ANO se pokusilo zrušit memorandum k těžbě lithia. Na vládě ale narazilo

  • 805
Ministři za hnutí ANO neuspěli se snahou zrušit memorandum o porozumění, které s australskou firmou European Metals Holdings podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček z ČSSD. Zrušení memoranda ve vládě nepodpořil podle volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka nikdo jiný.

ANO hned reagovalo, že pro zrušení memoranda byl i šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, ten ale tvrdí, že o zrušení memoranda se na vládě ani nehlasovalo.

„Za hnutí ANO byl vznesen požadavek, aby vláda odmítla memorandum. Vláda bohužel tento požadavek odmítla, čímž samozřejmě odmítla i svoji odpovědnost za nějaké další kroky v této věci,“ řekl vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO.

Vláda uložila ministrovi Havlíčkovi, aby do poloviny listopadu předložil vládě analýzu možného zapojení státní společnosti Diamo do těžby lithia. „Dali jsme usnesení, aby zkoumal to, jestli neexistuje způsob, jak by eventuálně Diamo mohlo v celém procesu fungovat, aniž bychom porušili zákony,“ uvedl Zaorálek.

Šéf hnutí Andrej Babiš, který podpis memoranda kritizuje, před tím zveřejnil dopis Havlíčkovi s šestnácti otázkami. „Tímto Memorandem jste uvalil na Českou republiku a jeho daňové poplatníky případné miliardové závazky, které mohou hrozit v arbitráži,“ píše Babiš v dopise.

Ptá se, proč ministr průmyslu podepsal memorandum bez svolení vlády a Poslanecké sněmovny jen 14 dnů před volbami a proč právě s australskou firmou, když na průzkum v Česku mají licenci i další čtyři společnosti.

„Zjistil jste si před podpisem memoranda, že jde o tutéž skupinu, která má zajištěné dluhopisy v OKD 320 milionů korun a nezajištěné dluhopisy ve výši 452 milionů korun,“ ptá se Babiš v jedné z otázek a zajímá se v dopise také o názor ministra průmyslu na podezření, že jde podle šéfa ANO „pořád o tu samou partu, se kterou ČSSD spolupracuje už léta“, slovy Babiše o „partu kolem zloděje Bakaly a spol.“

Bakala je bývalý spoluvlastník těžařské společnosti OKD, které bývalá vláda, v níž byl nynější premiér Bohuslav Sobotka ministrem financí, prodala menšinový podíl v OKD, včetně bytů v Moravskoslezském kraji.

„Proslýchá se, že lidé Agrofertu se zajímají o pozemky kolem Cínovce. Je to byznys, který se sice tváří, že hájí zájmy státu, ale ve skutečnosti jsou to vždy zájmy nějakého byznysu,“ opáčil Babišovi lídr ČSSD Zaorálek. To, že by se Agrofert zajímal o pozemky u Cínovce vzápětí odmítl šéf ANO.

11.října 2017 v 21:02, příspěvek archivován: 11.října 2017 v 21:52

Že by měl Agrofert zájem o pozemky v okolí naleziště lithia je naprostý nesmysl. Zajímalo by mě, jak na to pan Zaorálek přišel.

Mimořádné jednání Senátu i Sněmovny kvůli lithiu

V podvečer se kauzou boje o lithium, jehož zásoby v Česku jsou třetí největší na světě a mají hodnotu kolem dvou bilionů korun, mimořádně zabýval i Senát s převahou ČSSD, který  vyzval v souvislosti se spory o těžbu lithia politiky zejména z ANO a KSČM, aby nenadřazovali své politické zájmy a volební kampaň nad zájmy České republiky. (více o jednání v Senátu zde)

A příští týden se jen čtyři dny před volbami kvůli lithiu mimořádně sejde na žádost komunistů, SPD Tomia Okamury a hnutí ANO Poslanecká sněmovna.

Sociální demokraté i Havlíček se také hájí, že memorandum, v němž stát slibuje firmě součinnost při těžbě, není pro Českou republiku závazné ani vymahatelné a že se Babiš snaží jen překrýt to, že byl v těchto dnech obviněn kvůli podezření z podvodu při čerpání padesátimilionové evropské dotace na farmu Čapí hnízdo.

Havlíček po jednání vlády řekl, že o memorandu, které má podle něj zajistit co nejlepší podmínky pro stát v už dohodnuté licenci, jednala v srpnu tripartita, o jeho přípravě byli tudíž informováni i koaliční partneři. ČSSD argumentuje i souhlasem s přípravou dohody, jak ho vyjádřil Brabec v dopise ministerstvu. V něm ale také Brabec odmítl memorandum spolupodepsat. Havlíček ve středu řekl, že kauza bude žít svým životem až do voleb.

„Jestli něco vytváří riziko arbitráže, tak je to jednoznačně licence, kterou vydává ministerstvo životního prostředí, protože když někdo vydá tuto licenci, tak je už potom prakticky nemožné mu ji odebrat,“ řekl Zaorálek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue