Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o opravy baťovských domků se hrotí

  9:05aktualizováno  9:05
Zlín - Už potřetí odpustili zlínští zastupitelé pokutu lidem, kteří si opravili baťovský domek v městské památkové zóně v rozporu s pravidly, která tady platí. Opět se vyhrotil spor mezi městem jako samosprávou, která už několik let usiluje o redukci památkové zóny, a státní správou, jež pravidla stanoví a dbá na jejich dodržování.

Zastánci rozhodnutí zastupitelstva tvrdí, že město tak může alespoň částečně usnadnit život lidem, kteří při opravách musí respektovat přísná omezení, oponenti zase poukazují na to, že takový verdikt občany nabádá k tomu, aby nerespektovali zákon.

Ve zlínských památkových zónách však jsou stovky lidí, kterým zastupitelé nepomohli a pokutu zaplatit museli.

Mají tři roky nezkolaudovaný dům
Majitelé domků v lokalitě Podvesná, jimž zastupitelé pokutu na svém zasedání minulý čtvrtek prominuli, už tři roky žijí v nezkolaudovaném domku a tudíž neoprávněně.

Svůj dům nemohou zkolaudovat jednak kvůli sporům se sousedem, především však z toho důvodu, že při jeho opravě použili místo dřevěných oken plastová.

Tato zdánlivá maličkost je předmětem dlouholetého sporu mezi lidmi, kteří žijí v baťovských domech v památkové zóně, a referátem kultury zlínského okresního úřadu. Ten alternativu plastu za dřevo považuje na základě regulativ Památkového ústavu v Brně za nepřípustnou.

Zastupitelé přesto "provinilcům" odpustili pokutu pětadvacet tisíc korun, kterou jim stavební úřad v souladu se zákonem vyměřil. "Je to tak v pořádku," pochvaluje si majitel domu Karel Mikunda.

Dřevěná okna musí být, tvrdí památkáři
"Zachovat dřevěná okna v původním členění je jednou z nejdůležitějších podmínek," reaguje vedoucí referátu kultury zlínského okresního úřadu Iveta Tichá. "Nikdo by neměl jednou stanovenou pokutu rušit," dodává.

"Rozhodování o sankcích je jedna z mála věcí, v níž má samospráva větší moc nad státní správou. My jsme toho využili. Vyjádřili jsme tak náš vyhraněný postoj k přísným podmínkám, podle kterých musejí lidé v památkové zóně opravovat své domy," říká předkladatel návrhu František Petr.

Svoji pohnutku, proč materiál svým kolegům ke schválení opět předložil, i když s ním na předminulém zasedání neuspěl, vysvětluje jednoduše. "Bylo mi těch lidí docela líto," podotýká.

A precedens je tady
Může se takový vstřícný krok zastupitelům vymstít v tom, že teď budou muset dělat jeden za druhým? Někteří se obávají, že ano.

"Chci vidět, jak se zachováme, když se teď na nás začnou obracet všichni, kdo dostanou pokutu. To jim do jednoho odpustíme? A když ne, kde to skončí?" ptá se Rábek.

"Vyrobili jsme zkrátka precedens," podotýká zastupitelka Jana Bubeníková.
S tím však Petr nesouhlasí. Poukazuje přitom zejména na skutečnost, že zastupitelé už o dvou podobných případech rozhodli v minulosti a žádná lavina žádostí se tím nespustila. "Očekávali jsme, že přijde, ale nestalo se tak," říká Petr. "Proto bych se toho nebál."

Také vedoucí stavebního úřadu Zbyněk Obdržálek se neobává, že by se s žádostmi o prominutí pokuty po rozhodnutí zastupitelstva minulý čtvrtek roztrhl pytel. "Už je to třetí případ a zatím žádný takový jev nepozoruji," potvrzuje Petrova slova vedoucí stavebního úřadu.

Krása nad zákon?
Zastupitelé zamítli na svém posledním zasedání návrh stavebního úřadu na udělení pokuty, i když s ním předtím souhlasila městská rada i její komise. "Komise výstavby k pokutě přistoupila byrokraticky. Když jsem se šel nedávno na opravený dům podívat, změnil jsem názor," říká člen komise výstavby  Adolf Šrom, který hlasoval pro zrušení pětadvacetitisícové sankce.

Poukazuje na jedno z důležitých hledisek, které zastánci odpuštění pokuty často používají, že totiž zrekonstruovaný dům je mnohem hezčí, než byl v původní podobě. Estetické hledisko má mezi zastupiteli více příznivců než odpůrců. "Lidem, kteří jsou aktivní a snaží se svůj dům zkrášlit, bychom měli pomáhat," říká zastupitel Jaroslav Hrobařík.

Existuje ale i jiný náhled na věc. "Když řidič překročí povolenou rychlost, tak není důležité, jestli má hezké nebo prorezivělé auto. Pokutu zaplatit musí," uvádí příměr radní Zdeněk Blažek. Ten navrhoval, aby zastupitelé výši sankce podstatně snížili, ale přece jen ji zachovali jako výstrahu, že se zákon porušovat nesmí.

Pokuty mohli být třeba nižší, říká radní
"Měli jsme využít institut změkčení pokuty. Tak bychom vyšli vstříc lidem a současně bychom jim vyslali jasný signál, že není možné překračovat zákon," je přesvědčen Blažek.

Vedoucí stavebního úřadu Zbyněk Obdržálek je však se stavem věcí smířený. Verdikt zastupitelů podle něj nemaří práci jeho podřízených. "Zastupitelstvo má právo pokutu zrušit. Co k tomu mám více říci. Prostě jen využili své možnosti," říká na adresu městského orgánu Obdržálek. Podotýká jen, že většina "hříšníků" v přestupkovém řízení stavebního úřadu pokutu musí zaplatit.

Pomoc lidem je na cestě...
Polemiky kolem podobných případů by podle všech zainteresovaných stran utichly, kdyby městská památková zóna dostala jinou podobu. Referát kultury už se její redukci snažil prosadit zhruba před čtyřmi lety, obyvatelé památkových zón loni sepsali protestní petici a radnice se od té doby snaží připomínky lidí přetlumočit a prosadit na patřičných místech - zatím ale neúspěšně.

"Ještě do konce letošního roku bychom chtěli zažádat na ministerstvu kultury o redukci městské památkové zóny. V první fázi by se jednalo o vyjmutí lokalit Lesní čtvrť a Lešetín, které už nemají s původní baťovskou architekturou mnoho společného," uvádí František Petr, který je členem pracovní skupiny, jež se snaží změny prosadit.

"Usilujeme také o změnu hlavních zásad památkové péče právě zejména v položce výplně dveří a oken," dodává. Přestože Petr nevidí jako příliš reálné, že by ministerstvo kultury tomuto požadavku okamžitě vyhovělo, nadějí na konečný úspěch se nevzdává. "Budeme bušit tak dlouho, dokud nás neposlechnou."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz