Petr Jirsa, předseda Okresního soudu Brno-venkov, který má podle premiéra Bohuslava Sobotky vládě pomoci, aby nemusela soudcům doplatit zpětně platy za několik let

Petr Jirsa, předseda Okresního soudu Brno-venkov, který má podle premiéra Bohuslava Sobotky vládě pomoci, aby nemusela soudcům doplatit zpětně platy za několik let | foto: Česká televize

Vláda poprosí soudce Jirsu, ať jí pomůže zachránit pět miliard korun

  • 448
Ministryně spravedlnosti Helena Válková z pověření vlády požádá předsedu Okresního soudu Brno-venkov Petra Jirsu, aby pomohl státu u Ústavního soudu zachránit až 5 miliard korun. Premiér Bohuslav Sobotka přiznal, že vláda nenašla jinou cestu, jak zabránit tomu, aby musela dát soudcům peníze za několik let zpětně.

„Požádáme jako vláda paní ministryni, aby se na něj oficiálně obrátila a požádala ho, aby podal ústavní stížnost, ale bude záležet na jeho rozhodnutí. Je to možná trošku absurdní z hlediska pozice státu, když jde o takové rozpočtové dopady, které tady hrozí,“ řekl předseda vlády při setkání s novináři v Kramářově vile.

Rozhodnutí NS

Stát chybně počítá platy, rozhodl soud. Náprava může vyjít na miliardy

(Ilustrační snímek)

Sama vláda totiž ústavní stížnost proti rozhodnutí Nejvyššího soudu podat nemůže. To může udělat jedině Jirsa, protože právě soudkyně z Okresního soudu Brno-venkov Jana Lorencová se několik let se státem soudí o svůj plat. Jirsa iDNES.cz řekl, že si svůj postup musí rozmyslet a že má dva měsíce na to, aby případně ústavní stížnost podal.

Situaci však komplikuje, že na stát podle premiéra dalo žaloby dalších zhruba 1300 soudců a podle ČT je mezi nimi i právě Jirsa. Věc je pikantní i kvůli tomu, že když výzvu ministryně Válkové a celé Sobotkovy vlády vyslyší a stížnost k Ústavnímu soudu přece jen podá, bude v situaci člověka, který by se měl pokusit zachránit státu peníze, ale připraví o peníze sám sebe.

Sobotka také ve čtvrtek navýšil částku, o kterou státu ve sporu o soudcovské platy jde. „Když jsme propočetli podklady, tak by dopady mohly dosáhnout až pěti miliard korun,“ prohlásil předseda vlády. „Nadále identifikujeme cesty, jak by se vláda mohla obrátit na Ústavní soud. Pokládám to za naprosto nezbytné v situaci, kdy identifikujeme rozpor mezi rozhodnutím Nejvyššího soudu a starším nálezem Ústavního soudu,“ řekl Sobotka.

Jediný zachránce

Celou noc jsem nespal, říká soudce, jenž může státu zachránit miliardy

Ústavní soud. Ilustrační foto.

Podle dřívějšího verdiktu Ústavního soudu se nemají platy vyplácet zpětně, ale je třeba, aby to Ústavní soud řekl i v případu Lorencová vs. Česká republika. V pátek se na ministerstvu spravedlnosti sejdou zástupci vlády, všech tří koaličních stran a zástupci justice a budou se podle Sobotky radit, jak by šlo celou věc, která se dosud žádné české vládě nestala, vyřešit.

Už teď je podle premiéra jasné, že kdyby stát neuspěl a musel soudcům doplatit až 5 miliard korun, nechtěla by kvůli tomu vláda zvyšovat schodek rozpočtu.  

„Vláda má základní povinnost dodržet parametry zákona o státním rozpočtu. V případě, že by vyplynula nutnost peníze vyplatit, budeme u všech typů výdajů hledat úspory uvnitř rozpočtu,“ řekl iDNES.cz Sobotka. Současný spor o platy se soudci podle něj nemá vliv na pozici ministryně spravedlnosti Heleny Válkové za hnutí ANO.

„Já jsem zatím nedostal od předsedy ANO v souladu s koaliční smlouvou žádný návrh na to, abych inicioval změny ve vládě. Teď má paní Válková úkol, aby řešila nastalou krizi, ke které došlo z důvodu zvláštního rozhodnutí Nejvyššího soudu,“ prohlásil předseda vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video