Na čerstvě zvoleného prezidenta Miloše Zemana dohlíží neupřesněný počet členů...

Na čerstvě zvoleného prezidenta Miloše Zemana dohlíží neupřesněný počet členů ochranné služby. | foto: Dan Materna, MAFRA

Zeman nevěří státní ochrance. Kdo mu platí tu soukromou, ale tají

  • 132
Od sobotního večera, kdy byl zvolen prezidentem, je za bezpečí Miloše Zemana zodpovědná hradní ochranka. On jí však nevěří a dál si platí služby soukromých bodyguardů. Jak spolu ochranky spolupracují, nechce nikdo říci. Nastupujícího prezidenta hlídá agentura, kterou dříve spoluvlastnil ministr vnitra Jan Kubice. Ta by měla brzy skončit.

Členové prezidentské ochranky mají ve znaku napsáno "Semper Fidelis" neboli "Vždy věrni". Tato slova si po zvolení Miloše Zemana hlavou státu musí opakovat častěji než dříve. Nastupující prezident od svého zvolení nevynechal snad jedinou příležitost, aby jejich práci zkritizoval.

I když má Zeman od sečtení hlasů nárok na státní ochranku, nedůvěra vůči členům služby je z jeho strany tak vysoká, že i nadále využívá služeb soukromé bezpečnostní agentury. Policisté se však musí o bezpečnost (budoucí) hlavy státu starat ze zákona, a Zeman má proto od soboty ochranky dvě.

"Nemůžu nikomu zabránit, aby se kolem něj pohybovaly osoby, které tam mít chce nebo si je platí," říká náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel, do jehož pravomocí ochranná služba hlavy státu spadá.

Paradoxní je, že střetávání dvou ochranek nyní musí řešit dva bývalí kolegové. Na straně státu ministr vnitra Jan Kubice a za soukromníka jeho přítel a exkolega z protimafiánského odboru Hynek Vlas. Zemanův tým najal právě jeho agenturu Sub S. A., kterou s ním Kubice mimochodem před vstupem na ministerstvo spoluvlastnil. Oba jsou tedy ze svých pozic nyní zodpovědni za Zemanovu bezpečnost.

Jak přesně spolupráce obou týmů probíhá, jakým způsobem a zda vůbec spolu svůj postup koordinují, nechce ani jedna ze stran z taktických důvodů komentovat. Shodují se však, že i přes vyhraněný Zemanův postoj vůči policejním bodyguardům převezme v nejbližších dnech jeho ochranu v plném rozsahu právě stát.

Fakta

Kolik stojí bodyguardi?

  • Zemanův tým redakci neodpověděl na otázku, kolik za soukromou ochranku pro Miloše Zemana platí. Neřekli ani, zda je hrazená z prostředků shromážděných na kampaň, nebo z jiných zdrojů.
  • Do konkrétnějších odhadů se nechtějí příliš pouštět ani experti, částky se totiž mohou značně lišit. Podle Michala Bavšenkova ze společnosti Europatron mohou stát kvalitní služby bodyguardů až 10 tisíc korun denně. 
  • Záleží na mnoha okolnostech, například zda se chráněná osoba často pohybuje v davu, nebo se spíše zdržuje v soukromí, kolik je při cestování nutné nasadit automobilů a podobně.

"Intenzivně se o tom jedná a kompetence přecházejí směrem ke státní policii. Myslím si, že je naprosto zřejmé, že hlava státu nemůže používat soukromou ochranku," říká Hynek Vlas.

Zeman si policejní strážce dobírá od loňského útoku kuličkovou pistolí na jeho předchůdce Václava Klause. Musí být na ně pořádně nabroušený. Když totiž v sobotu zakopl v České televizi cestou do studia na schodech a málem upadl, vytkl vzápětí selhání jen policistům, ačkoli v blízkosti byli v té chvíli také soukromí ochránci. V přímém přenosu si Zeman postěžoval, že jej nikdo nezachytil. "Jako začátek práce této ochranky to není zrovna nejslavnější," rýpl si.

Bezpečnostní expert Andor Šándor však postup ochranky hájí. Podle něj není jejím prvotním úkolem dávat pozor, aby její chráněnec nezakopl, ale má si všímat případných útočníků.

"Z logiky věci je ochranka určena k tomu, aby bránila napadení z blízkého nebo vzdáleného okolí. Nemyslím si, že by ochranka měla kohokoliv podpírat," říká Šándor.

Ochranky se může vzdát

Podle náměstka Kužela může Zeman bodyguardy zcela odmítnout. "Zatím se tak ale nestalo. Jinak bych písemně informoval ministra vnitra a ten by rozhodl o dalším postupu," říká Kužel. Bodyguardů se vzdal po svém jmenování premiérem například Petr Nečas.

Zdůvodnil to však tím, že chce jít příkladem v úsporných opatřeních. Práci ochranky nijak nezpochybňoval. Zeman upřednostnil soukromou agenturu před policejní ochrankou už v minulosti. Jako předseda Sněmovny ve služební vile v Praze na Ladronce svěřil ochranu bezpečnostní agentuře. Tu pak "zdědil" jeho nástupce ve funkci Václav Klaus a nechal vše při starém.

Nevyplatilo se mu to. Nedlouho poté vilu vykradli zloději. Klausovým se mimo jiné ztratily rodinné cennosti, jejichž hodnotu tenkrát policie odhadla na čtyři miliony korun. Policie i ministr vnitra označili za hlavního viníka agenturu, jejíž zaměstnanci při zabezpečení fatálně selhali. Údajně ve službě spali.

Obměkčí Zemana posprejovaný plot?

Zemanovu averzi vůči bodyguardům by mohly zmírnit akce jeho odpůrců, kteří se těžce smiřují s jeho volebním vítězstvím. Například hned v noci na neděli kdosi na plot vedle jeho domu na Vysočině nakreslil sprejem rudou hvězdu či zamračený obličej.

"Pravda je, že když mně nějaký idiot pomaloval plot, tak si myslím, že ochranka možná bude užitečná," řekl v deníku Právo.

Služby policejní ochranky ocenil Miloš Zeman už v době, když předsedal vládě. Tenkrát vyděrači hrozili únosem jeho dcery Kateřiny. Tehdy sedmiletou dívku museli bodyguardi doprovázet do školy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue