Policejní prezident Tomáš Tuhý

Policejní prezident Tomáš Tuhý | foto: Petr Topič, MAFRA

Před lety Tuhý vyhodil policistku, načež spor coby šéf policie posuzoval

  • 165
Pět let už se táhne případ policistky cizinecké policie v Opavě, která vede právní bitvu proti nejvýše postavenému muži policie Tomáši Tuhému. Ten jí ještě jako policejní ředitel Moravskoslezského kraje dal výpověď. Dle soudu nepříliš podloženou, nařídil proto, aby případ přezkoumalo Policejní prezidium. Tomu však už dva roky šéfuje právě Tuhý. O případu píše pondělní MF DNES.

Lence Danzerové dal v roce 2011 Tomáš Tuhý „padáka“ ještě jako moravskoslezský krajský policejní ředitel. Po dlouhých čtyřech letech u soudu policistka konečně dosáhla rozhodnutí, že výpověď byla mizerně podložená, a tudíž neplatná. A soudce nařídil, aby krok Tuhého přezkoumalo Policejní prezidium.

Háček? Policejním prezidentem se mezitím v roce 2014 stal ten samý Tomáš Tuhý, který dal Danzerové původně výpověď. A do přezkoumání se opravdu pustil. Danzerová přitom upozorňovala na zákonný střet zájmů a žádala, aby místo toho rozhodovalo ministerstvo vnitra. Tuhý rozhodoval zdlouhavě - místo maximálních předepsaných 60 dnů dalších 9 měsíců.

Návrat k policii v nedohlednu

Danzerová mezitím místo u policie pracuje jako správkyně penzionu v Opavě a živí se uklízením pokojů. Marně čeká na návrat k policii. „Moje dcera za tu dobu vystudovala vysokou školu. Já se pořád nemůžu domoci spravedlnosti,“ uvedla Danzerová. Výpověď jí Tomáš Tuhý nakonec prostřednictvím svého náměstka znovu potvrdil loni v prosinci. Poté, co Danzerová dvakrát u nadřízeného ministerstva vnitra namítala, že Tuhý porušuje všechny lhůty a je podjatý.

Uniformy českých velitelů se ježí metály. Udělují si je rádi sami navzájem

Rozhodnutí policejního prezidenta však ani tentokrát nepřečkalo přezkoumání soudem. Letos v říjnu ho opět zrušil pražský městský soud, zjistila pondělní MF DNES.

„Žalovaný rozhodoval ve věci propuštění, ačkoli byl vyloučen z takového rozhodování. Takové pochybení porušilo právo na spravedlivý proces a mohlo mít za následek nezákonné rozhodnutí o věci samé,“ zdůvodnila předsedkyně senátu Ludmila Sandnerová.

Případ zřejmě přistane na stole ministra Chovance

Jak se nyní policejní prezident zachová, nechce prezidium komentovat. „Vzhledem k tomu, že řízení ve věcech služebního poměru jsou ze zákona neveřejná, nelze z naší strany poskytnout jakékoliv bližší informace,“ konstatoval mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán pro MF DNES.

Nyní ovšem Tuhý může udělat to jediné, o co usilovala Danzerová od začátku. Nechat o jejím případu rozhodnout ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Případ je přitom složitý. Danzerová původně dostala výpověď, protože podle Tuhého „za dosud nezjištěnou finanční odměnu dosud nezjištěným způsobem“ pomáhala cizincům získat trvalý pobyt v Česku. Danzerová namítá, že jako řadová policistka u přepážky, která měla za úkol jen přebírat dokumenty a radit cizincům s jejich vyplněním, těžko mohla mít vliv na to, že někdo povolení dostane.

Záležitost Danzerové zároveň roky projednává i trestní soud. Zda něco provedla, kvůli opakované obměně senátu z provozních důvodů nedokázal dodnes rozhodnout. Kolegyně Danzerové souzená s ní ve stejné věci je postavena mimo službu a bere celých pět let polovinu platu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video