Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o opuštěné děti pokračuje

  9:13aktualizováno  9:13
Kroměříž - Kolotoč obviňování kolem případu tří sourozenců Mesárošových ze Zdounek na Kroměřížsku, které opustila matka, nekončí. Poté, co policejní vyšetřovatelé obvinili jednu z pracovnic kroměřížské pobočky Fondu ohrožených dětí z únosu, obvinili teď další, a to z navádění k podvodu. První obvinění mezitím státní žalobce zrušil. Pracovnice fondu se brání a tvrdí, že dělaly jen svou práci a držely se zákona.

Policisté nyní doručili obvinění z trestného činu navádění k podvodu Aleně Perglové. "To je zcela absurdní. Obviňují mne, že jsem paní, která se po zmizení matky o děti měla starat, naváděla, aby si na ně vybírala sociální dávky sama," řekla Perglová.

Případ je složitý a dlouhý
Z únosu dětí, maření úředního rozhodnutí a pomluvy obvinili policisté už na začátku dubna Elišku Petruchovou. Její stíhání později státní žalobce zastavil.

Fond ohrožených dětí se ujal tří sourozenců ve věku od devíti do jedenácti let, když je opustila jejich matka. Jedna z pracovnic kroměřížské pobočky je nejprve odvezla k sobě domů, aby se aspoň pořádně najedly. Pak je odvezl fond do svého zařízení Klokánek v Žatci s písemným souhlasem jejich otce a uvědomil o tom oddělení péče o dítě kroměřížského okresního úřadu.

To však nesouhlasilo a požádalo Okresní soud v Kroměříži o vydání takzvaného předběžného opatření. Podle něj by měly přejít do péče brněnského diagnostického ústavu. Soud v lednu návrhu úřadu vyhověl, címž odstartovalo spor o to, kdo má mít děti na starosti.

Děti jsou zatím v péči manželů Telínových, jimž je fond svěřil. Všechny tři tvrdí, že u nich chtějí zůstat.

Úřady chtějí dát děti do ústavu
Ministr práce a sociálních věcí se postavil za okresní úřad a rozhodnutí okresního soudu. "Podle zákona se o děti musí v této situaci postarat stát," tvrdí i vedoucí oddělení péče o dítě Okresního úřadu v Kroměříži Viera Horáková. Podobný názor formuloval v rozsudku i okresní soud.

"Zákon jednoznačně dává přednost výchově v rodině před ústavní péčí, nehledě na to, že platí Mezinárodní úmluva o právech dítěte, podle níž musí být přihlédnuto k názoru dětí," oponuje předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková. Toto stanovisko zastává i Krajský soud v Brně, protože rozsudek okresního soudu zrušil.

Fond se chce obrátit na soudy
"Také zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová konstatovala, že se okresní úřad dopustil pochybení a porušil zákon. Jde tady o nějakou vyšší hru, které nerozumím," diví se jedna ze dvou kroměřížských pracovnic fondu, Eliška Petruchová.

Celou kampaň považuje Fond ohrožených dětí za vykonstruovanou. Právě Fond ohrožených dětí zajistil pro opuštěné děti finanční příspěvky.

"Kdyby dostávaly dávky od okresního úřadu, nebudu přece o ně žádat u našeho fondu. Kromě toho by bylo takové navádění čirý nesmysl, protože na poště vám nedají ani doporučený dopis pro manžela," kroutí hlavou obviněná Alena Perglová. Osobně si nedovede vysvětlit opakované útoky na Fond ohrožených dětí jinak než "vyššími zájmy". Fond proto zvažuje podání podnětu k Ústavnímu soudu, aby spor posoudil on.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...Najdete na iDNES.cz