Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Město řeší absurdní spor o parkovací čáry, nesmí být přerušované ani plné

  18:59aktualizováno  18:59
Kuriózní dopravní spor jako vystřižený z absurdní hry Járy Cimrmana, rozhýbal Nové Město nad Metují. Bílé žulové kostky, které mají označovat parkovací chlívečky pro auta, netvoří bílou čáru. Natřená je jen každá čtvrtá. Ale protože zákon takovou variantu nezná, radnice si tím zadělala na pořádné potíže. A domalovat ji? S tím zase nesouhlasí památkáři.

Náměstí a zámek v Novém Městě nad Metují | foto: Michal Klíma, MAFRA

Kvůli špatnému značení nyní radnice nemůže zavést ani nový parkovací systém s papírovými kotouči, který by řidičům dovolil parkovat dvě hodiny zdarma. Náměstí je věčně ucpané, protože někteří zde parkují celý den, a to zadarmo.

Město totiž nesmí vybírat parkovné kvůli evropské dotaci poskytnuté na opravu náměstí. Nikdo tedy nemůže dostat pokutu za špatné stání.

"Nyní je náměstí bez značek, protože nám památkáři nepovolí dopravní značení, jak ho navrhuje dopravní inspektorát. Ve vyhlášce je, že musí být plná bílá čára nebo jiné srozumitelné značení. V jiných městech se toto značení běžně používá, v našem městě ne. Každý vám řekne něco jiného," uvedla novoměstská místostarostka Bronislava Malijovská (ODS).

"Spor o čáry" vedou úřednice z odborů dopravy a výstavby

Renesanční náměstí je opravdu zvláštní: patří do městské památkové rezervace, přesto jeho středem vede silnice první třídy a počítá se tu s velkým množstvím parkujících vozů.

Město si pro rekonstrukci náměstí vybralo návrh svého dnes už zesnulého architekta Zdeňka Tomka. Ten vyčlenil pro chodce vyvýšenou dlažbu před frontami domů. Parkovací místa a silnice zabírají vnitřek náměstí.

O bílé kostky, které netvoří souvislou plnou čáru, se teď vedou vášnivé spory. Právě tento způsob značení totiž prosadili památkáři.

Jenže silniční správní úřad je na základě znaleckého posudku nemůže uznat, neboť stávající vodorovné dopravní značky na Husově náměstí nemají oporu v zákoně, jak uvedla Marie Horáková, která vede místní odbor dopravy a silničního hospodářství.

Proti bílým čarám je však druhá úřednice, památkářka. "Malovat čáry po náměstí mi přijde hodně necitlivé. Městské památkové rezervace si zaslouží citlivý přístup i u dopravního značení," tvrdí Radka Škaldová z odboru výstavby.

Dalším problémem je i osvětlení náměstí

Roztrpčeni jsou i podnikatelé. Bez dopravních značek se totiž nedají z náměstí vypudit ti řidiči, kteří na náměstí parkují mnoho hodin.

"Určitě tu denně stojí nejméně deset aut dělníků, kteří odtud cestují do automobilky v Kvasinách. Když pak řidiči nenajdou na náměstí volné místo, ujedou jinam. Ubírá to zákazníky mně, zámku i dalším," řekl majitel restaurace Zbyněk Paďour.

Novoměstští zastupitelé na svém posledním jednání neskrývali údiv nad tím, že všechna jednání zatím skončila patem. Památkáři se totiž postavili nejen proti dopravnímu značení, ale i proti změnám v osvětlení na náměstí. Drží se původní koncepce potemnělého náměstí s několika nasvícenými stavbami a odmítají, aby město přidalo třeba lampy na historické fasády.

"Té situaci nerozumím a zdá se mi to jako nechuť věc řešit. Zajímá mě hlavně osvětlení, protože to ovlivňuje i parkování. V zimě v šest hodin večer si už nevidíte ani na vlastní nos," řekl opoziční zastupitel Petr Neumann (KDU-ČSL).Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...Najdete na iDNES.cz