Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vesnice Šanov má dvacet let vodu zdarma, výsadu teď musí hájit u soudu

  11:45aktualizováno  11:45
Kuriózní spor má na stole soud ve Zlíně. Obec Šanov na Zlínsku totiž bojuje o své vskutku neobvyklé privilegium: na základě 20 let staré smlouvy totiž odebírá zdarma vodu. Společnost Moravská vodárenská - Veolia však nyní žádá, aby obec začala platit a hrozí, že Šanov od dodávek odstřihne.
Jestli nezačnete za vodu platit, zavřeme kohoutky, hrozí Moravská vodárenská Šanovu. Přes 500 obyvatel by pak bylo odkázaných jen na vodu z cisteren (Ilustrační snímek).

Jestli nezačnete za vodu platit, zavřeme kohoutky, hrozí Moravská vodárenská Šanovu. Přes 500 obyvatel by pak bylo odkázaných jen na vodu z cisteren (Ilustrační snímek). | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Obec Šanov, která leží kousek od Slavičína, odebírá vodu zdarma na základě smlouvy z roku 1993, kterou její tehdejší starosta uzavřel s Jihomoravskými vodovody a kanalizacemi.

Podle této dohody z doby, kdy se tehdy ještě státní vodárny začínaly privatizovat, přechází kanalizační síť na obec, která se o ni má starat i díky penězům, jež vybere za vodné od lidí. A také má mít dodávky vody bezplatné.

Moravská vodárenská, jež je dnes v kraji monopolním dodavatelem vody, ale tehdejší smlouvu považuje za cár papíru. A od loňska po Šanovu požaduje platby. Zatím neúspěšně, a proto se obrátila na soud ve Zlíně a hrozí, že 30. června obci zastaví přívod vody, aby dosáhla svého. Přes 500 obyvatel by tak bylo odkázáno na cisterny.

Zkuste se domluvit, žádal strany marně soudce

"Vezměte rozum do hrsti a zkuste se domluvit," apeloval soudce Milan Polehla na obě strany v začátku prvního hlavního líčení.

Marně. Zastupitelé Šanova nevědí, proč by měli za vodu platit. "Přes dvacet let jsme neplatili a teď to chce někdo změnit. Ptáme se proč," uvažovala starostka Šanova Božena Sukaná s odvoláním na smlouvu z roku 1993. "Dohoda mluví jasně," je přesvědčena Sukaná.

Ovšem smlouva zní jinak uším lidí z vedení Moravské vodárenské. Ti ji neberou vážně. A vymáhají vodné soudně. Za poslední rok asi 80 tisíc korun. "Údajný závazek, kterého se obec na základě dohody dovolává, z jejího obsahu nejde dovodit," říká právník Moravské vodárenské David Kamler.

A je přesvědčený, že se dohoda na Moravskou vodárenskou vůbec nevztahuje. Argumentuje tím, že firma infrastrukturu jen provozuje (od roku 2007) a jejím majitelem jsou Vodovody a kanalizace Zlín, tedy obce a města. "My jen chceme zaplatit za vodu, kterou dodáváme," shrnul Kamler.

Vedení Vodovodů a kanalizací Zlín o tomto případu neví. "Nevzpomínám si, že bychom ho řešili. Každopádně je to přinejmenším zvláštní," řekl člen představenstva vodáren Dalibor Maniš.

Zastavit vodu si netroufne, míní soudce a firmě to nezakázal

Podle soudce Polehly se ale nemohly povinnosti vyplývající z dohody někam ztratit. A považuje za spravedlivé, že má obec vodu zdarma za to, že se stará o kanalizaci. "Je však třeba zjistit vůli stran, které tehdy dohodu uzavíraly," sdělil Polehla.

To bude předmětem dalšího hlavního líčení, jež se koná za měsíc. Kamler ještě upozornil na fakt, že Šanov má svůj vlastní zdroj pitné vody. Podle starostky Sukané ale nestačí ani z poloviny pokrýt potřeby obyvatel.

Šanov by mohl být soběstačný za tři roky. Teď ale musí řešit to, aby nepřišel o vodu na konci června. Proto podal návrh na předběžné opatření, které by zajišťovalo, že se do vynesení rozsudku současný stav věcí nebude měnit. Soudce ho ale zamítl. "Žalobce si kvůli 80 tisícům zastavit vodu netroufne," myslí si Polehla.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...Najdete na iDNES.cz