Spor o půdní byty vyřešen není

  8:37aktualizováno  8:37
Praha - Nová koncepce památkové péče, kterou v průběhu léta vypracuje pražský magistrát, snad konečně vyřeší problémy kolem půdních bytů v Praze 1. Spor mezi Státním ústavem památkové péče a radnicí první městské části o půdní prostory Prahy 1 stále trvá Podle metodického pokynu, který vydal Státní ústav v lednu, by na Malé Straně, Starém Městě, velké části Hradčan a pražských nábřeží už neměl vzniknout ani jeden nový půdní byt.

Naproti tomu pokračující privatizace obecních domů Prahy 1 právě s adaptacemi podkroví počítá. Konečné rozhodnutí je v pravomoci odboru památkové péče magistrátu. Jak však už dříve uvedl zástupce vedoucí tohoto odboru Jiří Musálek, jeho lidé se metodickým pokynem řídí.

Starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister však postrádá individuální posuzování žádostí na adaptaci. "V posledních měsících vydávají památkáři zamítnutí prefabrikovaná jako cihly. Přitom jediným zdůvodněním je obvykle odkaz na metodický pokyn." Starosta tvrdí, že radnice se snaží dosáhnout změny ze striktního plošného zákazu na otevřenou diskusi nad jednotlivými případy. "Zejména když vlastník  předloží soupis více objektů v jednom podání, dočká se často zamítnutí i u prostor, které jsou k adaptaci vhodné," zdůrazňuje Bürgermeister.

Památkáři se odvolávají na nutnost posuzování všech žádostí s ohledem na celkovou vizi. "Co obecně může být přípustné u jednoho domu, není přijatelné u celé ulice. Podle monitoringu na vybraných blocích na Malé Straně a Starém Městě 50-75 % objektů už půdní vestavbu či nástavbu má," konstatuje Miloš Solař, jeden ze spoluautorů metodického pokynu. Dodává, že většina předložených  projektů je zoufale nekvalitních.

"Jedničce" prý chybějí regulační plány jako vstupní filtr, který do schvalovacího procesu nevpustí objekty, které jsou z hlediska památkové péče nevhodné. "Dokud magistrát nevytvoří systém regulace, nic lepšího než metodický pokyn nemáme," domnívá se Miloš Solař. "V současnosti dokonce neexistuje soupis historických krovů v Praze, i když území Pražské památkové rezervace je už devět let na Listině světového kulturního a přírodního bohatství UNESCO, upřesňuje.

Jaké je tedy východisko z bludného kruhu? Snad jím bude nová koncepce památkové péče, kterou přes léto vypracuje odbor památkové péče magistrátu. Podle ředitele magistrátu Zdeňka Zajíčka bude hotova k 1. září.

Všichni zainteresovaní se také shodují na nutnosti provedení monitoringu půdní krajiny a objektivního zhodnocení toho, co na střechách a v podkroví historického centra za poslední léta vzniklo.

Památkáři dále požadují zahájení řízení na odstranění nepovolených staveb. Pavel Jerie konstatuje, ze nezkolaudované zásahy jsou běžně užívány. "Cítili potřebu zvolat: stop, zastavme ten živelný proces! Černé stavby porostou, pokud nebudeme důsledně trvat na jejich likvidaci. Při absenci jasně deklarovaných a dodržovaných pravidel s nimi také bude růst nechuť povolovat další zásahy do podkroví," dodává.  

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Únikem informací o odvetě v Afghánistánu se chce zabývat výbor i armáda

Starostka Prahy 2 a členka ODS Jana Černochová na programové konferenci v Praze...

Poslanecký výbor pro obranu se chce zabývat únikem tajných informací o odvetném útoku českých vojáků v Afghánistánu....

Hilšer kritizuje ponížené jednání Vondráčka v Moskvě. Má obavy z Ruska

Nový senátor Marek Hilšer, který ohlásil vstup do klubu Starostové a nezávislí.

Nový senátor Marek Hilšer při svém prvním vystoupení v horní komoře parlamentu kritizoval šéfa Sněmovny Radka Vondráčka...

Poche skončí jako tajemník na ministerstvu zahraničí k prvnímu listopadu

Europoslanec Miroslav Poche na ministerstvu zahraničí

Miroslav Poche skončí ve funkci politického tajemníka na ministerstvu zahraničí. Nově jmenovaný ministr Tomáš Petříček...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz