodal.

Zprostředkovatelé v civilních sporech působí v řadě západoevropských států. V Česku je mediace uzákoněna pouze u trestných činů.

Kdo je mediátor 
Mediátor by měl plnit roli prostředníka, který by se pokusil občanskoprávní spor urovnat mimosoudní cestou. V případech, kdy je nutné rozhodnutí soudce, by vše předjednal. Soudce by pak už rychle rozvod schválil.

Oblasti, kde by se dala mediace využít:
rozvody, spory o majetek, sousedské spory

Mediátoři se zde vybírají pro případy méně závažné kriminality a doporučují soudcům, kteří obžalovaní by mohli být potrestáni alternativním způsobem například veřejně prospěšnými pracemi. Snižuje se tím počet lidí ve věznicích.

"Začínáme se takovou možností zabývat. Zřejmě se kvůli tomu budou muset měnit zákony," řekl ministr spravedlnosti Karel Čermák.

Návrh se líbí i některým advokátům. "Soudci mohou některé občanskoprávní spory předjednat už nyní. Ve stavu, v jakém česká justice je, na to ale není čas. Zprostředkovatel by tedy mohl část sporů skutečně urychlit. Na druhé straně by se tím daly zřejmě řešit jen lehčí případy," řekl děčínský advokát Narcis Tomášek.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz