Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o opuštěné děti pokračuje

  9:13aktualizováno  9:13
Kroměříž - Kolotoč obviňování kolem případu tří sourozenců Mesárošových ze Zdounek na Kroměřížsku, které opustila matka, nekončí. Poté, co policejní vyšetřovatelé obvinili jednu z pracovnic kroměřížské pobočky Fondu ohrožených dětí z únosu, obvinili teď další, a to z navádění k podvodu. První obvinění mezitím státní žalobce zrušil. Pracovnice fondu se brání a tvrdí, že dělaly jen svou práci a držely se zákona.

Policisté nyní doručili obvinění z trestného činu navádění k podvodu Aleně Perglové. "To je zcela absurdní. Obviňují mne, že jsem paní, která se po zmizení matky o děti měla starat, naváděla, aby si na ně vybírala sociální dávky sama," řekla Perglová.

Případ je složitý a dlouhý
Z únosu dětí, maření úředního rozhodnutí a pomluvy obvinili policisté už na začátku dubna Elišku Petruchovou. Její stíhání později státní žalobce zastavil.

Fond ohrožených dětí se ujal tří sourozenců ve věku od devíti do jedenácti let, když je opustila jejich matka. Jedna z pracovnic kroměřížské pobočky je nejprve odvezla k sobě domů, aby se aspoň pořádně najedly. Pak je odvezl fond do svého zařízení Klokánek v Žatci s písemným souhlasem jejich otce a uvědomil o tom oddělení péče o dítě kroměřížského okresního úřadu.

To však nesouhlasilo a požádalo Okresní soud v Kroměříži o vydání takzvaného předběžného opatření. Podle něj by měly přejít do péče brněnského diagnostického ústavu. Soud v lednu návrhu úřadu vyhověl, címž odstartovalo spor o to, kdo má mít děti na starosti.

Děti jsou zatím v péči manželů Telínových, jimž je fond svěřil. Všechny tři tvrdí, že u nich chtějí zůstat.

Úřady chtějí dát děti do ústavu
Ministr práce a sociálních věcí se postavil za okresní úřad a rozhodnutí okresního soudu. "Podle zákona se o děti musí v této situaci postarat stát," tvrdí i vedoucí oddělení péče o dítě Okresního úřadu v Kroměříži Viera Horáková. Podobný názor formuloval v rozsudku i okresní soud.

"Zákon jednoznačně dává přednost výchově v rodině před ústavní péčí, nehledě na to, že platí Mezinárodní úmluva o právech dítěte, podle níž musí být přihlédnuto k názoru dětí," oponuje předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková. Toto stanovisko zastává i Krajský soud v Brně, protože rozsudek okresního soudu zrušil.

Fond se chce obrátit na soudy
"Také zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová konstatovala, že se okresní úřad dopustil pochybení a porušil zákon. Jde tady o nějakou vyšší hru, které nerozumím," diví se jedna ze dvou kroměřížských pracovnic fondu, Eliška Petruchová.

Celou kampaň považuje Fond ohrožených dětí za vykonstruovanou. Právě Fond ohrožených dětí zajistil pro opuštěné děti finanční příspěvky.

"Kdyby dostávaly dávky od okresního úřadu, nebudu přece o ně žádat u našeho fondu. Kromě toho by bylo takové navádění čirý nesmysl, protože na poště vám nedají ani doporučený dopis pro manžela," kroutí hlavou obviněná Alena Perglová. Osobně si nedovede vysvětlit opakované útoky na Fond ohrožených dětí jinak než "vyššími zájmy". Fond proto zvažuje podání podnětu k Ústavnímu soudu, aby spor posoudil on.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Nejméně chutná pacientům v Bohnicích. Výtky občas řeší i ombudsman

Pacienti Psychiatrické léčebny Bohnice. Ilustrační foto

Psychiatrická nemocnice v pražských Bohnicích skončila na posledním místě v průzkumu, který hodnotí kvalitu jídel v...

Česko potřebuje pět nových přehrad, řekl bioklimatolog v Rozstřelu

Bioklimatolog Miroslav Trnka v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Sucho v Česku může za nedostatek vody v řekách a deficit vláhy v půdě, který odpovídá 60 milimetrům srážek. V budoucnu...

Stíhaný Novák žije v luxusu, jeho rodina má nový dům a prodává harleye

Alexandr Novák u Krajského soudu v Ústí nad Labem (červenec 2012)

Bývalý senátor Alexandr Novák, který je stíhaný kvůli dotačním podvodům v kauze ROP Severozápad, nyní žije v Chomutově...

Najdete na iDNES.cz