Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o milion za psa rozhodne soud

  11:30aktualizováno  11:30
Veřejným přelíčením u soudu vyvrcholí spor o milion korun, který žádá majitelka nejmenšího psa světa za jeho smrt. Čivava Ondra zapsaný v Guinessově knize rekordů pocházel z Třeštiny na Šumpersku. Jeho smrt způsobila údajně olomoucká veterinární klinika a Okresní soud v Olomouci vydal platební rozkaz. Veterináři s rozhodnutím ale nesouhlasí.

Soud vzal v úvahu finanční ztrátu, kterou majitelka čivavy Miloslava Vašíčková utrpěla. Ondra zapsaný jako nejmenší pes světa v Guinessově knize rekordů měl totiž vystupovat v řadě reklam předních světových výrobců krmiv a pózovat pro prestižní časopisy o psech.

Škodu způsobenou zaviněním smrti odhadl soud na jeden milion a šestnáct tisíc korun. O výši sumy rozhodl daňový poradce. Soud nezjišťoval, na čí straně sporu je pravda. Posuzovat důkazy bude až teď, protože žalovaná strana podala proti platebnímu příkazu odpor.

"Nám v procesu nejde o peníze, protože Ondru nám to stejně nevrátí, ale o spravedlnost," tvrdí Vašíčková, která chce dát získané peníze útulkům pro opuštěná zvířata.

ČIVAVA ONDRA: NEJMENŠÍ PES SVĚTA

Zástupci mexického plemene čivava jsou nejmenšími psy na světě. Zatímco běžní představitelé rasy dosahují asi půldruhého kilogramu a v kohoutku měří 19 centimetrů, Ondra měl 850 gramů a v kohoutku dorostl do pouhých 15 centimetrů.
Přes svůj vzrůst se stal vůdcem domácí smečky, ze stejného důvodu však nemohl mít potomky. V roce 2000 se objevil jako nejmenší pes na světě v Giunnessově knize rekordů.

Advokátka Hamplová ocenila rychlý postup soudu, který rozhodl takzvaně od stolu bez veřejného líčení. "Soud takto nepostupuje, pokud nejsou důkazy skutečně pádné," řekla Jana Hamplová, advokátka majitelky psa.

"Naše veterinární klinika nemá na smrti psa paní Vašíčkové žádnou vinu," tvrdí Michal Mazoch z olomoucké veterinární kliniky.

"Paní Vašíčková původně uváděla jiné důvody úmrtí. Žaloba je neoprávněná," řekl jeho právník Leoš Vyhnálek. Vašíčková podle něj navíc nereagovala na žádost, aby byla po smrti psa provedena pitva.

Majitelka nechala trpícího psa utratit půl roku poté, kdy veterinářka olomoucké Veterinární kliniky Michaela Mazocha údajně léčila jeho rýmu nevhodným způsobem.

"Pes dostal látku Ivomek, která vůbec nebyla určena pro psy a navíc ve vysokém množství, což potvrdily i závěry veterinárních odborníků," řekla advokátka Hamplová.

Vašíčková tvrdí, že po injekci Ondra přestal chodit, během roku mu ochrnuly všechny končetiny a pak už nemohl ani dýchat.

Veterinářův právní zástupce Leoš Vyhnánek ale podotkl, že pes dostal medikament, který doporučuje odborná literatura.

Nejmenší pes na světě Čivava Ondra

Chovatelka Miloslava Vašíčková z Třeštiny na Šumpersku nechala postavit pomník nejmenšímu psovi na světě Ondrovi. Pes zahynul v únoru 2001 po vleklé nemoci.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz