Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřednici, která nechtěla tahat kelímky, vrátil soud její místo

  8:24aktualizováno  8:24
Na ústecký krajský úřad se po čtyřech letech vrátí bývalá vedoucí odboru krizového řízení Venuše Kindlová, kterou nechal vyhodit dnes již bývalý vedoucí kanceláře hejtmanky a někdejší důstojník StB Aleš Konopásek. Kindlová se soudila, že dostala výpověď neprávem. Soud jí dal ve čtvrtek za pravdu.

Venuše Kindlová říká, že se chce na úřad vrátit. | foto: Petr Kreutzer

"Jsem strašně ráda, že jsem po čtyřech letech docílila spravedlnosti. Je to signál pro ostatní úřady, že nemohou vyhazovat lidi, jak chtějí," oddechla si po verdiktu krajského soudu Kindlová.

Rozsudek je pravomocný. Krajský soud jím potvrdil rozsudek okresního soudu, který o tom, že je výpověď Kindlové neplatná, rozhodl už loni v květnu (původní rozsudek zde).

"Nesouhlasíme s verdiktem a zvažujeme dovolání," komentovala konečné rozhodnutí mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková.

Dovolání však nemá odkladný účinek, takže úřad musí Kindlové vrátit místo odpovídající její bývalé funkci.

Na úřad se chci vrátit, říká Kindlová

"Na úřad se chci vrátit. Ztratila jsem čtyři roky života, čtyři roky mě musel živit manžel. Bylo to hodně těžké," uvedla Kindlová.

Od srpna 2009 totiž byla na úřadu práce, kvůli soudnímu sporu však nedostávala ani korunu.

Kindlová bývala uznávanou odbornicí, kterou například za organizování pomoci při povodních ocenil i prezident Václav Klaus.

V létě 2006 ale nastoupil na krajský úřad bývalý příslušník komunistické Státní bezpečnosti Aleš Konopásek. Jak se dostal na místo, na které je potřeba čisté lustrační osvědčení, dosud prověřuje oblastní inspektorát práce (o Konopáskovi zde).

Konopásek, kterého vyhodil až letos nynější hejtman Oldřich Bubeníček, se Kindlové rozhodl zbavit. V říjnu 2008 jí dal najednou tři vytýkací dopisy, v nichž stálo, že při rozhovoru "obrací oči v sloup", odmítla se zavázanýma očima stavět věž z kelímků při víkendovém tmelení kolektivu a že použila nezdvořilý tón, když plnila úkol, který jí nepříslušel.

Úřad bude muset vyplatit i ušlou mzdu za čtyři roky

Když poté Kindlová odmítla dát sama výpověď, odebral jí Konopásek navždy osobní příplatek. Pak jí dělal naschvály, které podle soudu hraničily s šikanou. Výpověď nakonec dostala v srpnu 2009.

Kindlová podala dvě žaloby. Už v listopadu 2011 vyhrála pravomocně první spor o neoprávněně odebraná osobní ohodnocení. Krajský úřad jí musel vyplatit 53 900 korun a dalších 52 912 na soudních výlohách (rozsudek o příplatcích zde).

Nyní, po vyhraném sporu o neplatnost výpovědi, by jí měl krajský úřad vyplatit i ušlou mzdu. Ta činí zhruba 1,5 milionu korun a úřad by jí tuto částku měl vyplatit navýšenou o sedmiprocentní úrok.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Najdete na iDNES.cz