Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spory kvůli výstavbě vedení pokračují

  9:27aktualizováno  9:27
Libuš - Rok trvají spory mezi Pražskou energetikou a městskou částí Praha-Libuš. Její zástupci se snaží, aby již dokončené vedení vysokého napětí muselo pod zem. Rozbroje mezi mezi Pražskou energetikou (PRE) a občanskými sdruženími, na jejichž straně je městská část Praha-Libuš, nabraly nových obrátek. Předmět sporu však zůstává stejný - stavba rozvodu vysokého napětí z Chodova přes Libuš do Lhotky.

"Jako městská část jsme pro to, aby se vedení v těsné blízkosti obytných domů vedlo pod zemí, jak říká vyhláška hlavního města Prahy," řekl nesouhlasně k postupu PRE místostarosta Prahy-Libuš Vladimír Böhm. Je zároveň členem občanského sdružení Výhledy, které proti této výstavbě protestuje.

Podle mluvčího energetiky Pavla Elise vyhláška platí pouze u obytných domů v centru města, nikoli okrajových částí, k nimž Písnice patří.

Přestože odbor výstavby magistrátu kvůli námitkám účastníků řízení zrušil počátkem května rok staré stavební povolení vydané odborem výstavby Městské části Praha 11 pro druhou etapu stavby vedení, kterou již PRE zhotovila, kolaudační řízení započalo v minulém týdnu.
Rozhodnutí magistrátu totiž není konečné - energetika se proti němu odvolala k ministerstvu pro místní rozvoj, a stavební povolení tak zůstává v platnosti, dokud ho ministerstvo nezamítne.

Zastupitelé Libuše podle Böhma podporují stanovisko občanského sdružení Výhledy v plném rozsahu. Například na sídlišti Písnice montéři na podzim postavili jeden ze sloupů vysokého napětí necelých dvanáct metrů od domu. Sdružení i místní obyvatelé se obávají negativních vlivů vedení, protože vzdálenost nesplňuje stanovený limit.

S tím nesouhlasí Jaroslav Heliš ze stavebního úřadu Prahy 11. "Stavební povolení bylo uděleno na základě územního rozhodnutí a veškeré zákonné normy jsou dodrženy,“ uvedl Heliš, když se sloupy stavěly.

Vedení však podle Böhma nesplňuje vyžadovaný limit ochranného pásma. "Na místě už sice bylo vedení, ale mělo jiné parametry - bylo nižší a s nižším napětím. Navíc tvrdí, že ochranné pásmo musí být kvůli vedení, nikoliv kvůli domům,“ řekl Böhm.

Mluvčí radnice Prahy 11 Lenka Stříhavková uvedla, že protesty neregistrují. "Vysoké napětí vede po stejné trase jako dříve, pouze byly vyměněny sloupy,“ řekla mluvčí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...Najdete na iDNES.cz