Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o Velký pátek

  1:00aktualizováno  1:00
Poslanecká sněmovna minulý týden projednávala senátní návrh novely zákona o státních svátcích, ostatních svátcích, o významných dnech a dnech pracovního klidu. Skupina senátorů v čele s Martinem Mejstříkem, navrhla, aby mezi "ostatní svátky" byl zařazen rovněž Velký pátek.
Velký pátek je nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Ilustrační foto

Velký pátek je nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pozměňovacím návrhem pak přibylo vypuštění takzvaného Mezinárodního dne žen z "významných dní České republiky". Návrh jako celek získal v Senátu slušnou podporu. Do Poslanecké sněmovny dospěl shodou okolností a ke své smůle v době sílící předvolební kampaně, poznamenané sociálnědemokratickou a komunistickou ofenzivou.

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, významnějším než Vánoce. Slaví se v celé Evropě a evropské státy to respektují. V katolických zemích se klade větší důraz na svátek vzkříšení, v protestantských má podobnou váhu i den Kristovy oběti.

Asi proto země jako Polsko, Itálie, Francie a Rakousko Velký pátek mezi státem uznané svátky nezahrnuly, naproti tomu skandinávské země, Nizozemsko, Švýcarsko a Německo ano.

Velký pátek je státem uznaným svátkem i v sousedním Slovensku. V České republice (a už i v předválečném Československu) zvítězilo pragmatické hledisko: církevní svátky se zde počítají mezi takzvané ostatní svátky, tedy jakési svátky druhé kategorie, a takovým svátkem byla prohlášena velikonoční neděle, protože to nic nestojí.

Zato je u nás (stejně jako v několika dalších evropských zemích) svátkem Pondělí velikonoční. To však není v pravém slova smyslu církevní svátek, váže se k lidovým tradicím a zvykům.

V rozpravě v Poslanecké sněmovně padly v podstatě tři hlavní námitky. S první přišla vláda a někteří poslanci ČSSD a ODS. Zaprvé ekonomické ohledy: poslanec Doktor upozornil, že náklady na veřejné rozpočty souvisící s novým svátkem nejsou, jak uvedli navrhovatelé, cca 65 milionů korun, ale ve skutečnosti devět až deset miliard.

S druhou přišli komunisté. Poslankyně Gruntová argumentovala, že z šesti "ostatních svátků" jsou čtyři církevní, přičemž drtivá většina našich občanů jsou ateisté a měl by se brát ohled i na ně. Jenže ohled na ně se bere, a vrchovatě.

Tři vánoční svátky vzala za své většina české populace, a proto se je nepodařilo zrušit ani předchůdcům paní Gruntové v době, kdy jsme byli kolonií Sovětského svazu a oni byli na koni. Jako církevní je však lidé neberou. Zbývá tedy jedna jediná neděle.

Třetí problém je předvolebně populistický: zrušení MDŽ by působilo problémy té části voličstva, kterou zmítá nostalgie po starém režimu. Problémy by to přineslo ČSSD a na komunistickou stranu to působí jako rudý hadr na býka.

Těžko se zbavit podezření, že návrh byl do zákona zapracován jako rozbuška, která ho měla ve Sněmovně rozmetat. Což se stalo.

Křesťané, vlastně bych měl říkat my křesťané, představují v této společnosti jakousi trpěnou menšinu: něco mezi homosexuály a zahrádkáři (viz slavný výrok Václava Klause).

A když vláda vehementně prosazuje zákon o registrovaném partnerství (který podporuji), snad by bylo možné i nám zase dopřát kromě té jedné neděle ještě Velký pátek.

Snad by si taky mohla ateistická většina časem připustit, že křesťanství neznamená jen inkvizici a pálení čarodějnic, že jsou z něho odvozeny zásady, k nimž se hlásí dnešní liberální demokracie, rovnost lidí, nenahraditelná cena individuálního lidského života, oddělení světské a duchovní moci a sekulární stát.

A aby to tolik nebolelo: Velikonoční pondělí je dnem toho, co české feministky označují jako "velikonoční lynčování" (pomlázka). Nemám na to tak vyhraněný názor, nicméně si myslím, že by se to snad dalo stihnout po pracovní době. A pracovní volno by se jen přesunulo z pondělí na pátek, neztratilo by se. Milí spoluobčané, stojíme vám za to?

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...Najdete na iDNES.cz